Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Czesi posiadają spore złoża złota. Są warte 20 miliardów euro

36
Podziel się:

W Czechach wciąż znajdują się złoża złota, które przy dzisiejszej cenie rynkowej tego kruszcu, byłyby warte 20 miliardów euro. Czesi jednak nie zamierzają wznawiać wydobycia. W przeciwieństwie do złóż litu, na które rządzący już dziś ostrzą sobie zęby.

Czesi posiadają spore złoża złota. Są warte 20 miliardów euro
Złoto w Czechach. Jego wartość to 20 mld euro (zdj. ilustracyjne). (Adobe Stock, spacetech)
bELeuqjp

Miasteczko Jílove u Prahy dziś liczy sobie 5 tys. mieszkańców. Bardziej niż ze złotem, kojarzy się prażanom z wolnymi chwilami, gdyż nad tereny nad rzeką Sazawą (dopływ Wełtawy) mieszkańcy stolicy Czech podróżują, by wypoczywać.

Czechy zasobne w złoto

W średniowieczu to miasto kojarzyło się przede wszystkim ze złożami złota, które pozwoliły sfinansować budowę Pragi. - Pod i wokół Jílove znajduje się około siedmiu ton złota - mówi Deustche Welle geolog z muzeum Jan Vana

Kruszcu nie wydobywa się jednak od 1968 roku. Wydajność szybów wynosiła do czterech gramów na tonę kamienia. Chociaż przy dzisiejszych cenach złota oznacza to, że wydobycie byłoby opłacalne, to jednak wiązałoby się użyciem toksycznego cyjanku. A Jilove jest częścią terenu rekreacyjnego.

bELeuqjr
Zobacz także: Zaczyna brakować wody? Pojawiają się zakazy podlewania

Złoża złota są dostępne również w kilku innych miejscowościach w Czechach. Według ostrożnych szacunków w tym państwie wciąż można wydobyć około 400 tys. kilogramów złota. Przy dzisiejszych cenach surowca daje to około 20 miliardów euro.

Wydobycie złota wciąż nieopłacalne

Od 1990 roku co jakiś czas podejmowano wysiłek, by wznowić wydobycie. Zawsze jednak kończyło się albo brakiem zainteresowania ze strony państwa, albo oporem mieszkańców. Być może sytuację zmieni ewentualny sukces w Zlatych Horach.

bELeuqjx

Tam właśnie państwowa spółka górnicza Diamo rozpoczęła badania geologiczne. - Badania geologiczne potrwają trzy lata, a ich wyniki posłużą do określenia warunków eksploatacji złota w pobliżu miejscowości Zlate Hory - powiedział czeskiej agencji informacyjnej CTK Ludvik Kaspar, dyrektor Diamo.

Obecnie jednak w większości przypadków wydobycie złota wciąż jest jeszcze nieopłacalne, choćby przez fakt, że nie można użyć do tego cyjanku. Uważa tak m.in. ekonomista Lukas Kovanda, członek Narodowej Rady Gospodarczej rządu w Pradze.

bELeuqjy

Lit nadzieją Czech

W ostatnich latach jednak w Rudawach koło Cinovca niedaleko granicy z Niemcami odkryto duże złoża litu. Uważa się, że to są największe złoża tego surowca w Europie.

60 proc. z nich znajduje się w Czechach. Czechom udało się przejąć kontrolę nad wydobyciem większości z nich za sprawą koncernu energetycznego CEZ. Częściowo państwowa spółka szacuje, że wydobycie mogłoby rozpocząć się w 2025 roku.

bELeuqjz

Nie wszystkie państwa rezygnują ze złota

Choć Czesi nie palą się do wydobycia złota, to jednak wciąż są państwa, w których ten kruszec wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie. Złoto wciąż jest pożądane np. w Demokratycznej Republice Konga.

Państwu temu jednak trudno kontrolować proces wydobycia złota. Dochodzi do tego, że część osób robi to nielegalnie i odzyskuje surowiec na terenach parku narodowego. W czerwcu służbom kongijskim udało się skonfiskować w Parku Narodowym Okapi 31 kg złota o rynkowej wartości 1,9 miliona dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELeuqjS
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(36)
Dobromir P.
4 tyg. temu
Wobec tego należy podnieść cenę złota do poziomu który zapewni opłacalność jego wydobycia.
jaśniak
4 tyg. temu
dla Czechów prawdziwą kopalnią złota będzie teraz rządzona przez PiS nieudolnie Polska, która bulić będzie codziennie 10 kg złota w sztabkach.
logiczny
4 tyg. temu
No to nawet przy pisowskiej inflacji jeszcze przez chwilę na piwo wystarczy !
bELeuqjT
Derek
4 tyg. temu
U nas tony ściągnęli z Anglii i słuch o nich zaginął. Tak tak panie glapiński to do pana....
jozin_z_bazin
4 tyg. temu
przecież jak zaczną wydobywać lit, to osuszą drugą połowę swojego państwa. Powstaną pustynie i nie będzie już niczego. A po czechach będzie się podróżować wielbłądami.
...
Następna strona