Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Atomowe plany Orlenu. Prezes Obajtek zdradza lokalizację pierwszego reaktora

364
Podziel się:

Polska będzie drugim państwem po Kanadzie, gdzie powstanie reaktor modułowy SMR – zapowiedział w poniedziałek Daniel Obajtek. Wymienił siedem potencjalnych lokalizacji w Polsce, w których mają powstać małe reaktory jądrowe. – Do końca roku przedstawimy 20 lokalizacji – zadeklarował prezes Orlenu.

Atomowe plany Orlenu. Prezes Obajtek zdradza lokalizację pierwszego reaktora
Orlen i Synthos chcą wybudować w Polsce całą flotę małych reaktorów jądrowych (Licencjodawca, Pawel Wodzynski)

– Na przełomie 2028 i 2029 roku powstanie pierwszy reaktor SMR w Polsce. Ta energia jest 30 proc. tańsza niż elektrowni gazowych – zapowiedział w poniedziałek 17 kwietnia Daniel Obajtek.

Potencjalne lokalizacje małych reaktorów jądrowych wskazane przez prezesa Orlenu to:

  • Ostrołęka,
  • Włocławek,
  • Stawy Monowskie koło Oświęcimia,
  • Dąbrowa Górnicza,
  • Nowa Huta,
  • Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg - Stalowa Wola,
  • okolice Warszawy.

Do końca roku Orlen i Synthos mają przedstawić 20 lokalizacji.

Daniel Obajtek tłumaczył w poniedziałek, że najpierw zbadany zostanie potencjał tych miejsc, a następnie priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności – w każdej z lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte mają zostać decyzje o realizacji inwestycji.

Przypomnijmy, że mowa o inwestycji, którą realizuje spółka Orlen Synthos Green Energy, utworzona przez państwowy koncern i firmę należącą do Michała Sołowowa. W ramach tej współpracy do 2038 r. ma powstać 79 małych reaktorów jądrowych.

– Transformacji energetycznej nie można zatrzymać. Nie zatrzymamy technologii. Nie ma utrzymania systemu zielonej energetyki bez atomu – mówił szef państwowego koncernu.

Atom to oszczędność

W konferencji wziął udział również premier Mateusz Morawiecki, który mówił o przełomowym dniu dla Polski. – Ten dzień przejdzie on do historii, bo Polska potrzebuje stałego, czystego i taniego źródła energii. Te źródła energii będą one służyły Polsce przez dziesięciolecia – stwierdził szef rządu.

Jak przekonywał, dzięki uruchomieniu jednego rektora SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mld euro na uprawnieniach emisji CO2.

 Atom i mały atom są taką alternatywą. SMR mogą powstać już w kilka lat. Energia atomowa to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Chcemy zapewnić w całej Polsce dostęp do małych reaktorów atomowych. To wszystko składa się również na oszczędność w procesie produkcji prądu – dodał.

Daniel Obajtek już przed południem zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek poda pierwsze, wstępne lokalizacje da reaktorów BWRX-300 w Polsce. Zastrzegł, że miejsca te będą musiały być poddane trwającym około dwóch lat badaniom.

Amerykanie wyłożą 4 mld dol.

Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC – 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy – poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski.

Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takich rozwiązań – przekonywał Brzezinski.

Daniel Obajtek, obecny podczas uroczystości podpisania listów intencyjnych między amerykańskimi EXIM Bankiem i Development Finance Corporation a Orlen Synthos Green Energy, zaznaczył, że Polska będzie drugim państwem po Kanadzie, gdzie powstanie reaktor SMR.

Myślę, że ten reaktor powstanie na przełomie 2028-2029. To jest dobra informacja dla całej gospodarki. To jest bardzo szybkie tempo – ocenił Obajtek.

Zaznaczył, że małe reaktory nie wykluczają inwestycji w duży reaktor. – To jest energetyka jądrowa, która się uzupełnia. Można to szybko budować – dodał Obajtek.

W SMR wezmą udział polskie firmy

Prezes Orlenu podkreślił, że w inwestycjach w SMR wezmą udział polskie firmy. – To jest około 300 firm, które będą zaangażowane w procesy inwestycyjne – powiedział.

Jak wskazano w poniedziałkowej informacji Orlen Synthos, chęć zaangażowania w projekt budowy reaktorów SMR wyraziły także polskie banki: PKO BP, Pekao, BGK oraz Santander Bank Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(364)
Mateusz
5 miesięcy temu
Brawo Orlen to jest przyszłość
matka
6 miesięcy temu
mamy już samochody elektryczne, tanie mieszkania , lotnisko to teraz jeszcze elektrownie i tak baju baju baju
matka
6 miesięcy temu
niech elektrownie ten bajkopisarz postawi na swojej działce
Anna
6 miesięcy temu
Proponuję lokalizację koło willi Morawieckiego lub Obajka.
Pezio
6 miesięcy temu
Mnie się wydaje, że propozycje budowy w miastach są ukierunkowane na jak największy protest w tym względzie. ITER w mieście bym rozumiał. Ale czy technologia jaka ma być budowana jest na tyle bezpieczna.
...
Następna strona