Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Ceny prądu. Duńska firma zbankrutowała przez ogromne podwyżki

23
Podziel się:

Są już pierwsze ofiary wzrostu cen energii w Europie. Gwałtowny skok cen doprowadził do upadku duńską firmę Nordstrom Invest. Spółka ogłosiła niewypłacalność - informuje Bloomberg.

Ceny prądu. Duńska firma zbankrutowała przez ogromne podwyżki
Wzrost cen energii uderza też w polskie firmy a także konsumentów. Piotr Kamionka/REPORTER (PIOTR KAMIONKA/REPORTER)
bEJveDVh

W ostatnim czasie nastąpił szybki wzrost cen związanych z rynkiem energii, począwszy od cen gazu ziemnego po prawa do emisji dwutlenku węgla. Dla niektórych firm związanych z rynkiem energii oznacza to duże zyski dla innych to upadek. W takiej sytuacji znalazła się m.in. duńska firma Nordstrom Invest.

Jak podaje Bloomberg, Soren Christensen Volder, likwidator spółki wyznaczony przez sąd, poinformował, że firma poniosła straty na rynku energii elektrycznej w wyniku czego jej zarząd zdecydował o zakończeniu działalności. Na razie nie podano jeszcze jaka jest wysokość strat wynikających z upadku duńskiej firmy.

Zdaniem ekspertów obecnie w trudnej sytuacji są zwłaszcza mniejsze spółki energetyczne o ograniczonych możliwościach obrotu. Są one najbardziej narażone na skutki wzrostu cen ponieważ sprzedają energię po z góry po ustalonej cenie.

bEJveDVj
Zobacz także: Naciągają na fotowoltaikę, sprzedają bubel. Władze reagują? "Nie mamy skutecznych narzędzi"

W ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii wzrost cen energii spowodował już, że z rynku zniknęły takie spółki jak Hub Energy, Pfp Energy i Moneyplus Energy. W wyniku tego blisko 94 tys. klientów dwóch ostatnich firm musiało zostać przeniesionych do innego dostawcy.

Wzrost cen energii odczuwają także polskie spółki. Od początku tego roku

ceny energii na rynku hurtowym w Polsce wzrosły mniej więcej o 100 złotych za MWh.

bEJveDVp

Głównym powodem podwyżek jest m.in. wzrost cen za emisję CO2. Część skutków wzrostu cen firmy będą musiały wziąć jednak na siebie. To oznacza, że niektóre z nich na tym stracą. Dotknie to m.in. państwowe koncerny, które mają elektrownie na węgiel brunatny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJveDVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
PiotrF
miesiąc temu
Działania te są na szkodę firm europejskich. Jeżeli ceny będą tak szły w górę, to promować się będzie produkcję poza Europą. Jeśli chcą być tak ekologiczni, to powinni wprowadzić narzuty na towary sprowadzane np. z Chin w zależności od energochłonności ich produkcji.
CCCCCCCCCCCCC...
miesiąc temu
przede wszystkim opłaty klimatyczne muszą dotyczyć paliw płynnych, ropy i benzyny przynajmniej 20% ceny, również gazu to są wielcy truciciele , nawet większe od węgla , nie żyjmy w obłudzie. Powinny natychmiast być zakazane duże samochody i loty pasażerskie dla ochrony naszej Planety.
sok
miesiąc temu
Nie manipulujcie informacjami. Nordstrøm Invest to spółka handlowa, inwestycyjna, a nie energetyczna. Po prostu źle inwestowali. A w Danii od trzech lat nie było podwyżek cen prądu.
bEJveDVL
pam
miesiąc temu
U nas firmy energetyczne nie padną, bo są dotowane przez państwo, czyli nas wszystkich.
HaeM
miesiąc temu
Jakieś cwane zkrzywejsyny wymyśliły opłaty za CO2 i mamy pozamiatane! Czy tylko wojna, rewolucja czy jakiś rzeczywisty kataklizm (nie mylić z naturalnymi zmianami klimatu!) może tę paranoję zlikwidować?
...
Następna strona