Notowania

energia
18.06.2019 18:56

Energia ze słońca. Bedą wielkie inwestycje w fotowoltaikę

Fotowoltaika stanie się w najbliższych latach w Polsce głównym obszarem inwestycji w obszarze OZE, a być może i w całej polskiej elektroenergetyce - ocenia raport Instytutu Energii Odnawialnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)

Według IEO, już w 2019 r. może przybyć 1000 MW instalacji PV – informuje PAP.

W raporcie "Rynek Fotowoltaiki w Polsce '2019" IEO wskazuje na spadające koszty. Koszt przygotowania projektu, budowy i przyłączenia od sieci farmy PV o mocy 1 MW w 2016 r. wynosił 3,8 mln zł, a w 2019 - już tylko 2,8 mln. Inwestycje, które wynikną z planowanej przez Ministerstwo Energii na ten rok aukcji dla PV, IEO szacuje na 2 mld zł.

Panele rosną na terenach pogórniczych. Na zdjęciu największa obecnie elektrownia solarna w Polsce w Czarnikowie
PGE buduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. Dziesięć hektarów paneli słonecznych

W raporcie czytamy również, że w lecie zapewnienie bilansu mocy przez źródła konwencjonalne zaczyna być coraz trudniejsze, a profil produkcji PV jest zbieżny ze szczytem zapotrzebowania na energię w lecie. Wprowadzenie fotowoltaiki do systemu obniża deficyt mocy i koszty energii w szczytach, może zmniejszyć ryzyko blackoutu - wskazuje Instytut.

Obejrzyj: Polacy pokochali energię ze słońca. Teraz ME robi wszystko, by nadążyć za przedsiębiorczymi Polakami

To jest bezpieczny sektor, który zaczyna opłacać się na różnych poziomach, od najmniejszych do największych instalacji - oceniał prezes IEO Grzegorz Wiśniewski. Podkreślił, że rządowe prognozy przewidują wzrost mocy PV, ale z szacunków Instytutu wynika, że przyrost w najbliższych latach będzie 2-3 krotnie większy niż wynika z szacunków ME. Z bazy danych IEO wynika, że istnieje już kilkadziesiąt zaawansowanych projektów PV o mocach 5-50 MW. Dynamiki nabiera też rozwój instalacji małych, poniżej 1 MW - dodał Wiśniewski.

Panele fotowoltaiczne robią w Polsce zawrotną karierę.
Droższy prąd to dla nich czysty zysk. Prosumenci mogą w ogóle nie płacić za energię i ogrzewanie. Mamy dowody

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energia, fotowoltaika, oze, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2019

miecio pleciogdyby każdy kto ma ochotę mógł mieć na swój urzytek fotowoltaikę albo wiatrak a nie miał by obowiązku sprzedawania do elektrowni a potem kupowania te … Czytaj całość

18-06-2019

BurySuper poradnik jak najbardziej podoba tylko szkoda że to dofinansowanie oraz kredytowanie już nie jest takie kolorowe i trafia na duże opory na … Czytaj całość

18-06-2019

ZACHÓD OZEIndie,Chiny,Rosja,Iran itd., inwestują w elektrownie wodne,atomowe, węgiel i gaz.

Rozwiń komentarze (69)