Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Atomowe plany Orlenu. Prezes Obajtek zdradza lokalizację pierwszego reaktora

364
Podziel się:

Polska będzie drugim państwem po Kanadzie, gdzie powstanie reaktor modułowy SMR – zapowiedział w poniedziałek Daniel Obajtek. Wymienił siedem potencjalnych lokalizacji w Polsce, w których mają powstać małe reaktory jądrowe. – Do końca roku przedstawimy 20 lokalizacji – zadeklarował prezes Orlenu.

Atomowe plany Orlenu. Prezes Obajtek zdradza lokalizację pierwszego reaktora
Orlen i Synthos chcą wybudować w Polsce całą flotę małych reaktorów jądrowych (Licencjodawca, Pawel Wodzynski)

– Na przełomie 2028 i 2029 roku powstanie pierwszy reaktor SMR w Polsce. Ta energia jest 30 proc. tańsza niż elektrowni gazowych – zapowiedział w poniedziałek 17 kwietnia Daniel Obajtek.

Potencjalne lokalizacje małych reaktorów jądrowych wskazane przez prezesa Orlenu to:

  • Ostrołęka,
  • Włocławek,
  • Stawy Monowskie koło Oświęcimia,
  • Dąbrowa Górnicza,
  • Nowa Huta,
  • Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg - Stalowa Wola,
  • okolice Warszawy.

Do końca roku Orlen i Synthos mają przedstawić 20 lokalizacji.

Daniel Obajtek tłumaczył w poniedziałek, że najpierw zbadany zostanie potencjał tych miejsc, a następnie priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności – w każdej z lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte mają zostać decyzje o realizacji inwestycji.

Przypomnijmy, że mowa o inwestycji, którą realizuje spółka Orlen Synthos Green Energy, utworzona przez państwowy koncern i firmę należącą do Michała Sołowowa. W ramach tej współpracy do 2038 r. ma powstać 79 małych reaktorów jądrowych.

– Transformacji energetycznej nie można zatrzymać. Nie zatrzymamy technologii. Nie ma utrzymania systemu zielonej energetyki bez atomu – mówił szef państwowego koncernu.

Atom to oszczędność

W konferencji wziął udział również premier Mateusz Morawiecki, który mówił o przełomowym dniu dla Polski. – Ten dzień przejdzie on do historii, bo Polska potrzebuje stałego, czystego i taniego źródła energii. Te źródła energii będą one służyły Polsce przez dziesięciolecia – stwierdził szef rządu.

Jak przekonywał, dzięki uruchomieniu jednego rektora SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mld euro na uprawnieniach emisji CO2.

 Atom i mały atom są taką alternatywą. SMR mogą powstać już w kilka lat. Energia atomowa to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Chcemy zapewnić w całej Polsce dostęp do małych reaktorów atomowych. To wszystko składa się również na oszczędność w procesie produkcji prądu – dodał.

Daniel Obajtek już przed południem zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek poda pierwsze, wstępne lokalizacje da reaktorów BWRX-300 w Polsce. Zastrzegł, że miejsca te będą musiały być poddane trwającym około dwóch lat badaniom.

Amerykanie wyłożą 4 mld dol.

Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC – 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy – poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski.

Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takich rozwiązań – przekonywał Brzezinski.

Daniel Obajtek, obecny podczas uroczystości podpisania listów intencyjnych między amerykańskimi EXIM Bankiem i Development Finance Corporation a Orlen Synthos Green Energy, zaznaczył, że Polska będzie drugim państwem po Kanadzie, gdzie powstanie reaktor SMR.

Myślę, że ten reaktor powstanie na przełomie 2028-2029. To jest dobra informacja dla całej gospodarki. To jest bardzo szybkie tempo – ocenił Obajtek.

Zaznaczył, że małe reaktory nie wykluczają inwestycji w duży reaktor. – To jest energetyka jądrowa, która się uzupełnia. Można to szybko budować – dodał Obajtek.

W SMR wezmą udział polskie firmy

Prezes Orlenu podkreślił, że w inwestycjach w SMR wezmą udział polskie firmy. – To jest około 300 firm, które będą zaangażowane w procesy inwestycyjne – powiedział.

Jak wskazano w poniedziałkowej informacji Orlen Synthos, chęć zaangażowania w projekt budowy reaktorów SMR wyraziły także polskie banki: PKO BP, Pekao, BGK oraz Santander Bank Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(364)
Mateusz
rok temu
Brawo Orlen to jest przyszłość
matka
rok temu
mamy już samochody elektryczne, tanie mieszkania , lotnisko to teraz jeszcze elektrownie i tak baju baju baju
matka
rok temu
niech elektrownie ten bajkopisarz postawi na swojej działce
Anna
rok temu
Proponuję lokalizację koło willi Morawieckiego lub Obajka.
Pezio
rok temu
Mnie się wydaje, że propozycje budowy w miastach są ukierunkowane na jak największy protest w tym względzie. ITER w mieście bym rozumiał. Ale czy technologia jaka ma być budowana jest na tyle bezpieczna.
...
Następna strona