Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie zaczynają dzwonić, uważaj na oszustów

16
Podziel się

Ruszył kolejny etap Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, rachmistrzowie zaczynają wywiady telefoniczne. GUS przestrzega przed oszustami.

Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie zaczynają dzwonić, uważaj na oszustów
Narodowy Spis Powszechny 2021. Rachmistrzowie dzwonią do obywateli, uważaj na oszustów (Flickr)
bDYNOUuZ

Od 4 maja pracę w ramach narodowego spisu powszechnego rozpoczynają rachmistrzowie telefoniczni, to opcja dla osób, które nie potrafią lub nie chcą spisać się przez internet.

Główny Urząd Statystyczny zwraca uwagę, że na razie rachmistrzowie będą pracować tylko telefonicznie, dlatego ktoś, kto przychodzi do nas i podaje się za rachmistrza, jest najpewniej oszustem.

bDYNOUvb

Spis powszechny przez telefon to efekt pandemii koronawirusa. Rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich, czyli odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania. "Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję" - przestrzega GUS.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

Weryfikacja rachmistrza

Dane rachmistrza można też sprawdzić samemu. Każdy z nich ma nadany oficjalny identyfikator, wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe, zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.

bDYNOUvh

"Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 i również poprzez aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl/" - przypomina Urząd.

Jeśli ktoś spisał się już przez internet, to nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego taki incydent trzeba zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

bDYNOUvi

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo na terenie Polski. Jest obowiązkowy, potrwa do końca września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYNOUvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Robin
3 dni temu
Po to są urzędnicy, żeby zarabiać. Robole, żeby tyrać i ich utrzymywać. W każdym bolszewickim bantustanie.
Tak myślę
5 dni temu
Po pierwsze: Nie odbieram telefonów z nieznanych numerów, a już NIGDY na takie telefony nie oddzwaniam. Po drugie: Nie mam zaufania do bezpieczeństwa danych podawanych przez internet - ostatni wyciek danych osobowych o zgrozo!!! SŁUŻB, świadczy o TOTALNEJ!!! ignorancji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sieci. Po trzecie: Państwo jest TOTALNIE!!! nieudolne w ściganiu przestępstw internetowych. Po czwarte: W przypadku wykorzystania moich danych do przestępstwa to ja będę latami udowadniał że nie jestem wielbłądem. Po piąte: W zasadzie wszystkie dane o które gus pyta w ankiecie są rozproszone po różnych urzędach, więc nie prościej i bezpieczniej dla obywateli byłoby zebrać te dane z różnych urzędów zamiast nękać ludzi? I ostatnia rzecz: Za byle niedopatrzenie, za byle bzdurę KARA!!!!!. SMYCZE jeszcze ludziom pozakładajcie i reaktywujcie ORMO!
kmicic
6 dni temu
Ja szanuje swoje dane a Państwo wszystkie je posiada więc nie bardzo rozumiem o co w tym wszystkim chodzi. Praktycznie nie ma prawa ich żądać a już na pewno danych mieszkających wspólnie innych osób. W świetle prawa to gniot i być może lepiej niech to sądy rozsądzą. Ludzie nie dajcie się zastraszyć, już poczcie przekazywali nasze dane, ja dobrowolnie nie dam. Jak chcą liczyć barany to niech idą do stadniny -mają wprawę
bDYNOUvD
Bolo
6 dni temu
Przestańcie ludzi mieć za idiotów i nazywać te spisy anonimowe bo to fura śmiechu po drugie trzeba podać dokładnie te dane które wymagane są do wzięcia kredytu po czorta Wam imię matki w tym spisie ,zobaczymy ile będzie za kilka miesięcy pobranym na wyłudzone dane kredytów na wyłudzone dane i pies z kulawą nogą tym ludziom nie pomoże a możliwość sprawdzenia kto dzwoni i podaje się za rachmistrza jest drugą furą śmiechu.
Staruch
6 dni temu
Nie nie potrafią. Nie nie chcą. Po prostu nie mają informacji o swoich zameldowanych bliskich ,pesel,data urodzenia itp. Jakieś tłuki przygotowały to online?!!! Nie da się tego zrobić.