Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Członek RPP za obniżką stóp procentowych. "Polityka pieniężna działa z opóźnieniem"

Członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon przekonuje, że w związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem i wzrostem inflacji, należałoby rozważyć luzowanie fiskalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Banki centralne powinny obecnie starać się przede wszystkim przeciwdziałać pogorszeniu nastrojów uczestników życia gospodarczego związanych z obawami przed koronawirusem" - napisał w artykule dla portalu Radio Maryja członek RPP Eryk Łon.

W jego przekonaniu, należy poważnie rozważyć możliwość obniżki stóp procentowych.

Łon już podczas styczniowego posiedzenia RPP opowiedział się za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb. Był w tym zdaniu jedyny.

Rozwój epidemii koronawirusa może mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę i obniżyć tempo wzrostu PKB do 2-2,5 proc. w 2020 roku - wynika z analiz BNP Paribas Bank Polska. Najbardziej zagrożone sektory to turystyka i przemysł petrochemiczny.

Wzrost PKB Polski pod znakiem zapytania. "Są czynniki, których tak mocno nie bierzemy pod uwagę"

Jak wynika z raportu NBP w najbliższych latach polska gospodarka będzie wyhamowywać. Łon przekonuje więc, że Rada powinna zadziałać wyprzedzająco. Według prognoz inflacja konsumencka wyniesie 3,7 proc. w 2020 r., po czym spowolni do 2,7 proc r/r w 2021 r. i dalej do 2,4 proc. w 2022 r.

Koronawirus przyhamuje rozwój polskiej gospodarki.
Koronawirus spowolni polską gospodarkę. BNP Paribas prognozuje wzrost PKB na 2-2,5 procent

"Dlatego uważam, że należy obniżyć stopy procentowe NBP już teraz. Warto bowiem pamiętać, że polityka pieniężna działa z pewnym opóźnieniem i ewentualne decyzje podjęte dziś mogą skutkować określonymi konsekwencjami za kilka kwartałów" - napisał członek RPP w artykule dla Radio Maryja.

Jak na razie Rada Polityki Pieniężnej wciąż nie ulega presji ze strony rosnącej inflacji i zagrożenia koronawirusem. Stopy procentowe pozostały bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się już od 5 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

Plują nam w twarzRzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla Pożyczki z Mikrokosztami II wynosi 13,25%, Oprocentowanie lokaty 0,65 % minus podatek Belki . … Czytaj całość

09-03-2020

WJNiestety właśnie nadchodzi prawdziwy test dla rządzących i wcale mnie to nie cieszy. Prawda jest brutalna, bo jak są pieniądze, to z całym szacunkiem, … Czytaj całość

09-03-2020

teddajcie przykład tzw rado polityki pienieznej obnizcie sobie wypłaty do sredniej krajowej a pozostała czesc przekazcie na jakikolwiek fundusz społeczny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)