Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Czym jest SMR? Reaktory KGHM-u powstaną na bazie technologii, która zmieniła zasady gry

6
Podziel się:

Polski gigant KGHM zakłada, że uruchomi pierwszy reaktor w technologii SMR do końca 2029 roku. My natomiast przyjrzeliśmy się temu, na czym w praktyce polega koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) i w jaki sposób wpłynie ona na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Czym jest SMR? Reaktory KGHM-u powstaną na bazie technologii, która zmieniła zasady gry
KGHM podpisał w czwartek 23 września porozumienie z amerykańską firmą w sprawie budowy co najmniej czterech reaktorów nuklearnych (Pixabay)
bELbyBTp

SMR w praktyce

Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się dekadę temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Czy budowa takiego reaktora w Polsce w osiem lat to realny plan? Technologia jest uznawana za bardzo innowacyjną. Na całym świecie działają obecnie zaledwie trzy takie elektrownie.

W czerwcu inny państwowy gigant, PKN Orlen, podpisał umowę ramową ze spółką Synthos dotyczącą rozwoju reaktorów w technologii SMR. Obie firmy mają ustalić obszar współpracy, m.in. w dziedzinie SMR.

bELbyBTr

Zdaniem prezes KGHM, technologia przyspiesza i czas na potrzebny na budowę może wynieść nawet mniej niż wspomniane osiem lat.

Zobacz także: wywiad z Marcinem Chludzińskim Prezesem Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

SMR, na czym właściwie polega?

Mały reaktor modułowy (small modular reactor – SMR) opracowany przez NuScale Power z Portland w stanie Oregon ma na celu przyspieszenie budowy, obniżenie kosztów i poprawę bezpieczeństwa w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami jądrowymi, które są zwykle wielokrotnie większe.

bELbyBTx

Na świecie realizowanych jest ponad 70 projektów budowy małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR. Zainteresowanie tym rodzajem reaktorów rośnie też w Unii Europejskiej - informują w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Główną zaletą SMR jest jej zmniejszony wpływ środowisko i fakt, że technologia ta jest stosunkowo tania w użyciu. Aby jakiś reaktor mógł nazywać się reaktorem IV generacji, musi spełnić pewne wymagania. SMR musi posiadać m.in. odpowiednie systemy bezpieczeństwa, które mogą działać automatycznie, nawet bez ingerencji człowieka.

Jak przekonują eksperci, nowa generacja reaktorów (SMR) może zmniejszyć produkcję odpadów nuklearnych nawet kilkaset razy przez zastosowanie obiegu zamkniętego.

bELbyBTy

SMR w strategii KGHM

Przypomnijmy, że w KGHM podpisał w czwartek 23 września porozumienie z amerykańską firmą NuScale Power LLC. Amerykański partner ma zbudować dla KGHM reaktory nuklearne w technologii SMR (małych reaktorów modułowych).

Zapotrzebowanie KGHM to co najmniej cztery takie reaktory. Państwowy gigant zakłada, że pierwszy z nich zacznie funkcjonować za osiem lat, czyli w 2029 roku.

Jak zapewniał prezes KGHM, który w czwartek podpisał porozumienie, amerykańska firma NuScale Power jest zaawansowana technologicznie i zaawansowana w procesie certyfikacyjnym.

bELbyBTz

Państwowy gigant KGHM, który jest siódmym producentem miedzi na świecie, jest też drugim konsumentem energii w Polsce. Cena energii jest więc istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność giganta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELbyBTS
energetyka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Ghjkk
miesiąc temu
No i nie wyjasniono co to jest reaktor smr i jak dziala, czym sie rozni od zwyklych. Tylko tym, ze jest maly?
aaaa,....
miesiąc temu
ale ta technologia jest bardzo (chol..nie) droga, dlatego stosowana tylko w zastosowaniu wojska.
victor
miesiąc temu
...na potrzeby domostw jeszcze sie zmiejszy.
bELbyBTT
victor
miesiąc temu
...takie reaktory juz niedlugo beda w kazdym domu amerykanskim bo nie jest to duze i wazy kilkanscie kilo...nie wiadomo czemu umieszczono te ogromne kominy dwa?
lol
miesiąc temu
a Chiny uruchamiają właśnie pierwszy reaktor torowy (molten-salt). Niemcy, UK, USA, Kanada i Francja już u nich zamówiły. Indie robią to samo. 5 firm z USA i Kanady właśnie otrzymuje koncesję na ich własne rozwiązania w tej kwestii. UK i DE też uruchomiły własne badania. Do 2030 ma powstać 21 komercyjnych reaktorów, głównie w EU i USA.