Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia wolnego?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa wywołała gospodarczy kryzys. Wiele firm i przedsiębiorców walczy o przetrwanie na rynku. Ich sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że poszukują oszczędności w różnych dziedzinach funkcjonowania. Jedną z nich jest zatrudnienie. Część pracodawców zmusza pracowników do wzięcia wolnego, co nie jest zgodne z prawem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Przepisy nie zezwalają, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy.

Przedsiębiorcy chcą wprowadzenia przepisów, które umożliwią im wysłanie pracownika na przymusowy 14-dniowy urlop wypoczynkowy, co miałoby pozwolić firmom na oszczędności. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się związki zawodowe.

Czy można nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca wysłał pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Co prawda zdarzają się przypadki, że pracownik zgadza się na takie rozwiązanie, ale najczęściej wynika to z braku jego wiedzy lub indywidualnych ustaleń z pracodawcą.

Kiedy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Istnieją dwa wyjątki, w których pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Dotyczy to jedynie urlopu zaległego, którego pracownik jeszcze nie wykorzystał.

Pierwszą sytuacją jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Pracodawcy mogą więc wziąć pod uwagę zapis o niewykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, urlopu takiego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Niektórzy pracownicy dobrowolnie godzą się na urlop w terminie narzuconym przez pracodawcę, ale wynika to głównie z nieznajomości swoich praw. Pracodawca nie może wpływać na termin urlopu nawet w przypadku problemów ekonomicznych spowodowanych przez rozwijającą się epidemią koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-05-2020

PracownikNiestety wielu pracodawców nagina ten zapis i wysyła na urlop ludzi wg własnego grafiku...

03-05-2020

WwwwU prywaciarza urlop lub zwolnienie innego wyjścia brak

03-05-2020

Na taczkach skończycie pracodaPracodawcy róbcie dalej z pracowników niewolników których będziecie opłacać miską ryżu i wykorzystywać dopóki sił mu starczy to w końcu zostaniecie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (106)