Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rekontrukcja rządu. Ile kosztowała? KPRM nie chce powiedzieć

6
Podziel się:

Zmniejszenie liczby ministerstw jesienią zeszłego roku miało przynieść wymierne oszczędności. Posłanka Hanna Gill-Piątek podejrzewa, że efekt finansowy okazał się odwrotny, ale KPRM nie chce udostępnić danych powołując się na to, że ich zebranie to nadmierny wysiłek dla urzędników.

Rekontrukcja rządu. Ile kosztowała? KPRM nie chce powiedzieć
KPRM nie przedstawił wyliczeń kosztów - bądź oszczędności -wynikających z wrześniowej reorganizacji rządu (Flickr)
bECnllFh

Po wrześniowej rekonstrukcji rządu z 20 ministerstw zrobiło się 14. Zmniejszenie liczby resortów miało przyczynić się do sprawniejszego podejmowania decyzji, ale też obniżyć koszty działania administracji. Czy ten dugi cel udało się osiągnąć?

Posłanka Ruchu Polska 2050 Hanna Gill-Piątek poprosiła Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w interpelacji o wyliczenie kosztów związanych z reorganizacją. Informacji nie otrzymała, gdyż, jak zostało wyjaśnione w odpowiedzi, wymagałoby to przekierowania urzędników do wykonania tego zadania, podczas gdy są oni potrzebni na polu "walki z pandemią".

Posłanka podejrzewa, że brak odpowiedzi nie wynika z niechęci do obciążania urzędników KPRM dodatkowa pracą, lecz raczej z obawy przed przyznaniem, że reorganizacja żadnych oszczędności nie przyniosła.

bECnllFj

Jak to możliwe, że choć zmniejszono liczbę ministerstw, wydatki mogły pójść w górę?

Zobacz także: Koronawirus. Tak seniorzy będą mogli zapisać się na szczepienie. Michał Dworczyk zdradza szczegóły

- W miejsce likwidowanych ministerstw tworzy się dwa nowe byty: Narodowe Centrum Sportu i Główny Urząd Inwestycji Morskich. A wiadomo, że w agencjach zarabia się więcej niż w ministerstwach – wyjaśniła posłanka w rozmowie z "Rzeczpospolitą", która opisała całą sytuację.

bECnllFp

Nowe tablice, pieczątki, wpisy rejestrowe – to też koszty reorganizacji, które trzeba ponieść każdorazowo przy reorganizacji ministerstw. A takich zmian instytucjonalnych było od czasu dojścia PiS do władzy już kilka.

"Ile razy można mieszać w tej samej zupie?" – powiedziała posłanka, zastanawiając się, czy kolejne łączenia, likwidacje i tworzenie nowych ministerstw nie powodują jedynie zbędnego zamętu.

Również Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy Fundacji ePaństwo jest zdania, że wrześniowa reorganizacja mogła przynieść dodatkowe wydatki w miejsce spodziewanych oszczędności. Przyznał w rozmowie z "Rz", że jego organizacja także poprosiła o wyliczenie kosztów bądź oszczędności z tego wynikających, lecz w miejsce konkretnych liczb otrzymała jedynie ogólniki zapewniające o korzyściach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECnllFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
moje
8 miesięcy temu
wszystko pazerne jak ksieża ,takie saldo
Gonzo
8 miesięcy temu
Polscy noewolnicy. Proste pytanie. Kiedy wyjdziecie z widłami na ulice?
bor
8 miesięcy temu
hej naiwni wyborcy PISu dalej sądzicie, że to dobry rząd?
bECnllFL
lubudubu
8 miesięcy temu
pis rząd , pis CPK czy pis EJ , wszystko tworzone wyłącznie dla dojenia kasy,
GK7
8 miesięcy temu
geniusze