Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Czy ogródki działkowe będą drożeć?

28
Podziel się:

Od pewnego czasu obserwujemy wzrost cen działek w rodzinnych ogródkach. Wiele wskazuje na to, że takie działki z ROD mogą drożeć przez kolejne lata.

Przez 15 lat ubyło prawie 600 ogrodów działkowych
Przez 15 lat ubyło prawie 600 ogrodów działkowych (Gallo Images)

Koronawirusowy kryzys przed wakacjami znacząco zwiększył zainteresowanie gruntami na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Właśnie dlatego ceny „ogródkowych” działek (rozumiane jako opłaty za cesję prawa dzierżawy) zaczęły szybciej rosnąć. Wydaje się, że wzrost cen gruntów w ROD może być długookresowym zjawiskiem. Od lat bowiem spada liczba oraz powierzchnia polskich ogródków działkowych.

Często nie wytrzymują one starcia z potrzebami inwestycyjnymi miast. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się temu zjawisku, które może być niepokojące dla miłośników działek z ROD.

Przez 15 lat ubyło prawie 600 ogrodów działkowych

Analitycy portalu RynekPierwotny.pl już w 2017 roku zwracali uwagę na spadek liczby oraz powierzchni ogródków działkowych. Najnowsze dostępne dane jakimi dysponujemy (z końca 2018 r.) wskazują, że spadkowy trend nadal trwa. W tym kontekście warto spojrzeć na informacje Głównego Urzędu Statystycznego z poniższej tabeli. Wskazują one, że od 2003 r. do 2018 r. liczba polskich ogródków działkowych spadła o 11%, a ich powierzchnia o 8%.

Bardziej sugestywne są liczbowe wyniki. Informują one, że przez 15 lat zostało zlikwidowanych ponad 570 rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Od 2003 r. do 2018 r. powierzchnia ROD skurczyła się aż o 3282 hektary.

Spadki powierzchni rodzinnych ogrodów działkowych były bardzo różne w skali poszczególnych województw. Piętnastoletnie zmiany przedstawiają się następująco:

  • woj. dolnośląskie - spadek liczby ogrodów działkowych o 44, spadek powierzchni ogrodów działkowych o 6%
  • woj. kujawsko-pomorskie - spadek liczby o 39/spadek powierzchni o 6%
  • woj. lubelskie - spadek liczby o 18/spadek powierzchni o 12%
  • woj. lubuskie - spadek liczby o 14/spadek powierzchni o 3%
  • woj. łódzkie - spadek liczby o 54/spadek powierzchni o 6%
  • woj. małopolskie - spadek liczby o 51/spadek powierzchni o 18%
  • woj. mazowieckie - spadek liczby o 74/spadek powierzchni o 9%
  • woj. opolskie - spadek liczby o 10/spadek powierzchni o 6%
  • woj. podkarpackie - spadek liczby o 45/spadek powierzchni o 18%
  • woj. podlaskie - spadek liczby o 11/spadek powierzchni o 13%
  • woj. pomorskie - spadek liczby o 40/spadek powierzchni o 11%
  • woj. śląskie - spadek liczby o 49/ spadek powierzchni o 6%
  • woj. świętokrzyskie - spadek liczby o 18/spadek powierzchni o 4%
  • woj. warmińsko-mazurskie - spadek liczby o 22/spadek powierzchni o 7%
  • woj. wielkopolskie - spadek liczby o 56/spadek powierzchni o 6%
  • woj. zachodniopomorskie - spadek liczby o 28/spadek powierzchni o 5%

Warto zwrócić uwagę, że na terenie niemal każdej z analizowanych części Polski spadek powierzchni ROD był znaczący. W warunkach dość stałego popytu, coraz mniejsza dostępność „ogródkowych” działek prawdopodobnie okaże się czynnikiem zwiększającym wartość prawa dzierżawy.

ROD-y są poświęcane na rzecz inwestycji budowlanych

Warto zadać sobie pytanie, jakie czynniki sprzyjają kurczeniu się liczby i powierzchni polskich ogródków działkowych. Wydaje się, że przyczyn trzeba szukać zarówno na gruncie przepisów, jak i urbanistyki. Jeżeli chodzi o przepisy, to trzeba przypomnieć, że obowiązująca ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. dała samorządom prawo do likwidacji (bez odtworzenia) m.in. tych ROD, które nie posiadały uregulowanego statusu prawnego i były zlokalizowane sprzecznie z miejscowym planem zagospodarowania. Wiele miast skorzystało z takiej furtki prawnej obowiązującej w latach 2014 - 2015. Skutki są dobrze widoczne w powyższej tabeli. Mowa o wyraźnym spadku powierzchni i liczby ROD pomiędzy 2013 r. oraz 2016 r.

W praktyce spore znaczenie ma również fakt, że wiele ogródków zajmuje tereny ciekawe z punktu widzenia inwestycji budowlanych. Taka sytuacja rodzi presję na zmniejszanie powierzchni ogrodów działkowych. W tym kontekście warto nadmienić, że likwidacja ROD nie zawsze oznacza konieczność jego odtworzenia w innym miejscu (zobacz art. 24 i 25 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych).

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(28)
Krakox_80
3 lata temu
RODY to takie tajemnicze miejsce które omija prawo, porządek, zagospodarowanie i ład przestrzenny. W centrum miasta syf, bezdomni, altany i domki uklejone z dykty, blachy i innego dziadostwa, obok całosezonowe murowane domy mieszkalne - jak obóz uchodźców albo osada cygańska pod Łąckiem. Popieram ideę, ale nie w takiej chorej formie. Kraków
Działkowiec o...
4 lata temu
Działka to wspaniała sprawa , trochę wysiłku nie trzeba chodzić na siłownię zdrowe powietrze to jest mały Eden raj na ziemi . A lenie niech siedzą w domu przed telewizorem i głupot o działkach rekreacyjnym nie piszą .Nawet nie wiedzą ile tracą mieć działkę. Życie jest jedno gdy żyć się umie .!
xxxx
4 lata temu
Jak można kupić coś od kogoś co nie jest jego własnością?
Marta
4 lata temu
Platformers i Rafałek id Sorosa pozabieraja dzialki dka swoich kolesi developerów
marx engels
4 lata temu
tą patologie trzeba zlikwidować , przerobić na miejsca dostępne dla wszystkich - parki w warszawie te slamsy straszą w najlepszych miejskich lokalizacjach
...
Następna strona