Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Nieuczciwe firmy pożyczkowe biorą się za rolników. Obiecują wiele, zabierają jeszcze więcej

84
Podziel się:

Pożyczającym i działającym na granicy prawa firmom skurczył się rynek w dużych miastach. Szukają teraz nowych ofiar na wsiach. Rolnicy muszą uważać.

Nieuczciwe firmy pożyczkowe biorą się za rolników. Obiecują wiele, zabierają jeszcze więcej
Lichwa i wyzysk są w Polsce zabronione. Jednak wykorzystując luki prawne firmy pożyczkowe działają, jakby wszystko było dozwolone. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Wprawdzie prawo antylichwiarskie nie pozwala na przywłaszczenia domów i mieszkań pod zastaw pożyczek. Jednak w stosunku do rolników można je nieco naginać, traktując ich wszystkich, jak przedsiębiorców. Wtedy łatwiej jest zabierać im gospodarstwa rolne.

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza" prawo ograniczyło firmom pożyczkowym możliwości przejmowania mieszkań w miastach na poczet spłaty pożyczki. Nie pozostało im więc nic innego, jak gdzie indziej szukać możliwości na nieuczciwy zarobek.

Zobacz także: Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Zgodnie z polskim prawem żądanie odsetek i kosztów przekraczających dwukrotne ustawowe limity, jest zabronione w stosunku do osób fizycznych. Jednak to samo prawo pozwala przedsiębiorcy z drugim przedsiębiorcą podpisać każdą umowę.

Może być ona nawet bardzo niekorzystna dla jednej ze stron. Zakłada się, że przedsiębiorca jest profesjonalistą świadomym skutków swoich działań, ma narzędzia i prawników, by umowę zweryfikować.

Rolnicy mali i duzi traktowani są przez firmy pożyczkowe jak przedsiębiorcy. Choć często, podobnie jak zwykli obywatele, nie mają możliwości zweryfikowania umów. Podpisując je, narażają się na poważne kłopoty.

"Gazeta Wyborcza posłużyła się do opisania tego zjawiska przykładem pana Dariusza - rolnika spod Olsztyna. Pożyczył od firmy z Poznania 170 tys. zł. Prowizja za pożyczkę była na niebywale wysokim poziomie - 54,4 tys. zł.

Umowa nakazywała mu spłacić wszystko, czyli 224,4 tys. zł., do listopada tego roku i wtedy zaczęły sie jego kłopoty.

Warunki były tak niekorzystne, bo w umowie, która podpisał, oświadczył, że nie jest konsumentem, ale przedsiębiorcą, i że przepisy ustawy o kredycie konsumenckim go nie dotyczą. Dlatego teraz firmy pożyczkowej nie można oskarżyć o lichwę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
Logiczny
rok temu
Rząd PISu traktuje osoby przedsiębiorcze, jako wiadro bez z darmowymi pieniedzmi. Brakuje im to opodatkują ludzi i kasa im się zgadza, - przez chwile- póxniej znowu podejmują niegospodarne decyzje, kradną zaczyna brakować i znowu trzeba czerpać z "wiadra" - zabijać biznes. Nie wierzycie? Był kiedyś podatek obrotowy, póxniej wprowadzili akcyze, vat,poźnuej podwyższyli vat, podwyższyli dochodowy (2 próg) brakowało na ubogich, dodali podatek solidarnościowy, podatki od nieruchomości, od deszczu, od dróg, od smieci, od służby zdrowia- i wiecie co? wciąż brakuje znowu podwyższą- a wiecie kto za to wszystko płaci? najbiedniejsi- bo przedsiebiorcy podniosą ceny i kółko nie dość ze się zamyka, to jeszcze rozpędza-
Wolna Polska
rok temu
Lichwa zabroniona ?? A jak nazwać podatki które w sumie teraz to 32% plus 4 % danina solidarnościowa , wkrótce nowy podatek 9% /ładnie nazwany zdrowotne/ Łącznie 45% to nie jest LICHWA. Moze niech który kolwiek z rządzących spróbuje otworzyć firmę , opłacić pracowników, zusy podatki i jeszcze potem zabiorą Tobie połowę krwawicy!!!
Aduram
rok temu
Od czego jest Kaczyński ,podobno zajmuje się bezpieczeństwem , szkoda tylko że swoim a nie naszym ,czyli ludzi pracy . Jak można kantować w imię prawa oszukiwać i mówić że wszystko jest prawidłowo i zgodnie z prawem . To rząd winny jest tym zaniedbaniom ,że takie coś oszukuje ludzi .
kamil
rok temu
ciekawe kto pozwala na istnienie takich firm pożyczkowych jak bocian-RSSO ponad 100%,i to jeszcze sponsor naszych skoczków narciarskich....to zwykła lichwa powinni dawno być zwinięci przez prawo....a tu co chwilę reklama w tv...
Uy76432wfgu
rok temu
Lichwa w Polsce zabroniona? Poważnie?????!!! To co z banksterami??? KIEDY pójdą siedzieć do kicia?????? Za polisolokaty czy pseudo lichwiarskie kredyty ala frank!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Spłacam regularnie kredyt hipoteczny ponad 10 lat a teraz banksterzy chcą odemnie ponad dwa razy tyle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona