Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Dane dotyczące rozwodów. Widać wpływ inflacji?

10
Podziel się:

Polacy na początku 2024 roku złożyli więcej wniosków o rozwód, ale delikatnie spada liczba rozpatrzonych przez sąd spraw. Zdaniem ekspertów wpływ na to może mieć sytuacja ekonomiczna w Polsce, a w szczególności inflacja.

Dane dotyczące rozwodów. Widać wpływ inflacji?
Czy inflacja może wypływać na decyzje dotyczące rozwodów? (East News, Bart?omiej Magierowski)

Z danych pozyskanych z 47 sądów okręgowych w całej Polsce wynika, że w pierwszym kwartale 2024 roku wpłynęło do nich przeszło 21,1 tys. pozwów rozwodowych. To o 5,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków zarejestrowano nieco ponad 20 tys. - informuje mondaynews.pl.

Analiza danych z sądów okręgowych pokazuje, że w pierwszym kwartale bieżącego roku rozpatrzono niemal 19,8 tys. spraw rozwodowych. Jest to nieznacznie mniej, o 0,5 proc., niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku, kiedy to liczba ta wynosiła prawie 19,9 tys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie truskawki za ponad 20 zł za kg. Wiemy, kiedy będzie taniej

Jak zauważa psycholog Michał Murgrabia, spadek ten może być efektem rosnącej świadomości społeczeństwa na temat znaczenia terapii małżeńskiej i poradnictwa w celu poprawy relacji między małżonkami — pisze mondaynews.pl.

Inflacja spaja małżeństwa?

Jednym z czynników, które mogą wpływać na liczbę składanych pozwów rozwodowych, jest inflacja. W 2023 roku szybki wzrost cen mógł skłonić małżonków do zrezygnowania ze złożenia pozwu rozwodowego. Koszty utrzymania jednej osoby są bowiem wyższe niż utrzymania pary.

W tym roku sytuacja gospodarcza uległa jednak diametralnej zmianie. Konrad Walc, ekonomista, sugeruje, że może to mieć pewne znaczenie dla zwiększenia liczby inicjowanych spraw rozwodowych.

Jak zauważa, wyhamowanie inflacji przekłada się na podwyższenie stopy życiowej ludzi. Czują się oni bezpieczniejsi i gotowi do podejmowania trudnych decyzji, w tym dotyczących rozwodów.

Inflacja a wysokość alimentów

Z drugiej strony, dr Małgorzata Eysymontt, prawniczka specjalizująca się w prawie rodzinnym, nie zauważa, aby wysoka inflacja była powodem powstrzymania się przed złożeniem pozwu rozwodowego, a jej spadek zachęcał do takiego działania. Ekspertka zauważa natomiast, że wzrost cen przekłada się na częściej składane pozwy o podwyższenie alimentów na rzecz małoletnich dzieci.

Dodaje, że kwestia alimentacyjna jest dużym zarzewiem konfliktów i niestety często dominuje nad dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Czasami powoduje frustrację i niezadowolenie. Rodzic, który sobie nie radzi z negatywnymi emocjami, nierzadko w toku postępowania co jakiś czas składa wnioski o zabezpieczenie alimentów i stara się przekonać sąd, że nie wystarcza mu pieniędzy na utrzymanie i wychowanie dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(10)
Marta
3 tyg. temu
Zwykle to złożona sprawa, u nas oprócz nieporozumień na tle ekonomicznym doszło oddalenie emocjonalne i po latach męczarni postanowiłam to zakończyć. Wynajęłam kancelarię Lilianny Skiby z Warszawy, bo mąż nie chciał się dogadać polubownie, a nie miałam już siły na awantury.
Janina
4 tyg. temu
Pierwszą przyczyną rozwodu jest ślub . Nie ma ślubu nie ma rozwodu to chyba logiczne, młodzi myślcie nie dajcie się wmanewrować w przymus instrukcji i problemów w przyszłości. Jak jest miłość będzie związek bez papierka niema miłość to i sterta dokumentów nie pomoże.
Johny z Brodn...
4 tyg. temu
W 2022 zawarto 155 tys małżeństw . W 2024 szykuje się 20 x 4 = 80 tys rozwodów. Nieźle. Do tego dzietność w Polsce - 1.2 , jedna z najniższych na świecie. Dwie osoby , męża i żonę zastępuje w następnym pokoleniu w przybliżeniu 1 osoba . Oblicz kiedy wymrą Polacy albo pokoloruj drwala
Rob
4 tyg. temu
Samemu po rozwodzie też bardzo dobrze się żyje.Wreszcie święty spokój, życie bez problemów, przewidywalna przyszłość. Można realizować swoje pasje. Czas biegnie płynnie i spokojnie.
Bitcoin
4 tyg. temu
Jest mamona to jest zona, nie ma mamony to i nie ma zony, proste