Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Kopalnia w Turowie. Mieszkańcy przewidują tragedię.

1248
Podziel się:

Mieszkańcy Bogatyni obawiają się o swoją przyszłość. Decyzja o wstrzymaniu wydobycia w kopalni w Turowie, odbije się na ich sytuacji ekonomicznej. Bogatynianie za brak porozumienia ze stroną czeską winią rząd.

Kopalnia w Turowie. Mieszkańcy przewidują tragedię.
Decyzją TSUE kopalnia w Turowie ma zostać zamknięta (Adobe Stock)

Mieszkańcy Bogatyni są przerażeni. To na terenie tej gminy znajduje się kopalnia Turów. Jej zamknięcie będzie katastrofą dla mieszkających tu ludzi. Bogatynianie, którzy zostali zapytania przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" o sytuację związaną z kopalnią, są niezadowoleni z faktu, że polskiemu rządowi nie udało się dogadać z Czechami. Boją się o swoją przyszłość.

Wszystko przez decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która nakazuje stronie polskiej zamknięcie kopalni w Turowie. Chodzi o spór ze stroną czeską na temat przedłużenia wydobycia węgla w tej kopalni do 2044 roku.

Zdaniem Czechów wydobycie ma negatywny wpływ na środowisko i zmniejsza dostępność wód gruntowych po stronie czeskiej. Nasi południowi sąsiedzi zaskarżyli więc stronę polską do TSUE, a ten do czasu ostatecznego wyroku, zadecydował, że kopalnia ma zostać zamknięta. Ma to odbyć się bezzwłocznie.

Zobacz także: Rok 2020 trudny dla pracowników. Inspekcja pracy wyegzekwowała 42 mln zł niewypłaconych świadczeń

Zamknięcie kopalni, a co za tym idzie również, ograniczenie w pracy elektrowni, mogą wpłynąć na sytuację ekonomiczną 70 tys. osób. Węgiel z kopalni jest od razu dostarczany do elektrowni.

Dodatkowo elektrownia Turowie zaspokaja 10 proc. potrzeb całej Polski na energię elektryczną.

Decyzja TSUE zaskoczyła stronę Polską. - Wyrok dotyczy naszej kopalni, ale stroną postępowania jest państwo polskie, więc decyzje, co dalej, są po stronie rządu. Mamy swoje zdanie na ten temat. Przygotowujemy komunikat, który już wkrótce będzie dostępny - powiedziała money.pl Małgorzata Babska, rzecznik prasowy Grupy PGE.

W sobotę prezes spółki poinformował też, że strona czeska miała zgodzić się na polskie propozycje i w październiku 2019 roku podpisała protokół uzgodnień.

- Dotyczy konkretnych działań minimalizujących oddziaływanie kopalni na tereny przygraniczne. Wszystkie zobowiązania zawarte w protokole spełniliśmy. Kończymy również budowę prewencyjnego ekranu chroniącego wody gruntowe na granicy kopalni - poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1248)
Piotr
2 lata temu
Nie zamykać kopalni i elektrowni i nie dyskutować ,zamknąć Czechom wszystkie ich biznesy w Polsce a chyba jest tego sporo
Jaskienik
2 lata temu
Panie Krawiel , dlaczego pan łże ,że mieszkańcy obwiniają rząd.Kopalnia istnieje od 1904 roku i wszystko było OK., nagle nie jest. Ja także rozmawiałem z tymi mieszkańcami i mówią przeciwnie , zaznaczając ,że można było zrobić coś już 50 - 30 lat temu - tylko co?.Może trzeba było przenieść mieszkańców czeskich z tego wzgórza ponad 330 mnpm na nizinny teren , bo na wzgórzach wody często i w Polsce w studniach nie ma.Z tym wzgórzem to są ich uwagi.
kaka
2 lata temu
Czeska mafia Babisza i Jurovej w tym TSUE i UE ,,,,,,,,,,,przcież w tym rejonie pracują 5 czeskich kopalni i 4 niemieckiee i wszystkie należą do Babisza, a nasz rząd to dyletanci , niekompetencja nie umieją się bronić ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Czesi wyregulowali sobie rzeki , zrobili w górach jezioro które latem w gorące dni odparowuje wodę , na dodatek ich 5 kopalni obniża wody gruntowe , mają tam sporo żwirowni , wycinali lasy,,,,,,,,,, poza tym jest od wielu lat obniżka wód gruntowych w Europie ale potrzeba wziąć dane gruntowe przez ostatnie 40 lat od Niemiec Austrii Słowacji i Polski i sprawa będzie dla TSUE oczywista ,,,,,,,,,,, ale nie ma kto to zrobić , bo Pinokio jeżdzi po Polsce na koszt podatników i robi już kampanie wyborczą ,,,,,,,,,,,,,,, a co ze służbami wywiadowczymi które nie wiedzą co się za granicami Polski dzieje,,,,,,,,,,,, p.s. Broń Boże podpisywać umowę na przepływ statków Odrą , TO SAMOBUJSTWO i unicestwienie się , ZLIKWIDOWAŁ BYM IM PORTY NAD BAŁTYKIEM , przed wojną Niemcy podpisali taką umowę i do dziś muszą przepuszczać ich statki i udostępnić im porty= i to mają przyznane przez sąd międzynarodowy , to jakaś paranoja ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, zamknął bym granicę z Czechami w Zawidowie to by nie wozili towarów do Polski i nad Bałtyk
Dinozaury
2 lata temu
Rząd zainwestował w nowy blok na węgiel brunatny. Kto taki mądry to zatwierdził? Może postawimy fabrykę lokomotyw na węgiel i parę by wyprzedzić inne kraje W wyścigu do darmowej energii?? Gdzie te elektryczne polskie auta, panele, baterie,wiatraki,turbiny na rzekach,geotermia? Czy to tam górnicy nie mogą za tą samą pensję pracować, a nie ciężko w kopalni
Oni szaleni
2 lata temu
Zmienić nazwę kopalni w tempie błyskawicznym na kopalnia Lolek
...
Następna strona