Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Energia ze słońca. Bedą wielkie inwestycje w fotowoltaikę

70
Podziel się:

Fotowoltaika stanie się w najbliższych latach w Polsce głównym obszarem inwestycji w obszarze OZE, a być może i w całej polskiej elektroenergetyce - ocenia raport Instytutu Energii Odnawialnej.

Energia ze słońca. Bedą wielkie inwestycje w fotowoltaikę
(Pixabay.com)

Według IEO, już w 2019 r. może przybyć 1000 MW instalacji PV – informuje PAP.

W raporcie "Rynek Fotowoltaiki w Polsce '2019" IEO wskazuje na spadające koszty. Koszt przygotowania projektu, budowy i przyłączenia od sieci farmy PV o mocy 1 MW w 2016 r. wynosił 3,8 mln zł, a w 2019 - już tylko 2,8 mln. Inwestycje, które wynikną z planowanej przez Ministerstwo Energii na ten rok aukcji dla PV, IEO szacuje na 2 mld zł.

W raporcie czytamy również, że w lecie zapewnienie bilansu mocy przez źródła konwencjonalne zaczyna być coraz trudniejsze, a profil produkcji PV jest zbieżny ze szczytem zapotrzebowania na energię w lecie. Wprowadzenie fotowoltaiki do systemu obniża deficyt mocy i koszty energii w szczytach, może zmniejszyć ryzyko blackoutu - wskazuje Instytut.

Obejrzyj: Polacy pokochali energię ze słońca. Teraz ME robi wszystko, by nadążyć za przedsiębiorczymi Polakami

To jest bezpieczny sektor, który zaczyna opłacać się na różnych poziomach, od najmniejszych do największych instalacji - oceniał prezes IEO Grzegorz Wiśniewski. Podkreślił, że rządowe prognozy przewidują wzrost mocy PV, ale z szacunków Instytutu wynika, że przyrost w najbliższych latach będzie 2-3 krotnie większy niż wynika z szacunków ME. Z bazy danych IEO wynika, że istnieje już kilkadziesiąt zaawansowanych projektów PV o mocach 5-50 MW. Dynamiki nabiera też rozwój instalacji małych, poniżej 1 MW - dodał Wiśniewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energia
oze
KOMENTARZE
(70)
zaczek
3 lata temu
Ja uważam że, w kwestii prądu najlepiej jest inwestować w fotowoltaikę, już jakiś czas temu zakładałem taką instalację z PV Projekt i teraz naprawdę widzę spore oszczędności
znawca
3 lata temu
Oj tak, zaraz się zacznie ostry zjazd funduszy. Obecnie przy funduszach mamy w ciągu roku stratę -3%, a wciągu 5 lat zysk +7%. Należy pamiętać ze za kupno funduszy trzeba zapłacić około 4%. Więc zysk całkowity jest wciągu roku -7%, a w ciągu 5lat zysk +3%. Więc pytam się jaki sens jest tam trzymać pieniądze??? Za chwile się zacznie ostry zjazd funduszy. Kto wpłacił 100 000PLN otrzyma 80 000 PLN. Więc kto może to wypłaca kase.
TM
3 lata temu
Ludzie bardzo was prosze, nie dajcie sie omamic we wszechobecna pseudoekologie z baterii i ogniw. Eksploatacja takiego sprzetu czy to aut czy fotowoltaiki, wymiany gwarancyjne i pogwarancyjne, serwis, sa tak poteznymi kosztami ze jest to nie oplacalne i wam sie to nie wroci. A pamietajcie ze kazda baterie trzeba utylizowac i zawiera ona duzo gorsze substancje chemiczne niz te ktore mamy obecnie.
kunta kinte
3 lata temu
Premier wizjoner stawia te panele na hektarach wielu i prąd sprzedaje nam do domów. To jest jakiś program, a szukanie nas jako inwestorów po to aby za chwilę zmienić zasady i nas okraść , to jest właśnie pisologia.
jan
3 lata temu
Tak , prądu nam potrzeba bardzo dużo do miliona elektrycznych samochodów jeżdżących po naszych drogach.
...
Następna strona