Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Smutna prawda o finansach emerytów. Tyle zostaje im na życie

39
Podziel się:

68 procent emerytów deklaruje, że życie przez cały miesiąc zostaje im 500 zł - wynika z przeprowadzone przez dziennik "Fakt" badania "Jesień życia w Polsce". Jak czytamy, jedynie co dziesiąty senior stwierdza, że na życie zostaje mu więcej niż 901 zł miesięcznie.

Smutna prawda o finansach emerytów. Tyle zostaje im na życie
500 zł po uiszczeniu koniecznych opłat - zaledwie tyle zostaje na przeżycie miesiąca niektórym emerytom w Polsce (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

"Fakt" zapytał seniorów o ich finanse. W przeprowadzonym już po raz czwarty badaniu "Jesień życia w Polsce" udział wzięło 1,2 tys. seniorów.

Z deklaracji zawartych w ankietach wynika, że po uiszczeniu wszystkich koniecznych opłat 68 proc. seniorów dysponuje kwotą 500 zł, która musi wystarczyć im na przeżycie miesiąca. Z tej grupy niemal co trzecia osoba deklaruje, że po opłaceniu rachunków zostaje jej nie więcej niż 100 zł na miesiąc. "To wychodzi ok. 3 zł dziennie. Taka kwota wystarczy za zakup 6 bułek w markecie" - zauważa "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz

Emeryci pokazali, ile zostaje im na życie przez miesiąc

Co więcej, grupa seniorów dysponujących 100 zł na miesiąc powiększyła się. W ubiegłorocznej edycji badania na taką kwotę wskazało 27,3 proc. seniorów. "To oznacza, że trzynastki, czternastki i zyski ze zmian podatkowych, polegających na zwolnieniu z podatku świadczeń do 2500 zł brutto - to wszystko w przypadku takich osób pochłonęła drożyzna" - czytamy. Niepokoi również to, że jedynie co dziesiąty senior deklaruje, że na życie zostaje mu więcej niż 901 zł miesięcznie.

Poprawa stanu finansów polskich emerytów będzie jednym z wyzwań stojących przed nowym rządem. Jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz zapytany w Radiu Zet o to, czy po objęciu władzy nowy rząd zlikwiduje 13. i 14.na emeryturę, odpowiedział, że wprowadzona zostanie emerytura bez podatku. Tymczasem Krzysztof Gawkowski zapewnił, że Nowa Lewica nie zgodzi się na likwidację "trzynastek" i "czternastek".

Poseł Polski 2050 Paweł Zalewski wskazał z kolei w rozmowie z PAP, że jego ugrupowanie ma pomysł, jak doprowadzić do tego, by emerytury były godne. - Mamy świadomość, że emeryci są jedną z najsłabszych finansowo grup społecznych. Wiemy, że to jest problem, ale pamiętajmy, że żadna 13. i 14. emerytura nie zrekompensowała strat, które ponieśli emeryci w wyniku inflacji. W związku z tym na pewno przyjmiemy takie rozwiązania, które będą korzystne dla emerytów - przekazał poseł. - Na pewno naszym celem będzie doprowadzenie do tego, żeby emeryci zyskali na tej zmianie, a nie stracili - zadeklarował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Kasia
6 miesięcy temu
Okradziony mnie z ofe, enerytura nue pozwala godnie żyć ale nie pozwala też umrzeć to egzystencja i balansowanie na krawędzi!!!!!
malgorzatazof...
7 miesięcy temu
Emeryckie oszczędności życia zjadła inflacja
mały
7 miesięcy temu
Będzie tylko gorzej , nożyce się rozwierają . Emerytura powinna być rewaloryzowana a nie jakieś 13 i 14 . Znajomy emeryt ma 1400 brutto a ja mam powyżej 10tys.
Zaskórniakihy
7 miesięcy temu
Co chwilę się słyszy jak biedni emeryci są rolowani przez oszustów na ciężkie tysiące, ba, czasem nawet miliony złotych, więc tacy niezamożni to oni nie są.
Tia
7 miesięcy temu
Na wnuczka wyłudzili od emerytów 25mln zł .. widać tę biedę
...
Następna strona