Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Cztery miesiące batalii. Komisja Europejska w końcu zgodziła się na pomoc rządu polskim lotniskom

56
Podziel się:

14 portów lotniczych w kraju otrzyma wkrótce łącznie 142 mln zł. Projekt rządowej specustawy pomocowej ma być głosowany na najbliższym posiedzeniu Senatu 29-30 września. Co istotne, po czterech miesiącach batalii, Bruksela dała w końcu zielone świtało na dofinansowanie portów - dowiedział się money.pl.

Cztery miesiące batalii. Komisja Europejska w końcu zgodziła się na pomoc rządu polskim lotniskom
Warszawa. 29.05.2020. Nowe zasady na Lotnisku Chopiina w zwiazku z odmrazaniem lotow w czasie epidemii. N/z sciezka pasazera, Snímek: 523626418, Licence: Rights-managed, Restrikce: , Model Release: no, Credit: Filip Blazejowski / Forum (Filip Blazejowski / Forum, RM, Filip Blazejowski / Forum)

Spółki lotniskowe mogą w końcu odetchnąć. Czteromiesięczna batalia pomiędzy rządem a Komisją Europejską zakończona. W środę wieczorem Komisja zgodziła się na udzielenie pomocy finansowej polskim portom lotniczym – dowiedział się w Komisji Europejskiej money.pl. Notyfikacja w Brukseli była koniecznym warunkiem, by pieniądze mogły popłynąć na puste konta spółek.

To nie koniec dobrych wiadomości. Jak ustalił money.pl, rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 zawierający przepisy o pomocy dla lotnisk, jest już w Senacie i będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 29-30 września.

Przebywający w czwartek na Litwie rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś proszony o potwierdzenie tej najnowszej informacji, przyznał, że zakończył się proces prenotyfikacji wniosku. A decyzja Komisji ma zostać ogłoszona w bardzo nieodległym czasie.

Zobacz także: Materiał zrealizowany dla PGNiG z Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Bój o ratowanie poszkodowanych lotnisk trwa od maja. Rząd obiecał wówczas 14 portom wsparcie w łącznej kwocie 142 mln zł. Pieniądze nie zostały im jednak przekazane, gdyż - jak ustaliliśmy - warunki, na jakich miała być udzielona pomoc, były niezgodne z unijnymi wytycznymi.

Komisja Europejska nie zgodziła się na udzielenie pomocy, która wykraczałaby poza określony przez nią przedział czasowy, tj.: marzec-czerwiec, kiedy obowiązywał w Europie całkowity zakaz lotów.

Władze polskich lotnisk dostaną zatem rekompensatę za tzw. utrzymanie portów w gotowości za okres tylko od marca do czerwca, a nie tak, jak chciał polski rząd, również za okres, gdy loty były wznowione, ale ograniczone.

Identycznie jak Polskę, Komisja potraktowała też inne kraje.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym do money.pl: „Komisja musi zapewnić równe traktowanie wszystkich wniosków zgłoszonych przez państwa członkowskie. Praktyka Komisji w odniesieniu do spraw o odszkodowanie za szkody zgłoszone na podstawie art. 107 ust. 2 lit. B TFUE (mowa w nim o szkodach wyrządzonych na skutek klęsk żywiołowych – red.) oraz do okresu objętego postępowaniem (tj. od marca do czerwca 2020 r.) jest konsekwentna od początku pandemii i odzwierciedla identyczne ograniczenia w podróżowaniu, które zostały wdrożone we wszystkich państwach członkowskich”.

Przykładowo Niemcy wystąpiły z wnioskiem o udzielenie pomocy swoim portom na łączną kwotę 1,36 mld euro. Kwota ta obejmuje straty niemieckich lotnisk poniesione w okresie od 4 marca do 30 czerwca 2020 r.

W przypadku Włoch tamtejszy rząd wystąpił z kolei o zgodę na dofinansowanie ich narodowego przewoźnika, Alitalii. Linie dostaną blisko 200 mln euro. Kwota ta odpowiada szkodom wyliczonym za okres od 1 marca do 15 czerwca 2020 r.

Piotr Rudzki, rzecznik prasowy warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina, nie kryje radości. Port odnotowuje po lockdownie 70 proc. spadki w przepływie pasażerów w stosunku do 2019 r.

Jak wynika z algorytmu, Okęcie obsługuje 41 proc. ruchu w kraju. W porcie liczą, że otrzymają ok. 60 mln zł, ale zaznaczają, że każda pomoc udzielona im w tej sytuacji jest na wagę złota.

Krakowskie Balice, drugi co do wielkości port w kraju, ma blisko 16 proc. udziału w rynku. Od początku roku obsłużyli o ponad 3,35 mln pasażerów mniej niż w roku ubiegłym. Spółka nie ujawnia na razie wysokości poniesionych strat (zrobi to dopiero w grudniu). Nie chce też komentować decyzji Komisji do czasu otrzymania oficjalnego komunikatu z Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie.

Jak dowiedzieliśmy się od władz portu, algorytm podziału środków jest inny, niż ten, który wynika wprost z tabeli procentowej udziału w rynku i opiera się głównie na pogorszeniu wyniku finasowego w stosunku do 2019 r .

Z kolei port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku (trzeci na rynku – 10 proc. udziału) liczy, że otrzyma więcej, niż wyniosła ich miesięczna strata w okresie całkowitego zakazu lotów, czyli 8 mln zł.

- Każde pieniądze są dla nas ważne. Gdyby pokryły w całości straty poniesione od marca do czerwca, byłoby bardzo dobrze – mówi rzeczniczka portu, Agnieszka Michajłow.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
Enkipata
3 lata temu
A gdy Niemcy chciały pomóc Lufthansie to po małym nie dostali potężny zastrzyk gotówki. To jest postać obecnej Unii Europejskiej promowanej jako piękna współpraca międzynarodowa. Tak sobie tylko marzę ale chciałbym aby aktualna Unia Europejska przestała funkcjonować i przywrócić jest tylko i wyłącznie zasady współpracy gospodarczej z zachowaniem ustaleń z Schengen. Traktat Lizboński i inne tego typu traktaty natychmiastowo odwołać i nigdy nie wracać do tak beznadziejnych pomysłów.
Polak
3 lata temu
A wystarczyło by odwołać tą sztucznie wykreowaną pseudo pandemie, budźcie się ludzie póki
Daria
3 lata temu
Nie umiecie czytac ze zrozumieniem?!, unia nie dala kasy tylko my musielsmy prosic o zgode unie zeby dac wlasna kase na ten cel
taka prawda
3 lata temu
To nie unia daje kasę. Tylko unia się zgadza na to żeby polski rząd wydał na to kasę. Za niedługo unia będzie decydować o wszystkim, bo taki jest jej cel.
fc
3 lata temu
Jako dumny pisowiec brzydzę się kasą od UE!
...
Następna strona