Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Czesi mogą wyprzedzić Polskę w wyścigu o atom

12
Podziel się:

Jak podaje WNP.pl, czeski rząd zatwierdził plan działań rozwoju małych reaktorów jądrowych. Budowa SMR-ów ma ruszyć już w połowie lat 30., co oznacza, że przewaga Polski może zostać zachwiana.

Czesi mogą wyprzedzić Polskę w wyścigu o atom
Czesi mogą wyprzedzić Polskę w budowie małych reaktorów jądrowych (East News, Lukasz Solski)

W artykule WNP.pl czytamy, że budowa SMR-ów w Czechach ma ruszyć już w pierwszej połowie przyszłej dekady.

Małe i średnie reaktory będą doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego systemu elektroenergetycznego Republiki Czeskiej, zarówno pod względem wytwarzania energii elektrycznej, jak i ciepła - mówi cytowany w oficjalnym komunikacie czeski minister przemysłu i handlu Jozef Sikela.

Finansowanie czeskich reaktorów ma odbyć się z minimalnym udziałem państwa i odbywać się na zasadach rynkowych, przy pomocy kredytów komercyjnych i środków własnych inwestora, ewentualnie w drodze finansowania projektów.

Czechy wyprzedzą Polskę?

Jak czytamy w WNP.pl, z planem budowy jeszcze w tej dekadzie pierwszego małego reaktora modułowego wystartował pod koniec 2021 r. Orlen we współpracy z Synthosem.

W tej chwili powołana do budowy SMR-ów spółka Orlen Synthos Green Energy czeka jednak na niezbędne do dalszego procesu inwestycyjnego zgody, w tym tę najważniejszą tzw. decyzję zasadniczą, która jest swojego rodzaju zielonym światłem ze strony rządu dla projektu jądrowego - czytamy w artykule.

Zdaniem Aleksandry Helbin ten stracony czas może nas słono kosztować, ponieważ do wyścigu wystartowały nie tylko Czechy, ale i Wielka Brytania. Rośnie zatem konkurencja o specjalistów i dostawców niezbędnych do realizacji projektów SMR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Jacek
9 miesięcy temu
Bo tam dbają o rozwój kraju a nie rozwój prywatnych kont rosnących od łapówek tych którym zależy na marginalizacji Polski.
Kacapina
9 miesięcy temu
Ekologiczni niemcy będą budować w czechach za 40 % mocy kierowanej do niemiec i w ten sposób dalej będą ekologiczni a czechom za 10 lat dowalą podatek od atomu i w ten sposób będą mieli i energię i kasę
Gress
9 miesięcy temu
Przecież peło dochodzi do władzy. Nie dziw, że inni nas wyprzedzą ...
Tata
9 miesięcy temu
Pewno że wyprzedzą przecież Donald już powiedział że zmieni lokalizację elektrowni atomowej za judaszowe UE Srebrniki sprzedaliście Polskę
Czech :))
9 miesięcy temu
Słowacka elektrownia jądrowa Mochovce pracuje z pełną mocą. W ten sposób Slowacja uzyskała niezależność energetyczną. Ma ona zapewniać do 13 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju. Słowacja ma już piąty działający reaktor i stała się potęgą w elektrowniach jądrowych