Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Kopalnia Turów. Czesi nie odwołają skargi przeciw Polsce

957
Podziel się:

Premier Czech Andrej Babis poinformował, że nie ma planów wycofania skargi przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów.

Kopalnia Turów. Czesi nie odwołają skargi przeciw Polsce
Premier Czech Andrej Babis i premier Polski Mateusz Morawiecki (East News)

Sprawa skargi na Polskę przed TSUE w dyplomatycznym impasie. Premier Czech poinformował, że jeszcze nie ma porozumienia, a więc nie wycofa skargi na kopalnię Turów - podaje TVN24 Biznes.

"Cieszę się, że po wielu latach negocjacji Polska uznała, że wydobycie w kopalni Turów szkodzi środowisku, ale problem nie został jeszcze rozwiązany. Eksperci negocjują porozumienie międzyrządowe na szczeblu premierów, które m.in. przewiduje rekompensatę dla gmin zagrożonych wydobyciem" - napisał na Twitterze premier Czech.

Jednak jak poinformował Piort Muller, rzecznik rządu, na Twitterze, "przed chwilą premierzy potwierdzili ustalenia przy porannym spotkaniu przed Radą Europejską".

"Wczoraj odbyło się spotkanie zespołu, na którym ustalono ramy umowy między Polską i Czechami. Porozumienia, w ramach którego zadeklarowano wycofanie skargi. Trwa przygotowanie finalnej umowy" - pisze Muller.

Jak wyjaśnia rzecznik rządu, "pojawiające się w mediach przeinaczenia wynikają z faktu, że wycofanie skargi ma się odbyć po podpisaniu finalnego porozumienia. Co jest oczywiste przy tego typu umowach".

W nocy Mateusz Morawiecki ogłosił sukces w rozmowach ze stroną czeską. Poinformował, że "mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską wydaje się, że jesteśmy bardzo bliscy porozumienia".

Zobacz także: Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało

Zapowiedział, że w jego wyniku Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE.

Na jakich warunkach? Otóż, jak dodała premier, to porozumienie przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro - współfinansowanie tych projektów przez stronę polską.

- W wyniku realizacji planu będziemy mogli powiedzieć, że cała sprawa zostaje zamknięta, a elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały bez przeszkód. Zależy nam na tym, żeby ten spór w sposób polubowny doprowadzić do pomyślnego końca - mówił premier Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(957)
Tyle ze
3 lata temu
Skargi się nie da wycofać już na tym etapie.
Bard
3 lata temu
Ale pinokio już ogłosił, że czechy wycofają pozew. Więc czechy muszą się teraz dostosować i nie ważne, że nic o tym nie wiedziały
laska na kola...
3 lata temu
Żałosna kompromitacja premiera,rządu oraz Polski.
laska na kola...
3 lata temu
Żałosna kompromitacja premiera,rządu i Polski...
halina
3 lata temu
przeciez on jak sie nie pomyli to prawdy nie powie...
...
Następna strona