Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Kopalnia Turów. Przerwa w obradach

115
Podziel się:

Trwają rokowania między Polską a Czechami w sprawie kopalni Turów. Delegacje Polski i Czech przerwały negocjacje. Wznowią je w piątek.

Kopalnia Turów. Przerwa w obradach
Trwają negocjacje w sprawie kpoalni Turów. (WP)

- Delegacje już się rozstały. Rozmowy ze stroną czeską będą kontynuowane w piątek od samego rana - powiedziała Anna Nahajska z Wydziału Komunikacji Medialnej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Na razie żadna ze stron nie komentuje przebiegu negocjacji.

Rokowania między Polską a Czechami, które rozpoczęły się w czwartek, dotyczą dalszego funkcjonowania kopalni węgla kamiennego Turów, którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zamknąć do czasu rozwiązania sporu.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Semeniuk: Prawo unijne jest podrzędne wobec polskiego

Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym Polska nie wykona decyzji Trybunału.

Z polskiej strony w rozmowach biorą udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Czeski minister środowiska Richard Brabec powiedział w czwartek, że jego intencją nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów.

Obie strony zadeklarowały, że chcą porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Przypomnijmy, PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Szczery
3 lata temu
Ledwo zacząłem czytać a już widzę kłamstwa: kopalnia w Turowie nie jest koplania węgla kamiennego.
Guciol
3 lata temu
Negocjatorzy niech się upewnią, że Czesi obecni na tych negocjacjach mają do tego uprawnienia i że mogą podpisać osiągnięte ustalenia. To ich stary numer i często z tego korzystają.
niuniek
3 lata temu
...to tam już się dokopali do węgla kamiennego?
szenzi
3 lata temu
Bozz! Jak ci nasi tam myślą! Ale jest Sasin to pewnie po raz kolejny się zmieścimy - w odpływie!
sondor
3 lata temu
Sasin! - no to wiadomo jak to się skończy!!!
...
Następna strona