Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Kopalnia Turów. Przerwa w obradach

115
Podziel się

Trwają rokowania między Polską a Czechami w sprawie kopalni Turów. Delegacje Polski i Czech przerwały negocjacje. Wznowią je w piątek.

Kopalnia Turów. Przerwa w obradach
Trwają negocjacje w sprawie kpoalni Turów. (WP)
bEqVxgjp

- Delegacje już się rozstały. Rozmowy ze stroną czeską będą kontynuowane w piątek od samego rana - powiedziała Anna Nahajska z Wydziału Komunikacji Medialnej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Na razie żadna ze stron nie komentuje przebiegu negocjacji.

Rokowania między Polską a Czechami, które rozpoczęły się w czwartek, dotyczą dalszego funkcjonowania kopalni węgla kamiennego Turów, którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zamknąć do czasu rozwiązania sporu.

bEqVxgjr
Zobacz także: Kopalnia Turów. Semeniuk: Prawo unijne jest podrzędne wobec polskiego

Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym Polska nie wykona decyzji Trybunału.

Z polskiej strony w rozmowach biorą udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

bEqVxgjx

Czeski minister środowiska Richard Brabec powiedział w czwartek, że jego intencją nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów.

Obie strony zadeklarowały, że chcą porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Przypomnijmy, PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

bEqVxgjy

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqVxgjS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Szczery
miesiąc temu
Ledwo zacząłem czytać a już widzę kłamstwa: kopalnia w Turowie nie jest koplania węgla kamiennego.
Guciol
miesiąc temu
Negocjatorzy niech się upewnią, że Czesi obecni na tych negocjacjach mają do tego uprawnienia i że mogą podpisać osiągnięte ustalenia. To ich stary numer i często z tego korzystają.
niuniek
miesiąc temu
...to tam już się dokopali do węgla kamiennego?
bEqVxgjT
szenzi
miesiąc temu
Bozz! Jak ci nasi tam myślą! Ale jest Sasin to pewnie po raz kolejny się zmieścimy - w odpływie!
sondor
miesiąc temu
Sasin! - no to wiadomo jak to się skończy!!!
...
Następna strona