Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Czekają nas wyższe stawki za śmieci? Tym razem ucierpią producenci

15
Podziel się:

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów, w tym opłata opakowaniowa - już niedługo producenci będą musieli płacić wyższe kwoty za gospodarowanie odpadami opakowaniowymi. Ministerstwo chce, by stawki polskie były zbliżone do tych europejskich.

Czekają nas wyższe stawki za śmieci? Tym razem ucierpią producenci
wysypisko śmieci odpady (Pixabay, vkingxl)

Według informacji Anny Larsson, dyrektor ds. ekonomii cyrkularnej w Reloop Platform Europe, które przywołuje portal "Puls Biznesu" polscy producenci odpadów plastikowych płacą 5 euro od każdej tony. Na tle innych krajów Unii Europejskiej przedsiębiorcy w Polsce płaca niewielkie pieniądze.

Na Węgrzech przedsiębiorca, który wprowadza na rynek opakowania plastikowe musi już zapłacić 38 euro za każdą tonę. Na Litwie jest to 177 euro za tonę, natomiast na Łotwie 159 euro za tonę. Z kolei przedsiębiorcy działający na niemieckim rynku płaca nawet kilkaset razy więcej niż ci w Polsce, bo 1,26 tys. euro za tonę.

Jakie stawki będą obowiązywać w Polsce? Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało dopiero projekt ustawy, przy czym nie podano jeszcze dokładnych stawek.

Zobacz także: Niezaszczepiony pracownik. Co może zrobić pracodawca?

Jak zwraca uwagę ekspertka z Reloop Platform Europe, wpływy do budżetu oraz samorządów mogą się zwiększyć dzięki nowej opłacie. Według założeń do kasy publicznej miało trafić 1,34 mld zł w 2023 roku.

- Kwota 1,34 mld zł wydaje się zaniżona - opłaty opakowaniowe w innych europejskich krajach wykazują aktualnie tendencję wzrostową. Tylko w ostatnich miesiącach stawka za kolorowe opakowania PET została u naszych południowych sąsiadów zwiększona do 350 euro za tonę. Zapewne w Polsce także zaobserwujemy korektę wpływów po wdrożeniu systemu - ocenia Anna Larsson cytowana przez "Pb".

Eksperci uważają, że zrównanie stawek polskich z unijnymi jest dobrym krokiem. Jak natomiast zwracają uwagę, w projekcie ustawy nie znalazło się rozwiązanie wprowadzające system kaucyjny za brak opakowań. Jak przypomina "Puls Biznesu", system miał się upowszechnić do 2023 roku, do czasu, gdy wejdzie ROP (system rozszerzonej odpowiedzialności producenta).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Obserwator
2 lata temu
"Polscy producenci odpadów plastikowych"... Czy jest jakiś korektor w tej firmie ? Czy tylko "dostawcy kontentu" ?
mam dość
2 lata temu
Za tej "dobrej zmiany" może być choć 1 dzień bez newsa że będzie drożej? jak nie prąd to jakaś danina albo podatek albo opłata solidarnościowa albo dochodowy za ścieki za wodę za deszczówka za CO2 za paliwo za panele fotowoltaiczne za podatki lokalne itd... - kurne wygląda na to że ci ludzie to gorsi niż mafia - bo tam przynajmniej odsetki duże ale stałe, a tu co chwilę podwyżka
leonek_king
2 lata temu
kurcze, pisałem już o tym na money-u. przeciez opłata produktowa czyli za wprowadzenie tektury, plastiku, metalu istnieje o chyba 2005 roku. Co miesiąc wysyłamy rozliczenie do firmy "odzyskującej" dane materiały z rynku. Nie jestem bezpośrednio producentem opakowań ale ten obowiązek ma firmie wprowadzająca je na rynek. To jak można wprowadzić następny podatek od tych samych rzeczy? chyba, że teraz będą te opłaty ponosili producenci bezpośredni ale to juz głupota. Za np. 1 butelkę zapłaci producent butelek i firma wprowadzająca czyli ten u którego została napełniona a Kowalski zapłaci kaucję....
Arek
2 lata temu
coś nie słychać żeby zarobki miały być zrównane z europejskimi zarobkami. Zawsze mowa tylko o opłatach
gośćc
2 lata temu
Przecież stawki polskie są wyższe niż w europie. Czyli ceny w sklepach zmaleją?