Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Kopalnia w Turowie. Mieszkańcy przewidują tragedię.

1243
Podziel się

Mieszkańcy Bogatyni obawiają się o swoją przyszłość. Decyzja o wstrzymaniu wydobycia w kopalni w Turowie, odbije się na ich sytuacji ekonomicznej. Bogatynianie za brak porozumienia ze stroną czeską winią rząd.

Kopalnia w Turowie. Mieszkańcy przewidują tragedię.
Decyzją TSUE kopalnia w Turowie ma zostać zamknięta (Adobe Stock)
bEilpzxh

Mieszkańcy Bogatyni są przerażeni. To na terenie tej gminy znajduje się kopalnia Turów. Jej zamknięcie będzie katastrofą dla mieszkających tu ludzi. Bogatynianie, którzy zostali zapytania przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" o sytuację związaną z kopalnią, są niezadowoleni z faktu, że polskiemu rządowi nie udało się dogadać z Czechami. Boją się o swoją przyszłość.

Wszystko przez decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która nakazuje stronie polskiej zamknięcie kopalni w Turowie. Chodzi o spór ze stroną czeską na temat przedłużenia wydobycia węgla w tej kopalni do 2044 roku.

Zdaniem Czechów wydobycie ma negatywny wpływ na środowisko i zmniejsza dostępność wód gruntowych po stronie czeskiej. Nasi południowi sąsiedzi zaskarżyli więc stronę polską do TSUE, a ten do czasu ostatecznego wyroku, zadecydował, że kopalnia ma zostać zamknięta. Ma to odbyć się bezzwłocznie.

bEilpzxj
Zobacz także: Rok 2020 trudny dla pracowników. Inspekcja pracy wyegzekwowała 42 mln zł niewypłaconych świadczeń

Zamknięcie kopalni, a co za tym idzie również, ograniczenie w pracy elektrowni, mogą wpłynąć na sytuację ekonomiczną 70 tys. osób. Węgiel z kopalni jest od razu dostarczany do elektrowni.

bEilpzxp

Dodatkowo elektrownia Turowie zaspokaja 10 proc. potrzeb całej Polski na energię elektryczną.

Decyzja TSUE zaskoczyła stronę Polską. - Wyrok dotyczy naszej kopalni, ale stroną postępowania jest państwo polskie, więc decyzje, co dalej, są po stronie rządu. Mamy swoje zdanie na ten temat. Przygotowujemy komunikat, który już wkrótce będzie dostępny - powiedziała money.pl Małgorzata Babska, rzecznik prasowy Grupy PGE.

W sobotę prezes spółki poinformował też, że strona czeska miała zgodzić się na polskie propozycje i w październiku 2019 roku podpisała protokół uzgodnień.

- Dotyczy konkretnych działań minimalizujących oddziaływanie kopalni na tereny przygraniczne. Wszystkie zobowiązania zawarte w protokole spełniliśmy. Kończymy również budowę prewencyjnego ekranu chroniącego wody gruntowe na granicy kopalni - poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEilpzxK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1243)
borek
2 tyg. temu
nie ma kopalni turów jest w budowie zbiornik retencyjny turów - nie ma elektrowni jest spalarnia urobku - z debilami z unii tak trzeba rozmawiać :))))
paiuta
3 tyg. temu
Zastanawiam się czy nadejdzie dzień, że Polacy przestaną się wzajemnie szczuć w takich sytuacjach w imię "walk wewnętrznych". Czesi mają również kopalnie odkrywkowe, Niemcy zmieniają całe ogromne krajobrazy Saksonii-Anhalt ryjąc za węglem brunatnym, mają tego dużo więcej niż my i Czesi (a Czesi i tak mają tego więcej niż my) razem wzięci i te piękne jeziora-morza na południu ich kraju, to zlewiska wód gruntowych po dawnych wyrobiskach... i wszystko jest ok. Prawda jest taka, że dobrze jest sobie wytrzeć mordę dobrem przyrody i ekologią w dzisiejszych czasach a w rzeczywistości, to walka o rynek zbytu i być może wywalczenie wykupienia w przyszłości nierentownej - bo zamkniętej kopalni. A jeśli chodzi o historię, to Czesi wielokrotnie mieszali się w sprawy polskie i tak już zostanie a to że wespół z Niemcami, to i tu historia lubi się powtarzać.
fefeff
4 tyg. temu
teraz nagle 10% energii, blisko 100 tys. ludzi zagrożonych. A był na to czas aby się dogadać, tylko nasz zadufany w sobie rząd nie myślał o takich pierdołach, własną piersią walczył z pandemią na wszelkich frontach. Poza tym może bardziej opłaca się sprowadzać z Afryki wungiel (razem z kosztami transportu i innymi opłatami), bo nasz to drogi jakby w tonie 3 upakowali ludzie za marne 20 tysi nie chcą pracować... Wypłacą ludziom odprawy i inne zaklejgęby (przecież można dodrukować i górnikowe 15000+ dać) i problem z sypiącą się kopalnią i elektrownią z głowy.
bEilpzxL
emeryt
4 tyg. temu
Decyzja TSUE zaskoczyła stronę Polską ..... płakać czy śmiać sie . Jakiś protokół uzgonień podobno już uzgoniony ze stoną czeską a teraz taki numer nam POLAKOM Czesi wyrąbali !!! Larum na całą EUROPE .....
poznaniok
4 tyg. temu
Z Czechami polski rząd kompletnie nie może się dogadać. Wybudował autostradę a Czesi po swojej stronie nie. Wojna handlowa ,żywnościowa. Wojna o kapliczkę na granicy a teraz wojna o wodę gruntową. Kolejny konflikt to ucieczka firm polskich do fiskusa czeskiego. Konflikt aborcja na życzenie dla polek. Czy polscy rządzący i Czesi nie mogą pójść po rozum do głowy. Niezgoda rujnuje a zgoda buduje dobrobyt.
...
Następna strona