Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Minimalna emerytura. Seniorzy wskazali konkretną kwotę

215
Podziel się:

Dziennik "Fakt" zadał emerytom pytanie o to, ile powinna wynosić minimalna emerytura. Obecna kwota najniższego świadczenia nie jest dla seniorów zadowalająca - wynika z rezultatów badania "Jesień życia w Polsce".

Minimalna emerytura. Seniorzy wskazali konkretną kwotę
Emeryci wskazują, ile powinna wynieść minimalna emerytura (East News, Tomasz Kawka)

W Polsce, jeżeli osoba przepracuje odpowiedni staż (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn) ma zagwarantowaną przez państwo minimalną emeryturę w kwocie 1588,44 zł brutto. Wypłata na rękę, tj. po odliczeniu składki zdrowotnej, to 1445,48 zł.

Ile powinna wynosić minimalna emerytura?

"W gorszej sytuacji są ci, którzy nie przepracują wymaganego stażu. Wtedy ZUS może wypłacić dosłownie kilkaset złotych miesięcznie świadczenia. Najniższa emerytura, jaka jest wypłacana przez zakład to tylko... 1 grosz" - przypomina "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz

Dziennik po raz czwarty przeprowadził ankietę wśród czytelników, których zapytał o to, ile powinna wynosić minimalna emerytura. 7 proc. ankietowanych twierdzi, że minimalna kwota świadczenia powinna wynosić co najmniej 2 tys. zł netto, 17,4 proc. - że co najmniej 2,5 tys. zł. Najwięcej, aż 73,5 proc., jest za kwotą nie niższą niż 3 tys. zł netto.

Zła wiadomość dla emerytów jest taka, że najprawdopodobniej to koniec rekordowych waloryzacji świadczeń. Wszystko przez spadek inflacji. W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok rząd zakłada waloryzację na poziomie 12,3 proc. "Tymczasem waloryzacja, uwzględniając najnowsze odczyty inflacyjne, może wynieść 11,9 proc. To by oznaczało, że minimalna emerytura od 1 marca 2024 r. wzrosłaby do 1 tys. 777 zł 46 gr brutto. Na rękę seniorzy otrzymywaliby 1 tys. 617 zł 48 gr, czyli sporo mniej od kwoty, jakiej by oczekiwali" - wskazuje "Fakt".

Poprawa stanu finansów polskich emerytów będzie jednym z wyzwań stojących przed nowym rządem. Jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz zapytany w Radiu Zet o to, czy po objęciu władzy nowy rząd zlikwiduje 13. i 14.na emeryturę, odpowiedział, że wprowadzona zostanie emerytura bez podatku. Tymczasem Krzysztof Gawkowski zapewnił, że Nowa Lewica nie zgodzi się na likwidację "trzynastek" i "czternastek".

Poseł Polski 2050 Paweł Zalewski wskazał z kolei w rozmowie z PAP, że jego ugrupowanie ma pomysł, jak doprowadzić do tego, by emerytury były godne. - Mamy świadomość, że emeryci są jedną z najsłabszych finansowo grup społecznych. Wiemy, że to jest problem, ale pamiętajmy, że żadna 13. i 14. emerytura nie zrekompensowała strat, które ponieśli emeryci w wyniku inflacji. W związku z tym na pewno przyjmiemy takie rozwiązania, które będą korzystne dla emerytów - przekazał poseł. - Na pewno naszym celem będzie doprowadzenie do tego, żeby emeryci zyskali na tej zmianie, a nie stracili - zadeklarował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(215)
Anna
4 miesiące temu
Minimalna dochód = minimalna emerytura , a nie ochłapy 1800 zł procentowa waloryzacja NIE SPRAWIEDLIWA , krzywdząca
Gornik27
5 miesięcy temu
Kto głosowal na Kamysza przecież już raz się przypodobal Tuskowi by podnieść wiek emerytalny.Nie chciłbym pomocy od takiego lekarza .Swoimi czynami jest wyzuty z wiarygodności.Kamysz ! Widziałem jak ludzie płakali z powodu Pana.
Wer
5 miesięcy temu
Dewaluacja emerytury jest porażająca i wcale nie zależy od ilości lat pracy a nie od tego kto Ile zarabiał Ja przeszłam na emeryturę w 2007 roku i dostałam wtedy 150% minimalnego wynagrodzenia pomyślałam dam radę Niestety dzisiaj mam 70% minimalnego wynagrodzenia a przepracowałam 40 lat i co jak mam wierzyć w dobrodziejstwo emerytury wypracowanej uczciwie wszystkie składki płacone przez 40 lat i niewiele zwolnień lekarskich zarabiałam przeciętnie i jak do tego władza podejdzie czy dalsze dewaluacja emerytur w takim tempie będzie następować i wkrótce będę miała minimalną emeryturę czy ktoś czyta te komentarze do kogo w tej sprawie mam napisać Pomóżcie bo ja już nie mam siły!!!!!!!!!!!
Mark Beermake...
6 miesięcy temu
To największe oszustwo w imieniu prawa to całe „ ubezpieczenie społeczne „ . Płacisz latami a dostajesz grosze w wieku podeszłym
emeryt
6 miesięcy temu
Tusk będzie waloryzował po 2 złote i 34 grosze albo wcale.
...
Następna strona