Trwa ładowanie...
bDUEqfFh

Notowania

Rachmistrz – Wszystkie wiadomości

51
06.04.2021 10:38

OSZUSTWO
 / 
Spis powszechny przez telefon. Tak odróżnisz rachmistrza od oszusta

- Wszyscy rachmistrzowie mają unikalne numery identyfikatorów - mówi w programie "Money. To się liczy" dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Odpowiada w ten sposób na pytanie, jak rozpoznać rachmistrza i upewnić się, że przez telefon nie kontaktuje się z nami oszust. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić? Rozkrut tłumaczy, że podany przez rachmistrza numer identyfikatora oraz imię i nazwisko można zweryfikować na stronie internetowej GUS. - Jeżeli ktoś się obawia, może również samodzielnie zadzwonić na infolinię i spisać się samodzielnie. A jeszcze lepiej, jeżeli zrobi to przez internet - mówi Dominik Rozkrut. Oszusta może zdradzić również pytanie, które będzie chciał zadać. Jak podkreślił prezes GUS, w spisie powszechnym na pewno nie będzie pytań o zarobki, majątek, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Co więcej, rachmistrz na pewno nie zadzwoni przed 4 maja.

379
06.04.2021 10:05

GUS
 / 
Spis powszechny zmienia zasady. Rachmistrz nie zapuka do drzwi

Nawet 1,3 mln Polaków wypełniło formularz w spisie powszechnym do wtorkowego poranka. Taką informację przekazał w programie "Money. To się liczy" dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd prowadzi szeroką akcję informacyjną na temat spisu. - Każdy Polak otrzyma z GUS list, w którym przypominamy o obowiązku wykonania spisu oraz przekazujemy wszystkie najważniejsze informacje - mówi Rozkrut. Prezes GUS zdradził również, że na ten moment nie wchodzi w grę wizyta rachmistrzów spisowych w domach Polaków. - Na pewno przez najbliższe 3 miesiące nie skorzystamy z tej metody spisu - mówi gość programu "Money. To się liczy". Winna oczywiście jest sytuacja epidemiczna w kraju. GUS stawiać ma przede wszystkim na kontakt telefoniczny oraz zachęca do samospisu internetowego.

61
02.04.2021 15:30

NSP 2021
 / 
Spis powszechny trwa, czekają nagrody. Jak się spisać? Co można wygrać? Jakie pytania?

Trwa Narodowy Spis Powszechny, wziąć udział musi w nim każdy. Za unikanie spisania grozi kara grzywny, nawet 5 tys. zł, jednak warto się spisać, bo czekają ciekawe nagrody, w tym samochody. Tym bardziej, że w pandemii spisanie się jest niezwykle proste.

44
23.03.2021 13:11

GUS
 / 
Spis powszechny 2021. Jak rozróżnić rachmistrza od oszusta?

Rusza Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak rozpoznać rachmistrza? - Jeżeli już rachmistrz pojawi się w domu, legitymuje się specjalną legitymacją, której wzór jest na naszej stronie, jest ona wręcz niemożliwa do podrobienia. Jeżeli komuś to nie wystarcza, najprościej zadzwonić na naszą infolinię lub na naszą stronę. Udostępnimy specjalną aplikację, by można było zweryfikować rachmistrza - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. - Pamiętajmy, że rachmistrze spisowi podpisują przyrzeczenie i podlegają karnym przepisom ustawy o statystycy publicznej za ujawnienie zbieranych informacji - dodał.

342
19.02.2021 11:31

GUS
 / 
Spis powszechny. Jak można się spisać? "Zachęcamy do korzystania z internetu"

- Nie wykluczamy wizyt w domach. Zachowujemy taką możliwość. Postępujemy jednak w pełni odpowiedzialnie. Dlatego chcemy wydłużyć prowadzenie spisu, aby reagować adekwatnie do warunków. Liczymy, że szczepienia poprawia sytuację. Jeśli jednak będzie jakiejkolwiek zagrożenie to w ogóle nie będziemy realizowali spisów bezpośrednich, a wyłącznie przez telefon. Doprecyzuję, że wywiad bezpośredni jest krótki i nie jest niebezpieczny, ale przyjmujemy na razie, że w początkowej fazie takich wywiadów nie będzie. Wszystkich zachęcamy do spisywania się przez i internet – mówił w programie "Money. To się liczy" prezes GUS dr Dominik Rozkrut.