Czekasz na paczkę? Uważaj na te SMS-y

Uwaga, nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem podszywają się pod znaną firmę kurierską i wysyłają SMS-y, w których informują o rzekomym zatrzymaniu naszej paczki przez służby celne.

Czekasz na paczkę? Uważaj na te SMS-yCzekasz na paczkę? Uważaj na te SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay

"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - czytamy w SMS-ie, który rozsyłają oszuści. Wiadomość taką dostała jedna z naszych czytelniczek. Jak tłumaczy, przyszła ona do niej kilka dni po tym, jak po raz pierwszy złożyła zamówienie na AliExpress. Inny czytelnik również dostał podobnego SMS-a.

W SMS-ie oszuści wysyłają też link, w który chcą, żebyśmy kliknęli. Nie róbmy tego. Jak podaje serwis niebezpiecznik.pl, linki są różne, ale kierują w jedno miejsce - do fałszywej strony, mającej wyglądać jak serwis firmy kurierskiej DHL.

W tym miejscu oszuści zachęcają do zainstalowania aplikacji, która rzekomo ma pokazywać położenie naszej paczki. W rzeczywistości jednak jej celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Nowe formy oszustw. "Zmieniają metody, przejmują oszczędności"

Jeśli ktoś nieopatrznie zainstalował tę aplikację, powinien skontaktować się z bankiem. Ale nie z telefonu, na którym zainstalował to złośliwe oprogramowanie!

Na oszustwo zareagował też już zespół CERT Polska. "UWAGA! Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się pod firmę DHL i informujące o zatrzymaniu przesyłki. W rzeczywistości ofiara trafia na stronę ze szkodliwym oprogramowaniem #Flubot Zachowajcie ostrożność i zgłaszajcie podejrzane wiadomości na http://incydent.cert.pl" - czytamy na Twitterze.

Wybrane dla Ciebie