Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Czynsze w spółdzielniach mogą pójść w dół. Rząd szykuje ciekawy projekt

60
Podziel się:

- Do końca roku przedstawimy propozycję dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zainteresowanych inwestowaniem w fotowoltaikę - zapowiedział w środę Piotr Woźny. Szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekonuje, że to pozwoli spółdzielniom zmniejszyć koszty.

- Blokowiska to jest genialne miejsce na fotowoltaikę - przekonuje Piotr Woźny.
- Blokowiska to jest genialne miejsce na fotowoltaikę - przekonuje Piotr Woźny. (East News, LUKASZ GDAK/Polska Press/East News)

- Blokowiska to jest genialne miejsce na fotowoltaikę. Są budynki mieszkalne z dachami, na których z powodzeniem można montować duże instalacje fotowoltaiczne - przekonywał Woźny, który razem z minister przedsiębiorczości Jadwigą Emilewicz gościł w Poznaniu.

- One mogą służyć do tego, żeby zaspakajać zapotrzebowanie na energię dla części wspólnej budynków wielorodzinnych. Fotowoltaika uniezależni spółdzielnie od wahań cen na rynku energii, zaś po spłaceniu zobowiązań kredytowych przyczyni się do realnych obniżek na rachunkach dla spółdzielców - powiedział Woźny, cytowany przez PAP.

Dodał, że trwają prace nad komercyjnym instrumentem finansowym dotyczącym inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.

Zobacz także: Obejrzyj też: Tauron kupił 5 farm wiatrowych. Mocny dowód na "Zielony zwrot" koncernu

Z kolei Jadwiga Emilewicz poinformowała, że przygotowana została ocena możliwości zainstalowania paneli fotowoltaicznych na 13 blokach poznańskiego Osiedla Zwycięstwa.

Jak podaje PAP, z wyliczeń wykonanych na potrzeby raportu wynika, że prognozowany koszt inwestycji przekracza 2 mln zł, prognozowany czas zwrotu inwestycji to 7 lat, zaś prognozowane oszczędności w okresie 25 lat przekraczają 8,3 mln zł.

To niejedyny pomysł na wsparcie fotowoltaiki. Jak już pisaliśmy, rząd chce uruchomić program "Mój prąd", w ramach którego 200 tys. rodzin dostanie po 5000 zł dofinansowania do fotowoltaiki.

Prywatni odbiorcy energii elektrycznej mają otrzymać dotacje maksymalnie do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Budżet programu wyniesie 1 mld zł.

Dotacja pokryje połowę instalacji o mocy 2 kW, ale najczęściej Polacy instalują 5-6 kW. W rzeczywistości niemal wszyscy beneficjenci programu skorzystają z maksymalnej wysokości dotacji, bo „Mój prąd” obejmie instalacje o mocach od 2 do 10 kW, a ich dzisiejsze ceny to 10-50 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
mici
3 lata temu
Zeby dostac 5000 trzeba zainwestowac 50000 kogo na to stac !!! trzeba byc pisowskim pomazancem
peepe
3 lata temu
Spółdzielnie i zaraz wysyp ignorancji i zwykłej głupoty. Polska spółdzielczość jest starsza niż wolna Polska. Mój syn mieszka w spółdzielczym bloku wybudowanym w 1910 roku. Jeśli nie spółdzielnie to co wspólnoty? Tak tylko może myśleć ktoś kto nie mieszka w wspólnocie albo człowiek pozbawiony rozumu. Zamiast narzekać na spółdzielnie ruszcie tyłki i chodźcie na zebrania kontrolujcie i zmieniajcie zarządy jeśli Wam się nie podobają. Spółdzielnie są kontrolowane przez organy spółdzielcze i urzędy państwowe a w wspólnotach wolna amerykanka zarządcy i gminy oraz kilku wiekowych właścicieli-emerytów.
Waldi
3 lata temu
Nie jest potrzebna żadna ustawa o likwidacji Spółdzielni mieszkaniowych ,wystarczy że mieszkańcy bloku spółdzielczego zawiążą wspólnotę mieszkaniową i sprawa załatwiona .Spółdzielnia jako własność prywatna członków nie musi się oglądać na ingerencję rządu ,trzeba tylko chcieć wziąć sprawy w swoje ręce .
X55
3 lata temu
jasne po 10 latach sie zwroci ..... no i ogniwa trzeba wymienic na nowe ... bo te poprzednie jzu nei generuje energii ... kto zarobi ??? koledzy prezesa.... zabawa w kotka i myszke ... najpierw troche teorii potemm rzucajjcie pomyslami
werla
3 lata temu
Ktoś w to wierzy? - co w ostatnich latach potaniało z woli rządy?
...
Następna strona