Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Czternasta emerytura w 2024. Jaka będzie wysokość świadczenia?

30
Podziel się:

Znane są plany rządu ws. czternastej emerytury. Emeryci mogą oczekiwać wypłaty "czternastki" we wrześniu. Nieoficjalne wiadomo, że rząd pracuje nad tym, aby "czternastka" była wyższa niż minimalna emerytura.

Czternasta emerytura w 2024. Jaka będzie wysokość świadczenia?
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (PAP, Leszek Szyma�ski)

Jednakże istnieje problem. Jeżeli rząd nie zdecyduje się na interwencję, liczba osób, które otrzymają dodatkowe świadczenie w tym roku, może być mniejsza. To wynika z faktu, że kryterium dochodowe, które decyduje o tym, kto jest uprawniony do otrzymania "czternastki", nie zmieniło się od lat. Jeśli rząd nie zdecyduje się na jego zmianę, liczba osób, które otrzymają "czternastkę", będzie maleć.

Czternasta emerytura. Jaka będzie wysokość?

"Czternastka" to dodatkowe świadczenie pieniężne, które zostało wprowadzone na stałe na mocy ustawy rządowej. Przysługuje ono wszystkim emerytom i rencistom, ale wysokość tego świadczenia jest zróżnicowana. Zgodnie z ustawą, "czternastka" w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Dla osób, które otrzymują podstawowe świadczenie powyżej 2,9 tys. zł brutto, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości

Rząd jednak zabezpieczył się, tworząc pewną "furtkę" prawną. Ustawa przewiduje możliwość określenia wyższej kwoty czternastej emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do 31 października danego roku, będzie mogła ją określić w drodze rozporządzenia.

Z nieoficjalnych informacji przekazanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że rząd obecnie pracuje nad takimi przepisami i możliwe, że jeszcze w maju pochwali się nimi. To może oznaczać, że rząd zdecyduje się na podniesienie wysokości świadczenia ponad emeryturę minimalną.

Opinie ekonomistów na temat tego pomysłu są podzielone. Wielu z nich zwraca jednak uwagę na konieczność podniesienia kryterium dochodowego. Kwota 2,9 tys. zł jest niezmienna od czterech lat, co sprawia, że coraz mniej seniorów kwalifikuje się do otrzymania dodatkowego świadczenia.

Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting w rozmowie z "Rz" stwierdził: "Jeżeli rządzący chcą utrzymać rozwiązanie, jakim jest tzw. czternasta emerytura, powinni waloryzować też kryterium dochodowe".

Czternasta emerytura. Najważniejsze zasady

W 2023 r. czternasta emerytura wynosiła 2650 zł brutto dla osób, które pobierały świadczenia do 2900 zł brutto.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych - oprócz podatku dochodowego - potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczała do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty lub o 500 plus dla niesamodzielnych.

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 roku. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Taka sytuacja
2 tyg. temu
6.5 mln emerytów x 870pln = 5mld 655 mln zł. Czy co a komuś trzeba jeszcze tłumaczyć? Dalej wybierajcie lewaków, liberałów i lewicę i piejcie z zachwytu, że nie rządzi prawica... Gdzie wy macie rozumy?
ciocia jagoda
2 tyg. temu
Kaczynski ratujnas
Oszuści
3 tyg. temu
Za te wszystkie przedwyborcze kłamstwa nie liczcie ze na was zagłosuję Juz mnie więcej nie okłamiecie Patologia górą , dla nich jest a dla tych którzy tyrali nie ma
xxx
4 tyg. temu
Jaka w sumie jest kwota 14-tki w 2024? Bo kazdy podaje co innego Jedne portale podają 2650 inne 1700+. To w sumie ile?
emeryt
4 tyg. temu
Ja nie dostanę żadnej 14-stej emerytury. Jest to nagrada za ciężką pracę przez 47 lat. Dziękuję!
...
Następna strona