Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Kopalnia Turów. Morawiecki: Mamy w zasięgu ręki polubowne zakończenie sporu

30
Podziel się:

- Mamy uzgodnione wytyczne do umowy z Czechami ws. kopalni w Turowie; jeżeli umowa zostanie zaakceptowana, spór będzie załatwiony polubownie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Kopalnia Turów. Morawiecki: Mamy w zasięgu ręki polubowne zakończenie sporu
Bogatynia, 24.05.2021. Tereny Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni, 24 bm. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i 21 bm. nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. (kf) PAP/Maciej Kulczyński (PAP, PAP/Maciej Kulczyński)

- Mamy przede wszystkim wyznaczone wytyczne do umowy. Wczoraj zespół negocjacyjny uzgodnił wytyczne do umowy, o tych wytycznych też rozmawiałem z panem premierem Babiszem. I jeżeli ta umowa zostanie zaakceptowana - a wszystko na to wskazuje - to mamy w zasięgu ręki polubowne załatwienie tego sporu - powiedział Morawiecki o rozmowach z Czechami ws. kopalni w Turowie.

Wskazał, że potwierdzeniem tego są uzgodnienia przedstawione na konferencji marszałka województwa dolnośląskiego i hetmana Kraju Libereckiego. - Skracając te interpretacje, warto sięgnąć do ostatnich zdań, które tam padły, a one mówią właśnie o tym, na czym nam najbardziej zależy, a mianowicie: jeżeli te uzgodnienia będą wdrożone, to kopalnia i elektrownia Turów będą mogły dalej funkcjonować - stwierdził szef rządu.

- Ja ze swojej strony mogę dodać, że oczywiście kopalnia i elektrownia Turów będą dalej funkcjonować i funkcjonują (...), ale niezależnie od tego, że my to stanowisko podtrzymujemy, to chcemy doprowadzić do polubownego zakończenia tego granicznego sporu z Republiką Czeską i stąd szereg projektów transgranicznych, które będą wspólnie prowadzone. One wszystkie zasadniczo ogniskują się na tym, o czym wczoraj czy dzisiaj w nocy mówiłem, i co wczoraj wynegocjowane zostało przez nasz zespół, który ze stroną czeską dyskutował - powiedział Morawiecki.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Semeniuk: Prawo unijne jest podrzędne wobec polskiego

Czechy uważając, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych, skierowały sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. W ubiegły piątek TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek, że w poniedziałek odbyło się spotkanie roboczego polsko-czeskiego zespołu rządowo-samorządowego, w którym udział wziął m.in. wiceszef MAP Artur Soboń oraz przedstawiciele czeskiego resortu środowiska. Jak dodał podczas posiedzenia ustalono kierunkowe wytyczne do umowy dotyczącej Turowa. Müller poinformował, że Polska podejmie wspólne działania ze stroną czeską dotyczące ochrony wód gruntowych po obu stronach granicy. - Polska na współfinansowanie tych celów środowiskowych, geologicznych przeznaczy między 40 a 45 mln euro na projekty wieloletnie - podkreślił.

Zapewnił, że poniedziałkowe ustalenia premier Morawiecki potwierdził w rozmowie z premierem Czech ponownie we wtorek - już po wypowiedzi Babisza dla dziennikarzy. - Ta umowa powinna być w tej chwili już spisywana w takiej dłuższej formie i przedstawiona do właściwego zaakceptowania w procedurach krajowych - podkreślił Müller. Dodał, że "dzisiaj nikt żadnej skargi nie wycofuje, ponieważ nie ma jeszcze podpisanej finalnej umowy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Murem Za Prem...
2 lata temu
Możecie krytykować do upadłego. Wymiana PiS na lewaków oznacza katastrofę dla Polski, jakiej sobie nie wyobrażacie.
Duraj
2 lata temu
Gdyby Polska była lewicowa pewnie nie byłoby TSUE i sprawy Turowa. Już sam ten fakt uwidacznia mafijność układu w jakiej żyjemy. Kiedyś porządni ludzie protestowaliby, że ktoś godzi w nasz narodowy interes. Dzisiaj większość z Was się cieszy. Nie wiem tylko z czego. Nie potraficie wygrać uczciwie wyborów więc Wasze macki przez EU i TSUE walczą z legalną władzą RP i co gorsza z "normalnymi" Polakami, nad którymi jeśli stracą pracę nie uronicie łzy. Nie wstydzicie się - zresztą, żeby się wstydzić trzeba mieć jakikolwiek kodeks moralny - Wy go nie macie.
Koala
2 lata temu
Nie dla likwidacji kopalń i górnictwa. Węgiel jest gwarantem naszego bezpieczeństwa i skarbem narodowym. Jesteśmy na początku transformacji energetycznej.
erry
2 lata temu
A obciążyć jeszcze Czechów za kwaśne deszcze w Karkonoszach, powódź w 1997 r. no i kiedy oddadzą nam te 365 hektarów ,które mają nielegalnie. Może przestaną fikać.
witka
2 lata temu
Dla mnie sprawa jest prosta. Chcą wojować z Polską to niech pamiętają ze 36 mln kraj moze przestać kupować ich produkty. My mamy mniej do stracenia bo oni są o 4 razy mniejszym rynkiem zbytu dla nas. Ok. 10 mln mieszkancow. Jedynie co moga zrobic to wymahiwać szabelką. Niech nie mają pozniej pretensji że w Polsce bedzie im sie cos działo.
...
Następna strona