Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Rachmistrzowie ruszają w Polskę. Jeżeli zapukają, nie możesz odmówić. Wyjaśniamy zasady spisu

61
Podziel się:

Rusza kolejny etap Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie rozpoczną wywiady osobiste. Będą pukali do wszystkich, którzy nie spisali się za pomocą internetu lub telefonicznie. Czy można odmówić rachmistrzowi? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości dotyczące spisu.

Rachmistrzowie ruszają w Polskę. Jeżeli zapukają, nie możesz odmówić. Wyjaśniamy zasady spisu
Rachmistrzowie w ramach Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 23 czerwca wyruszą zbierać dane osobiście (East News, DARIUSZ GACEK/REPORTER)
bELbfjsR

Już 23 czerwca zaczyna się kolejny etap Narodowego Spisu Powszechnego. Jeżeli dotąd nie spisaliście się przez sieć lub telefonicznie, to odwiedzi was w miejscu zamieszkania rachmistrz.

Nie wszystkich ucieszy rachmistrz w progu

Bezpośrednia forma spisu nie wszystkim przypadła do gustu. – Wolę przez internet, ale nie miałam dotąd czasu na zalogowanie się i odpowiedź na wszystkie pytania – mówi pani Paulina z Olsztyna.

Forma spisu może budzić też pewne obiekcje sanitarne. Choć przyrost dobowy nowych stwierdzonych zakażeń koronawirusem spada, to mimo wszystko stan zagrożenia epidemicznego wciąż obowiązuje.

bELbfjsT
Zobacz także: Lody o smaku śledzia. Będą hitem lata?

Nie chodzi też nawet o samo zakażenie, ale o potencjalną kwarantannę, w przypadku kontaktu z chorym rachmistrzem. – Trochę się tego obawiam. Jestem zaszczepiony, ale niestety nie zwolni mnie to z kwarantanny, a 10 dni zamknięcia w takiej temperaturze, to na pewno nic przyjemnego – mówi informatyk Tomasz.

Z takiego pomysłu zadowoleni są za to seniorzy, którzy często wolą tę formę spisania się. – Nie spisałem się przez internet, z którego nie korzystam. Poczekam na wizytę rachmistrza. Tak będzie najwygodniej – mówi Stanisław, senior z Olsztyna.

bELbfjsZ

Rachmistrzowie pod nadzorem sanitarnym

GUS oczywiście zdaje sobie sprawę z zagrożenia, dlatego rachmistrzowie mają codziennie raportować swój stan zdrowia, a w trakcie wywiadów będą zachowywać pełen reżim sanitarny.

– Każdego dnia rachmistrz wpisuje stan swojego zdrowia w aplikacji, z której korzysta w ramach spisu. Informacja ta będzie dostępna dla dyspozytorów – mówi zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Olsztynie Janusz Pappelbon.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownik GUS nie będzie danego dnia mógł przeprowadzać wywiadów z obywatelami.

bELbfjta

Nie można odmówić rachmistrzowi

W przypadku wizyty pracownika GUS nie możemy odmówić udzielania wywiadu w ramach spisu powszechnego.

- Nie można odmówić rachmistrzowi udzielenia wywiadu. Można umówić się co najwyżej na inny termin, ale odmówić rachmistrzowi nie można — mówi Janusz Pappelbon. Oczywiście ma to odpowiednią podstawę prawną, dlatego też nie ma innej możliwości, niż odbycie wywiadu w tej formie. W momencie rozpoczęcia wywiadu w ramach spisu, zablokowana zostanie nam możliwość spisania się w innej formie.

Jeżeli rachmistrz nie zastanie nikogo w domu, to będzie próbował do skutku.

bELbfjtb

Jeżeli wcześniej już umówiliśmy się na spisanie telefoniczne, to w takim wypadku nasz adres wypadnie z puli spisu powszechnego.

Jeżeli rachmistrz stwierdzi, że unikamy wzięcia udział w spisie, może to zgłosić. Grozi za to kara do 5 tys. złotych.

Jak nie dać się oszukać na spis powszechny?

Wizyty rachmistrzów na pewno zwrócą uwagę oszustów, którzy starają się wykorzystać każdą możliwą okazję do wyłudzenia danych osobowych. Dlatego bardzo istotne jest to, żeby weryfikować, kto do nas zapukał.

Jak sprawdzić, czy w naszym progu nie stanął oszust? Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony. W razie wątpliwości można skorzystać z dedykowanej aplikacji na smartfony (można ją znaleźć pod adresem: https://rachmistrz.stat.gov.pl/) lub kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99.

bELbfjtc

O co nie może zapytać rachmistrz?

O szczególną ostrożność apelują też policjanci, którzy zdają sobie sprawę z kreatywności oszustów.

- Ostrzegamy przed osobami mogącymi podawać się za rachmistrzów. Oszuści mogą starać się w ten sposób wyłudzić od nas dane lub pieniądze. Apelujemy o czujność, szczególnie zwracamy się do seniorów i ich rodzin, aby przestrzec osoby starsze przed potencjalnym zagrożeniem – ostrzega Rafał Jackowski ze sztabu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Należy pamiętać też, że w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, oszczędności czy banku, w którym przechowujemy pieniądze.

Rachmistrz nie może też żądać od nas dowodu osobistego i możliwości wejścia do mieszkania (spis może odbyć się w drzwiach). W razie jakichkolwiek zastrzeżeń, należy jak najszybciej skontaktować się z policją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELbfjtu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Arek
4 miesiące temu
mamy ochronę danych osobowych i nie odpowiadam na żadne pytania
Jarek
4 miesiące temu
Polecam ustawę o spisie od 25 strony. Wymienione instytucje udzielające informacji o każdym z nas. GUS zbiera wszystkie dane od finansów po zdrowie wiarę poglądy. I nic nie jest statystyczne a pełna wiedzą.
bena
4 miesiące temu
Dlaczego dane z spisu powszechnego będą przesyłane do Izraela co to ich obchodzi
bELbfjtv
Emeryt.
4 miesiące temu
Do "teodor Takie pytanko: Skąd rachmistrz ma mieć mój adres? Kto mu dał? Na jakiej podstawie?" Każdy rachmistrz dostaje dokumentację spisową,zgodną z rejonem spisowym-tam są odpowiednie adresy.Nic w tym niezgodnego z prawem!!!
Emeryt.
4 miesiące temu
Do "teodor Takie pytanko: Skąd rachmistrz ma mieć mój adres? Kto mu dał? Na jakiej podstawie?" Każdy rachmistrz dostaje dokumentację spisową,zgodną z rejonem spisowym-tam są odpowiednie adresy.Nic w tym niezgodnego z prawem!!!
...
Następna strona