Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Kopalnia Turów. Będzie kolejna tura rozmów

11
Podziel się:

W czwartek delegacje Polski i Czech znów usiądą do rokowań w sprawie przyszłości kopalni Turów - podaje resort klimatu.

Kopalnia Turów. Będzie kolejna tura rozmów
W czwartek rusza kolejna tura negocjacji w sprawie Turowa. (Wikimedia Commons, Anna Uciechowska, CC BY-SA 3.0)

W tym tygodniu, w grupach roboczych, toczyć będą się też ustalenia w kwestiach technicznych oraz prawno-traktatowych. Od ich wyniku zależą dalsze rozmowy w sprawie przyszłości Turowa.

Rokowania między Polską a Czechami dotyczą dalszego funkcjonowania kopalni węgla kamiennego Turów, którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zamknąć do czasu rozwiązania sporu.

Obie strony zadeklarowały, że chcą porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Zobacz także: 5 mln euro kary dziennie za Turów. "Myślę, że to nie dojdzie do skutku"

Przypomnijmy, PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
gwidono1945
2 lata temu
Może Natura (Przyroda) się zreflektuje, że z Wielką Wodą źle wycelowała i zamiast do Czech wtsłała ją do Niemiec.
Wxyz
2 lata temu
Trzeba Czechom obiecać ,że będą mieć morze w tym miejscu a oto przecież zabiegają od lat.
Zzsd
2 lata temu
Zamykać i tyle. Jak mój szef zamykał firme to nikt nie patrzył na niego ani nie pomógł mu. Zadbajmy o środowisko i Zamykać wszystkie kapalnie. Oczywiście bez odpraw dla pracowników tak jak jest w normalnych firmach
Dbxb
2 lata temu
Pinokio powiedział że sprawa jest już załatwiona …
Uciekajcie z ...
2 lata temu
To pis bedzie bulic potworna kase idaca w grube miliardy dollarow Discovery Channel za zerwanie umowy plus drugie tyle dla USA za zerwanie traktatu o ochronie inwestycji no i plus te dwa male 2 mld USD dla Czech rocznie. A zaraz zaraz. Pis wychodzi z systemu prawnego EU czyli Czechami zajmie sie arbitraz rozjemczy. Nawet ucieczka z UE pisu nie ochroni a do tego zero kasy strukturalnej. Juz nie bedzie z czego krasc a pozostana gigantyczne dlugi. PiS panstwo to bedzie bankrut.