Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zwrot w sprawie kopalni w Turowie. Czeski wiceminister stawia warunki

272
Podziel się:

Wiceminister spraw zagranicznych Czech Martin Smolek powiedział, że w ramach porozumienia Polska powinna zgodzić się na kontrolę czeskich ekspertów w kopalni Turów.

Zwrot w sprawie kopalni w Turowie. Czeski wiceminister stawia warunki
Czechy chcą kontrolować kopalnię Turów. (WP, Łukasz Kuczera)

Jak twierdzi Martin Smolek, projekt umowy ma zostać przedstawiony stronie polskiej w najbliższych dniach, a później nastąpi spotkanie zespołów negocjacyjnych obu państw.

Przyjęcie porozumienia ma doprowadzić do wycofania przez Czechy skargi złożonej do TSUE.

Czeski rząd przygotowuje umowę w sprawie rozwiązania konfliktu wokół wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów. Porozumienie ma obejmować m.in. udostępnienie przez Polskę wszystkich dostępnych informacji na temat wpływu działalności kopalni, budowy w niej ściany ochronnej oraz wału ziemnego, a także zwrot wydatków związanych z budową nowych i wzmocnieniem istniejących źródeł wody pitnej po czeskiej stronie granicy.

Zobacz także: 5 mln euro kary dziennie za Turów. "Myślę, że to nie dojdzie do skutku"

Jak szacuje strona czeska, te prace mają kosztować ok. 40-50 mln euro.

Zgodnie z postanowieniem TSUE z 25 maja Polska miała z natychmiastowym skutkiem wstrzymać wydobycie w kopalnie Turów. Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym polska nie wykona decyzji Trybunału.

To zdenerwowało stronę czeską, z którą polski rząd negocjował wycofanie skargi z TSUE.

Czeski rząd zapowiedział w poniedziałek, że nie wycofa skargi z TSUE w sprawie kopalni Turów i będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(272)
DIESEL
3 lata temu
JUZ CZAS NAJWYZSZY ZROBIC TO SAMO CO CZESI!!!!! ZASKARZYC ICH W STRASBURGU W CZESKA KOPALNIA PO NIEMIECKIEJ STRONIE.. NIEDALEKO GUBINA. !! JEST TO KOPALNIA 3 RAZY WIEKSZA.. PRODUKUJACA 3 RAZY TYLE PRAU CO TUROW.. CIEKAWE JAK PODEJDZIE DO TEGO UNIA... JAK NIEMCOM BEDZIE BRAKOWAC PRADU!!!
masz55
3 lata temu
Dolicha zablokować pepiczką dostep do Bałtyku i bASTA.
No ale
3 lata temu
ci pisowcy swoim zwyczajem spali do południa.
analiza
3 lata temu
Za czeską twarzą czai się pruska gęba? Za pomoc Niemcom w rozbiorze Turowa, będą sami rozebrani w całości, tak jak Polska w 39? Bo ultimata, są tak samo ostre jak te o Gdańsk?
stanis
3 lata temu
Czy ci czescy eksperci to wywiad gospodarczy, jak i za ile przejąć kopalnie.
...
Następna strona