Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zajęcie komornicze. Na czym polega?

1
Podziel się:

Choć sytuacja gospodarstw domowych poprawia się, wciąż sporo jest takich osób, które nie spłacają swoich zobowiązań. Wierzyciele chcą zawsze odzyskać pieniądze. W związku z tym kierują sprawę do sądu, co ostatecznie może doprowadzić do egzekucji komorniczej.

Komornik na podstawie tytułu egzekucyjnego może zająć ruchomości i nieruchomości
Komornik na podstawie tytułu egzekucyjnego może zająć ruchomości i nieruchomości (Lehtikuva/EAST NEWS)

W przypadku niezapłaconych rachunków, unikania płacenia alimentów albo braku płatności za mieszkanie, dłużnik może być postawiony przed sądem, co ostatecznie doprowadzi do egzekucji komorniczej. Komornik jest urzędnikiem państwowym, który dopilnowuje. by wierzyciel otrzymał swoje pieniądze.

Co to jest zajęcie komornicze?

Zajęcie komornicze jest uprawnieniem komornika, które ma pomóc odzyskać dług. Unikanie kontaktów z komornikiem jest najgorszym z postępowań. Warto wiedzieć, że zawsze można negocjować, by ustalić termin spłaty swojego długu. Jeśli jednak dłużnik odmawia współpracy z komornikiem, ten dokonuje zajęcia komorniczego. Komornik na podstawie tytułu egzekucyjnego może zająć ruchomości, a także nieruchomości. Trzeba jednak wiedzieć, że do pewnej kwoty zajęcie nie jest możliwe. To tzw. kwota wolne od zajęć komorniczych.

Kwota wolna od zajęć komorniczych jest wartością, która musi pozostać do dyspozycji dłużnika i komornik nie może jej zabrać. Zależna jest od wysokości minimalnej pensji. W 2018 wynagrodzenie minimalne to 2100 złotych brutto. Kwota wolna od zajęć komorniczych to 1530 złotych netto, czyli tyle, ile dostaje na rękę osoba zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem minimalnym. Zapis taki dotyczy wyłącznie osób, które pracują na umowie o pracę. Nie ma tu znaczenia czy jest to umowa terminowa, czy na czas nieokreślony. Wyjątek stanowią długi alimentacyjne. W takiej sytuacji komornik może zawsze zająć aż 60 proc. wynagrodzenia. Jeśli pracownik zarabia minimalną krajową, to komornik może zając 918 zł. Nawet w sytuacji, gdy alimenty wynoszą miesięcznie niższą kwotę.

Umowa cywilnoprawna a komornik

A co z osobą, która pracuje na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W takiej sytuacji komornik ma prawo zająć całą kwotę, którą ma do dyspozycji dłużnik. Wszystko dlatego, że wynagrodzenie, które pochodzi z umowy cywilnoprawnej, w całości podlega zajęciu przez komornika.

Warto wiedzieć, że jeśli jest to jedyne źródło utrzymania dłużnika, komornik musi wziąć pod uwagę wniosek o to, żeby wykorzystać kwotę wolną od podatku.. W takiej sytuacji trzeba będzie koniecznie złożyć oświadczenie do komornika, że umowa zlecenie, jest jedynym źródłem dochodu, a także takim, które się powtarza. Niezależnie od wszystkiego, komornik dokonuje zajęcia rachunku bankowego. Jeśli wszystkie wpływy na rachunek nie przekraczają 1575 złotych, to komornik nie może zająć tego konta. Jeśli jednak na konto wpływa więcej, to komornik może zająć to konto, ale tylko do kwoty powyżej tego limitu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
onywatel rp
3 lata temu
to nie jest takie proste