Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

PGE buduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. Dziesięć hektarów paneli słonecznych

60
Podziel się:

W Polsce mamy coraz więcej słońca w ciągu roku, więc jest i szansa, żeby na tym zarobić. Dotąd największą farmę solarną miała Energa, teraz chce ją wyprzedzić PGE.

Panele rosną na terenach pogórniczych. Na zdjęciu największa obecnie elektrownia solarna w Polsce w Czarnikowie
Panele rosną na terenach pogórniczych. Na zdjęciu największa obecnie elektrownia solarna w Polsce w Czarnikowie (energa)

Grupa Energa uruchomiła cztery lata temu w gminie Czernikowo koło Torunia największą dotąd w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy 3,77 MW. Rok wcześniej w Gdańsku otwarła mniejszą o mocy 1,64 MW. W dwóch swoich instalacjach Energa wyprodukowała w ubiegłym roku 6 GWh energii elektrycznej z paneli solarnych. To ułamek łącznej produkcji elektrowni - zaledwie 0,15 proc. Energa testuje też pływającą farmę solarną we wsi Łapino gmina Kolbudy.

Palmę pierwszeństwa przejąć chce teraz PGE do spółki z Grupą Azoty. Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol podpisała w poniedziałek list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej przez PGE Energia Odnawialna.

Zobacz też: PGE coraz bliżej uruchomienia morskiej farmy wiatrowej

Instalacja o mocy 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh w najbardziej prawdopodobnym wariancie będzie produkowała czystą energię na własne potrzeby Grupy Azoty. Partnerzy nie wykluczają dalszego znaczącego rozwoju projektu, w formule wspólnego przedsięwzięcia.

- Mamy do czynienia ze skutecznym połączeniem rekultywacji terenów pogórniczych z budową nowoczesnego przedsięwzięcia zwiększającego proekologiczny potencjał energetyczny kraju - powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego.

Elektrownia fotowoltaiczna powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych Grupy Azoty Siarkopol na terenie świętokrzyskiej gminy Osiek. Według wstępnych planów, do końca 2019 roku zostanie zawarta umowa uszczegółowiająca warunki współpracy, a elektrownia składająca się z ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 r.

- Będzie to pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna zbudowana na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego. Dzięki umowie, umożliwiającej dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od Grupy PGE, Siarkopol uzyska dostęp do czystej i ekologicznej energii na bardzo korzystnychwarunkach - wyjaśnił Henryk Baranowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

- Jesteśmy firmą, w której szczególną uwagę przywiązuje się do kwestii związanych z ochroną środowiska. Współpraca z PGE Energia Odnawialna, liderem OZE w Polsce pomoże nam zmniejszyć znacząco tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych wynikającą z naszej działalności. Ponadto projekt ten pozwoli nam nie tylko optymalizować koszty działalności, dzięki niższym przewidywalnym kosztom energii, ale będzie też istotny dla regionu z uwagi na dodatkowe wpływy podatkowe gminy - dodał Trajan Szuladziński, prezes Grupy Azoty Siarkopol.

Strony porozumienia wskazały, że inwestycja na terenie Kopalni Siarki Osiek wpisuje się w Program rozwoju fotowoltaiki grupy kapitałowej PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy zainstalowanej z energii słonecznej. W kręgu zainteresowania spółki są tereny niewykorzystywane w działalności GK PGE oraz takie, jak w Osieku, gdzie zakończono działalność przemysłową. Budowa elektrowni fotowoltaicznych pozwoli nadać im nowy charakter i może stać się istotnym elementem ich rekultywacji.

PGE Energia Odnawialna nie wyklucza, że w kolejnych latach - biorąc pod uwagę zasób gruntów posiadanych przez Siarkopol - partnerzy dobudują kolejne elektrownie PV o łącznej mocy nawet kilkudziesięciumegawatów, tym razem w formule wspólnego przedsięwzięcia (spółki), z opcją wykorzystania możliwości oferowanych przez aukcyjny system wsparcia.

W ramach współpracy GK PGE rozważa również wyposażenie elektrowni PV w magazyn energii. Mógłby on być wykorzystywany jako bufor dopasowujący produkcję instalacji do zapotrzebowania Grupy Azoty Siarkopol lub jako zapasowe źródło zasilania.

"Dzięki współpracy największych w Polsce grup: energetycznej oraz chemicznej powstanie pierwsza w Polsce elektrownia PV, która będzie sprzedawać energię elektryczną bez wsparcia w postaci aukcji czy zielonych certyfikatów. Dzięki takim inwestycjom nie tylko zwiększamy udział OZE w naszym kraju, dostosowując się do wytycznych polityki klimatycznej UE, ale i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki - podkreślił Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energii Odnawialnej.

To niejedyne projekty wielkich polskich farm wyłożonych panelami słonecznymi. W Miłkowicach nieopodal Legnicy ma powstać farma na aż 200 hektarach.

200 mln zł w budowę pola paneli chce zainwestować elektrownia ZE PAK, kontrolowana przez Zygmunta Solorza. Na zrekultywowanych terenach uprzednio eksploatowanych górniczo o obszarze około 110 hektarów, na terenie gminy Brudzew w powiecie tureckim powstać ma farma o mocy 70 MW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Partnerem materiału jest PGE

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(60)
Andrew
3 lata temu
5MW zaledwie! Na 10 hektarach - aż, oraz aż 16 tysięcy paneli !!! Jedna turbina wiatrowa daje 3MW, ale obecne pis-owskie rządy zmieniły przepisy i stawianie nowych farm wiatrowych jest praktycznie niemożliwe. Za to najgorszej jakości węgiel kradziony przez Rosjan z terenów Ukrainy płynie do nas szerokimi torami.
ujek
3 lata temu
"..W Polsce mamy coraz więcej słońca w ciągu roku"......za pis to nawet dzień się wydłużył :)
Leszek10000
4 lata temu
To wygląda na zielony, pseudoekologiczny bełkot. Wolałbym 2 hektary lasu niż 2 hektary szkła. Panele mają sens na dachach, czyli tam gdzie i tak nic nie rośnie.
Gość
4 lata temu
Co to za język : "Rok wcześniej w Gdańsku otwarła mniejszą o mocy 1,64 MW". Czy ktoś przed opublikowaniem artykułu to czyta. Jeżeli już to otworzyła, a najlepiej uruchomiła. Czasami mam wrażenie, że te artykuły są pisane przez obcokrajowców.
OBRP
4 lata temu
I w ten sposób spadnie zapotrzebowanie na węgiel i górników.Amen
...
Następna strona