Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spis powszechny przez telefon. Tak odróżnisz rachmistrza od oszusta

- Wszyscy rachmistrzowie mają unikalne numery identyfikatorów - mówi w programie "Money. To się liczy" dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Odpowiada w ten sposób na pytanie, jak rozpoznać rachmistrza i upewnić się, że przez telefon nie kontaktuje się z nami oszust. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić? Rozkrut tłumaczy, że podany przez rachmistrza numer identyfikatora oraz imię i nazwisko można zweryfikować na stronie internetowej GUS. - Jeżeli ktoś się obawia, może również samodzielnie zadzwonić na infolinię i spisać się samodzielnie. A jeszcze lepiej, jeżeli zrobi to przez internet - mówi Dominik Rozkrut. Oszusta może zdradzić również pytanie, które będzie chciał zadać. Jak podkreślił prezes GUS, w spisie powszechnym na pewno nie będzie pytań o zarobki, majątek, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Co więcej, rachmistrz na pewno nie zadzwoni przed 4 maja.

06-04-2021
0
0
53
Podziel się
Komentarze (53)
zobacz więcej komentarzy (53)
KOMENTARZE
(53)
np.ja
rok temu
No i ciekawe...czekam na rozwój sytuacji, muszę doczekać do rana. Próba samospisu - nie mogę założyć konta. Odpowiedź automatyczna, że może system nie rozpoznaje nazwiska panieńskiego matki. Do końca spisu 3 dni, z żadnym rachmistrzem nie rozmawiałam, w moim mieście punktu do spisania nie ma...Będę tam dzwonić, ale mam wrażenie, że to próba zmuszenia ludzi, by spisywali się przez telefon. Może chodzi o taki drobiazg, jak prowizja za każdą duszyczkę, a może o to, że ja będę sobie mówić coś, a pan/pani rachmistrz napisze, co mu się podoba... Nie mamy pana płaszcza i co pan nam zrobi. Czy ktokolwiek wie, czy ja dostanę potwierdzenie na piśmie tego, co powiedziałam, jakiś protokół?
Teresa
rok temu
W jakich godz. może dzwonić rachmistrz ? Nie wyświetlił mi się nr. telefonu tylko GUS
antyusrael
rok temu
Pierwszy tel. w czerwcu, drugi połowa lipca i pani mnie straszy że za trzecim razem muszę się spisać bo jak nie to będą konsekwencje prawne. Ja jej mówię, że mam czas do końca września a ona, że to nie ważne i za trzecim razem jak odmówię spisania to będą konsekwencje. Nie znam się na prawie i chcę wiedzieć czy to prawda? Proszę o odpowiedź ludzi co mają wiedzę, doradztwow cwaniaków mam swoich.
Kris
rok temu
Hej mam pytanie skąd oni biorą numery telefonów bo bo nie wiem komu sprawę wytoczyć za udostępnianie mojego tel
xyz
2 lata temu
A do mnie nikt kogo nie mam w kontaktach i tak się nie dodzwoni. Mam zainstalowany program w telefonie co blokuje i automatycznie odrzuca takie połaczenia.
...
Następna strona