Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Unieważnienie małżeństwa a rozwód – jakie są różnice?

3
Podziel się:

Sądy okręgowe, które zajmują się rozpoznawaniem pozwów rozwodowych, poinformowały, że w I kw. 2022 roku wpłynęło do nich 19,9 tys. pozwów w tej sprawie, niemal tyle samo co rok wcześniej. Jednak nie tylko w ramach rozwodu małżonkowie mogą się ostatecznie i formalnie rozstać. Może dojść również do unieważnienia małżeństwa. Jakie są różnice pomiędzy unieważnieniem a rozwodem?

Unieważnienie małżeństwa a rozwód – jakie są różnice?
Rozwód a unieważnienie małżeństwa to dwie różne instytucje, niosące za sobą odmienne skutki. (Getty Images, Audtakorn Sutarmjam / EyeEm)

Czym się różni rozwód od unieważnienia małżeństwa?

Unieważnienie małżeństwa i rozwód, choć wywołują podobne skutki prawne, to są dwoma różnymi instytucjami prawnymi. Obie prowadzą do rozwiązania zawartego związku, ale z różnych przyczyn. 

Do rozwodu orzekanego przez sąd po rozpoznaniu sprawy wszczętej w związku ze złożeniem przez powoda lub powódkę pozwu dochodzi, jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera również przesłanki orzeczenia unieważnienia małżeństwa cywilnego. W przeciwieństwie do rozwodu powoduje to zniesienie małżeństwa ze skutkiem wstecznym, jakby w ogóle nigdy nie istniało. Unieważnienia związku przed sądem cywilnym można żądać, jeśli został zawarty:

 • przez mężczyznę w wieku do 18 lat bądź kobietę, która nie ukończyła 16 lat lub ukończyła 16 lat i nie otrzymała zgody sądu na ślub,
 • przez osobę całkowicie ubezwłasnowolnioną,
 • przez osobę dotkniętą chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym,
 • przez osobę pozostającą w związku małżeńskim,
 • przez krewnych w linii prostej, rodzeństwo lub powinowatych w linii prostej, chyba że otrzymali zgodę sądu na zawarcie małżeństwa,
 • przez przysposabiającego i przysposobionego,
 • przez osobę, która znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli,
 • pod wpływem błędu co do tożsamości drugiego współmałżonka,
 • pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej,
 • przez pełnomocnika, jeżeli brak było zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika albo jeżeli pełnomocnictwo było nieważne lub skutecznie odwołane.

Unieważnienie małżeństwa a rozwód należy rozpatrywać jeszcze w jednym aspekcie – prawa kanonicznego. Rozwód orzeczony przez sąd czy unieważnienie małżeństwa cywilnie nie wpływają na ważność sakramentalnego węzła małżeńskiego. Władza kościelna, tzw. sąd biskupi, może jednak rozpatrzyć skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. By móc starać się o kościelne unieważnienie, powody muszą mieścić się w prawie kanonicznym i pochodzić z jednej z trzech grup:

 • przeszkody zrywające,
 • wady zgody małżeńskiej,
 • wady formy kanonicznej.

O ile przy rozwodzie w sądzie cywilnym dowodzony jest trwały i zupełny rozkład pożycia, o tyle w przypadku unieważnienia związku zawartego w kościele trzeba powołać się w skardze składanej do sądu biskupiego na inne powody. Jednym z nich może być to, że ksiądz asystujący przy sakramencie nie miał stosownych uprawnień, występuje niemoc płciowa i brak współżycia małżonków, a nawet choroba psychiczna czy niedorozwój umysłowy jednego z małżonków.

Co ciekawe, nawet alkoholizm może być powodem rozwodu kościelnego, co jest niedopuszczalne w przypadku rozwodów orzekanych przed sądami cywilnymi. 

Jak wygląda sprawa rozwodowa a sprawa o unieważnienie małżeństwa?

Sprawa rozwodowa odbywa się w sądzie rodzinnym, a wszczynana jest po złożeniu pozwu przez jednego z małżonków. W trakcie rozprawy przeprowadzane jest postępowanie dowodowe, a sąd orzeka nie tylko rozwód, ale i to, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Na zgodne żądanie małżonków sąd może zaniechać orzekania o winie. Dlatego wyróżnia się rozwód z orzekaniem o winie oraz rozwód bez orzekania o winie. 

Kiedy jednak sprawa przed sądem cywilnym dotyczy cywilnego unieważnienia małżeństwa, sąd przeprowadza postępowanie zmierzające do tego, by stwierdzić, czy wystąpiły przesłanki, które de facto uniemożliwiały zawarcie formalnego małżeństwa. 

Sprawa o unieważnienie małżeństwa w kościele odbywa się przed sądem biskupim, inaczej kościelnym, na wniosek jednej lub obu stron. Powinna być złożona skarga na ważność małżeństwa wraz z wyjaśnieniem powodów, dla których strony domagają się jego unieważnienia. Sąd biskupi wzywa świadków i przeprowadza analizę zgromadzonych dowodów na potwierdzenie tezy o nieważności małżeństwa kościelnego. 

Kiedy ubiegać się o rozwód, a kiedy o unieważnienie małżeństwa?

O rozwód można ubiegać się właściwie wtedy, gdy doszło do trwałego i zupełnego rozpadu małżeństwa, co zdarza się stosunkowo częściej niż zaistnienie przesłanek do unieważnienia małżeństwa – cywilnie i przed sądem kościelnym. 

Konsekwencje rozwodu i unieważnienia małżeństwa

Ostatecznie sprawa rozwodowa w sądzie cywilnym kończy się wyrokiem rozwodowym, który rozwiązuje zawarty związek małżeński z uwagi na trwały i zupełny rozkład pożycia. Byli małżonkowie stają się rozwodnikami. Nie zawsze tak się dzieje, co uwzględnia Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Rozwód kościelny, jak bywa nazywane kościelne unieważnienie małżeństwa, niesie za sobą inne skutki. Trybunał kościelny w takiej sytuacji orzeka, że małżeństwo od początku nie było ważnie zawarte, dlatego według prawa kanonicznego w ogóle nie powstało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Aneta
4 miesiące temu
Oj to są trudne kwestie, które powinny być rozpatrzone przez prawnika. Ze swojej strony mogę polecić Legaleo - Kancelarię Wojas Pawlak. Podpowiedzą, jakie rozwiązanie jest najlepsze. Zajmą się też wszystkimi formalnościami.
Ciekawy
11 miesięcy temu
Co w przypadku jak wyjdzie na jaw że żona bez wiedzy i zgody męża była na badaniu ginekologicznym u faceta a nie lekarki. To powód do rozwodu czy unieważnienia ? Oczywiście w sytuacji gdy była to wizyta planowana a nie wypadek zagrażający życiu.
Arletta Boles...
12 miesięcy temu
Warto uczynić też odniesienie do kościelnego procesu o nieważność małżeństwa, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony