Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Czy kredyt gotówkowy na mieszkanie to dobre rozwiązanie finansowe?

5
Podziel się:

Większości z nas zakup mieszkania kojarzy się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jednak czy w każdej sytuacji takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne? Sprawdzamy!

Gdy bank nie chce przyznać kredytu hipotecznego, pomocą może być kredyt gotówkowy
Gdy bank nie chce przyznać kredytu hipotecznego, pomocą może być kredyt gotówkowy (PAP, Paweł Supernak)

Każdy z nas marzy o posiadaniu swojego M. jednak przed zakupem mieszkania dobrze jest się przyjrzeć wszystkim ofertom bankowym, które są dostępne na rynku, by wybrać te, która jest skrojona do naszych potrzeb i nakładu finansowego. W zależności od tego, czy potrzebujemy 100, 200 lub 300 tysięcy oferta kredytowania będzie inna.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Jeżeli posiadamy tylko niewielki wkład własny, a wypatrzyliśmy sobie mieszkanie powyżej 200 000zł, to wybór jest prosty – należy rozejrzeć się za najbardziej opłacalną ofertą kredytu hipotecznego. W zależności od banku wysokość wkładu własnego różni się, ale przyjmuje się, że jest to około 10-20% wartości nieruchomości.

Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym – podstawowe terminy

Zanim pójdziemy do banku warto na samym początku zaznajomić się z pojęciami, które będą nam towarzyszyć przez cały okres starania się o kredyt:

1. Zdolność kredytowa – słowo klucz jeżeli chodzi o kredyt na zakup domu. Zdolność kredytowa to nic innego jak maksymalna kwota o jaką możesz się starać w banku. Podczas pierwszej wizyty kredytodawca szacuje zdolność kredytową biorąc pod uwagę źródło dochodów, rodzaj zatrudnienia oraz wielkość codziennych wydatków. Wysokość zdolności kredytowej zależeć będzie również od tego na jaki okres czasu wybierzesz kredytowanie i ile będzie wynosić miesięczna rata spłaty.

2. Okres kredytowania – w zależności od tego ile wynosi wkład własny i na jaką wysokość spłaty raty możesz sobie pozwolić, kredyt możesz zaciągnąć na kilka lub kilkadziesiąt lat.

3. BIK – BIK (Biuro Informacji Kredytowej) przechowuje informacje o historii kredytowej danego kredytobiorcy. Nie ma co ukrywać, że jest to najważniejsza kwestia na którą patrzy bank przy podejmowaniu decyzji. Kredytodawca sprawdza, czy poprzednie zadłużenia były spłacane w terminie, czy jednak były w przeszłości jakiekolwiek długi, które mogłyby uniemożliwić pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny.

Zobacz także: Mieszkanie+. Muszyński: nie mamy sobie nic do zarzucenia

Dodatkowo warto zapoznać się z takimi pojęciami jak oprocentowanie kredytu, prowizja banku, raty równe i malejące i RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

Kredyt hipoteczny - na co przeznaczyć kredyt celowy?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że można nim opłacić tylko określony rodzaj nieruchomości.

Pamiętaj!

Kredyt hipoteczny możesz wykorzystać również na zakup domu, działki budowlanej czy remontu domu i mieszkania.

Kredytowi hipotecznemu często towarzyszy jedno słowo – cierpliwość. Dzieje się tak dlatego, że banki wymagają masy dokumentów i zaświadczeń zanim wydadzą pozytywną decyzję o dofinansowaniu na zakup nieruchomości. Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów, należy przygotować się na dodatkowe koszty związanie z przyznaniem kredytu na nowe lokum. Do kosztów około kredytowych należą:

- ubezpieczenie pomostowe,
- prowizja za udzielenie kredytu,
- wycena nieruchomości,
- odsetki,
- ubezpieczenie nieruchomości.
Koszty, które mogą się pojawić w zależności od wyboru dodatkowych rozwiązań:
- opłata za wcześniejszą spłatę kredytu,
- ubezpieczenie na życie,
- opłata za wakacje kredytowe.

Należy pamiętać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, więc jeżeli dysponujemy sporymi oszczędnościami, a do spełnienia mieszkalnego marzenia brakuje kilkudziesięciu złotych, to najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy na zakup nieruchomości

Są sytuacje, w których zaciąganie kredytu hipotecznego przestaje się opłacać, kiedy? Z reguły wtedy, kiedy potrzebujemy tylko części kwoty na zakup mieszkania, lub w przypadku gdy potrzebujemy pieniędzy bardzo szybko. Plusem kredytu gotówkowego jest to, że można go przeznaczyć na dowolny cel, bez obowiązku przedstawiania sterty papierów w banku. Jeżeli potrzebujesz dofinansowania tylko do pokrycia niewielkiej części nieruchomości, bądź pieniądze chcesz przeznaczyć na rozbudowę domu, czy też remontu, to taka forma dofinansowania będzie najbardziej wygodna. Przy tego typu kredytowaniu nie musimy się również martwić o posiadanie wkładu własnego, czy też zabezpieczeniu majątku.

Bank przy przyjmowaniu wniosku będzie wymagał jedynie zaświadczenia o wysokości dochodów oraz dokumentu potwierdzającego zatrudnienie na umowę o pracę.

To na jaką sumę zaciągniemy kredyt gotówkowy zależy od tych samych parametrów, jak przy kredycie hipotecznym, czyli od zdolności kredytowej i okresu kredytowania. Maksymalny czas kredytowania wynosi średnio 12 lat, a maksymalna kwota o jaką możesz się starać to około 200 000zł. Cały proces trwa bardzo szybko i często już w ten sam dzień pieniądze trafiają na nasze konto.

Należy pamiętać, że kredyt gotówkowy opłaca się jedynie w przypadkach, gdy potrzebujemy niewielkiego wsparcia ze strony banku. Jeżeli do zakupu mieszkania brakuje nam więcej niż 100 000zł, to kredyt hipoteczny będzie zdecydowanie lepszym wyborem i bardziej opłacalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Bronek
3 lata temu
trudno się dziwić, gdy zwiększają się możliwości finansowania. przykładowo mój znajomy (deweloperka) nie miał dużych wkładów na start i znalazł firmę z pożyczkami pod zastaw -> Financial Home dał mu kasę, a po ukończeniu 20% budowy jak bank zdecydował się łaskawie kredytu udzielić teraz częściowo spłaca FH, a jednocześnie ma kapitał na rozwój. ;)
Ghjhiiu
3 lata temu
I paru dobrych prawników proponuję do przeczytania umowy....ja zaufalem 10 lat temu instytucji zaufania publicznego ,splacam ten kredyt i do spłaty obecnie mam prawie dwa razy tyle!!!!!!!!!! Nie wierzcie bankom!!
Poak
3 lata temu
Zawsze powtarzam kredyt powyzej 100000zl dla przecietnego Kowalskiego to jest jak stapanie po cienkim lodzie nigdy nie wiadomo co zycie przyniesie jedyny plus kredytow to jest czas w ktorym szybko cos mozna zrobic i przy odrobinie szczescia cieszyc sie tym
Etjur
3 lata temu
KREDYT NA 25 LAT JEST JAK KAJDANY I ZNIEWOLENIE! BANKSTERZY SIE CIESZA I ZARABIAJA!
Nick
3 lata temu
W żadnym wypadku jest to nie dobry pomysł kredyt.