Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Czy musimy spłacać raty za telefon po zmarłej osobie? UKE wyjaśnia, co należy zrobić

6
Podziel się:

Urząd Kontroli Elektronicznej informuje na temat kroków, które należy podjąć w przypadku śmierci abonenta. UKE zaleca szybki kontakt z operatorem i ustalenie szczegółów dotyczących wygaszenie umowy lub cesji.

Czy musimy spłacać raty za telefon po zmarłej osobie? UKE wyjaśnia, co należy zrobić
Cesja w większości przypadków jest darmowa (Adobe Stock)

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaleca jak najszybsze poinformowanie operatora telekomunikacyjnego o śmierci abonenta. Ułatwi to wygaszenie lub cesję umowy. Spadkobiercy będą też musieli uregulować ewentualne długi wobec operatora.

W przypadku śmierci klienta umowa oświadczenie usług telekomunikacyjnych wygasa. Operator musi zostać o tym fakcie powiadomiony, ponieważ nie dzieje się to automatycznie.

Najbliżsi muszą dostarczyć dostawcy rezygnację z usług z powodu śmierci abonenta wraz z aktem zgonu. Dokumenty można złożyć osobiście w punkcie obsługi klienta lub wysłać je pocztą. Pismo musi zawierać takie dane: imię i nazwisko, numer/numery telefonu, numer konta albo inne dane pozwalające na identyfikację klienta w systemie.

Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

UKE przypomina też o możliwości cesji. Rodzina może przejąć numer telefonu po osobie zmarłej lub kontynuować korzystanie z usług.

"„Cesja jest przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umowy na osobę trzecią. Przekazanie usług zazwyczaj odbywa się na dotychczasowych warunkach. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie zmiana oferty. Wówczas dostawca ustali z nowym klientem warunki świadczenia usług" – czytamy w komunikacie UKE.

Cesja u większości operatorów jest darmowa. Wystarczy jedynie wypełnienie odpowiedniego formularza i kopia aktu zgonu.

Cesja nie zawsze jest możliwa i niekoniecznie może dotyczyć wszystkich usług.

Często najbliższa rodzina nie zgłasza chęci cesji i dalej korzysta z usług. Według UKE jest rozwiązanie, ale tylko na jakiś czas. Bez cesji nie można złożyć reklamacji dotyczącej błędnie naliczonej faktury czy strat wynikających z awarii.

W przypadku rozwiązania umowy z powodu śmierci abonenta nie jest naliczana żadna kara umowna z tytuł zerwania umowy. Najbliżsi są jednak zobowiązani do uregulowania zaległych opłat lub rat za sprzęt telekomunikacyjny. Wszystko zależy jednak od konkretnego operatora.

W przypadku Play najbliżsi nie muszą opłacać rat za sprzęt. Oczywiście poza tymi, które zostały wliczone do faktur, które otrzymał zmarły przed śmiercią. W przypadku internetu mobilnego Play wymaga jedynie zwrotu wypożyczonego sprzętu.

Mniej prokonsumencką postawę ma Orange. Operator wymaga spłaty wszystkich rat, również tych, które miały zostać zapłacone zgodnie z planem ratalnym już po śmierci abonenta. W przypadku usług stacjonarnych należy zwrócić sprzęt do Orange. W przypadku braku zwrotu operator nalicza karę w wysokości ceny sprzętu.

Sprawy związane z cesją i kosztami spadającymi na spadkobierców różnią się w zależności od operatora. UKE zaleca kontakt i ustalenie warunków indywidualnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
qwerty
rok temu
Uważajcie z płaceniem rachunków za zmarłych! U operatora sieci kablowej przedstawiłem akt zgonu i zapłaciłem ze swojego konta (wskazując za kogo płacę) za ostatni miesiąc usługi. Okazało się, że nadpłaciłem 2 PLN. Chciałem by zwrócili mi nadpłatę którą sam wykonałem. Nie zgodzili się, rządali przedstawienia zaświadczenia o nabyciu spadku po zmarłym! Nadpłata nie wynikała z tego, że zmarły nadpłacił i ja chcę te 2 PLN po nim przejąć. To ja zapłaciłem za dużo i należy mi się wydanie reszty. Nic z tego, uparcie twierdzili, że te 2 PLN to jest spadek po zmarłym.
zxcvbnm,.
rok temu
a jak nie mam spadkobierców? wtedy należy wysłać komornika na cmentarz komunalny i niech operator dochodzi swoich od zmarłego.
Dow Jones
rok temu
!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kiedy wreszcie zauważycie, że Dow Jones nie działa na money.pl? !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wiem, że to nie na temat, ale nie ma jak tego zgłosić. Kontakt jest do wp a nie do money, a wp ma to gdzieś! Jak może nie być najważniejszego indeksu na świecie na stronie finansowej / giełdowej.
JOZ
rok temu
Do ewentualnego zaspokojenia roszczeń operatora są zobowiązani spadkobiercy a nie najbliżsi, o ile przyjmą spadek.
Marek
rok temu
OMG - Urząd Kontroli Elektronicznej?! Na szczęście jeszcze takiego nie mamy. UKE to Urząd Komunikacji Elektronicznej Panie redaktorze.