Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Czesi odbiorą licencję rosyjskiemu Sberbankowi. Procedura już ruszyła

4
Podziel się:

Czeski bank centralny rozpoczął proces odbierania licencji Sberbankowi CZ, należącemu do największego rosyjskiego banku Sbierbank. Sberbank CZ poinformował w poniedziałek o zawieszeniu transakcji, także przy pomocy kart płatniczych i kredytowych, a jego oddziały zostały zamknięte.

Czesi odbiorą licencję rosyjskiemu Sberbankowi. Procedura już ruszyła
Bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę ze Sberbanku CZ zaczęto wycofywać wkłady i przenosić je do innych banków. (Getty Images, Yelena Afonina)

Czeski bank centralny wstępnie zakazał bankowi obracania aktywami, udzielania nowych kredytów i przyjmowania depozytów. Decyzję o odebraniu licencji Sberbankowi CZ Czesi podjęli po tym, jak z banku zaczęły odpływać depozyty po inwazji Rosji na Ukrainę. Bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę ze Sberbanku CZ zaczęto wycofywać depozyty i przenosić je do innych banków.

Taką formę protestu przeciwko atakowi Rosji na Ukrainę wybrali nie tylko indywidualni klienci, ale także firmy i instytucje. Swoje konto miał tam samorząd Południowych Moraw, a także firma zarządzająca komunikacją miejską. Ze współpracy wycofały się firmy informatyczne.

Wkłady w Sberbanku CZ, który jest częścią środkowoeuropejskiego oddziału rosyjskiego Sbierbanku z siedzibą w Wiedniu, są gwarantowane do kwoty 100 tys. euro.

W oficjalnym komunikacie Czesi podkreślili, że kryzys z płynnością finansową został spowodowany przez sytuację zewnętrzną i rozwój sytuacji geopolitycznej. Podkreślono, że ma charakter odosobniony i jest nieistotny z punktu widzenia czeskiego sektora bankowego.

W poniedziałek Sberbank CZ poinformował o zawieszeniu transakcji, także przy pomocy kart płatniczych i kredytowych, a oddziały banku zostały zamknięte. W czasie weekendu w niektórych oddziałach pojawiały się napisy mówiące o sprzeciwie wobec polityki Władimira Putina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Thors Hammer
2 lata temu
Zgodnie z prawem UE depozyty są ubezpieczone, a zatem również w Czechach. Depozyty do 100 000 EUR są nadal objęte austriackim systemem gwarantowania depozytów, ponieważ bank macierzysty jest zarejestrowany w Austrii. Koniec Sbierbanku i koniec Rosji. Czytałem czeską gazetę, Czesi są bardzo wkurzeni na Rosjan i wysyłają całą broń, o którą Zełenski prosi. A Budvar przestał produkować piwo dla Rosji...
Podlasie
2 lata temu
Putin jest skończony. Norymberga dla niego
Maciek z Mill...
2 lata temu
Spekulantami było wielu klientów, którzy braki po kilka kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości pod wynajem. A teraz płaczą. Z kredytobiorców którzy zawarli umowy na kredyty w PLN jedynie się śmiali i nazywali ich frajerami. Więc o co ten lament?
Marks...
2 lata temu
A czy Polska odbierze licencję , miedzy innymi mBankowi za spekulacyjne kredyty frankowe, które niszczą polskie rodziny i dzieci...??? Dzisiaj przelicznik CHF= 4,70 PLN -ten lichwiarski kredyt to jak bomby rzucane do mieszkań Polaków !!! Panie prezydencie Duda, premierze Morawiecki, proszę ratować też obywateli RP ! Kredytobiorcy złotowi i walutowi skazani są na exodus !!!!