Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Czternastka dla emerytów. W tym roku ostatnia? Tak wynika z planów rządu

447
Podziel się

Rząd jeszcze przed majówką przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021–2024. Utrzymuje w nim szereg świadczeń, ale brak tam mowy o 14. emeryturach. To już koniec tego dodatku?

Czternastka dla emerytów. W tym roku ostatnia? Tak wynika z planów rządu
Koniec 14. emerytur? Tak wynika z rządowego dokumnetu (Adobe Stock)
bDYpUUet

Rząd w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021–24 zakłada utrzymanie wypłat programów socjalnych, w tym 500+ czy Emerytury+. To oznacza, że 13. emerytury nadal będą wypłacane.

Jednak, jak podaje "Fakt", w dokumencie 14. emerytury są wpisane wyłącznie na 2021 rok, na kolejne lata nie ma o nich mowy. Ich los jest już przesądzony? Wszystko na to wskazuje, oczywiście, jeśli finanse publiczne będą w stanie udźwignąć wypłatę czternastych emerytur, rząd może jeszcze rozważyć ich powrót. Na ten moment, ten rok jest ostatnim rokiem z czternastą emerytur.

bDYpUUev

Czternastki dla emerytów i rencistów mają być wypłacone jesienią. Są równowarte najniższej emeryturze, tj. 1250 zł brutto. Na ręce beneficjentów trafi zatem po 1022 zł.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Należy jednak pamiętać, że przy 14. emeryturze obowiązuje próg dochodowy, czyli jest zupełnie inaczej niż w przypadku 13. emerytur, które to trafiają do wszystkich bez wyjątku i w takiej samej kwocie.

bDYpUUeB

Natomiast przy czternastkach obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Próg dochodowy jest ustalony na poziomie 2900 zł brutto. Przekroczenie tej kwoty o złotówkę, to pomniejszenie czternastki o złotówkę. I tak aż do osiągnięcia kwoty 4150 zł brutto pobieranego świadczenia. Wtedy czternastka już nie będzie się należała.

W liczbach wygląda to tak, że około 1,2 mln emerytów otrzyma pomniejszone świadczenie zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Natomiast około 500 tys. emerytów, którzy pobierają najwyższe świadczenia, w ogóle nie otrzyma 14. emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYpUUeW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(447)
Emeryt
3 dni temu
No i zabrać 500+ ,becikowe i płatne urlopy wychowawcze,jak starym to i młodym też,niech pracują,a nie za darmochę bąki zbijają
HAHAHAA!
3 dni temu
Rozdali co było można (uzbierana górka przez poprzednie ekipy) a teraz zobaczymy jak sobie poradzą...tragedia...dobrze, że jesteśmy w UE bo kasa spływa pomimo opluwania przez Jedynie Słuszną Partię
Daniel
3 dni temu
Opluwacie PiS twierdzicie ze PiS jest lepszy hmm teraz życie drogie jak nigdy podatek za podatkiem za PO od groma inwestycji a kto wymieni inwestycje PiS przez 7 lat ich rządów
bDYpUUeX
Daniel
3 dni temu
Jeszcze ich nie wypłacono a już koniec haha cóż kasę przepuścili kredytów nabrali już nie ma jak ściemniać lud dziękują Bogu za pandemi która pozwoli im wiele ukryć
BYWALEC
3 dni temu
W poziomie zamoznosci , na przestrzeni 5 lat Polska skoczyla o 3 miejsca w gore wyprzedzajac Grecje i zblizajac sie do Portugalii. Dwie dekady (juz 6 lat) rzadow PiS mina jak z bicza trzasl. I bedzie to juz inna, normalna Polska, z PKB per capita na poziomie dzisiejszej Szwecji czy Wloch ale najwazniejsze , bez powszechnej dzisiaj pogardy i nienawisci, podsycanej przez niedoroslych politykow, nieodpowiedzialnych dziennikarzy i pseudo celebrytow. Oby!
...
Następna strona