Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ceny prądu w górę. Będą rekompensaty dla najbiedniejszych gospodarstw

133
Podziel się:

Najbiedniejsze gospodarstwa będą mogły liczyć na rekompensaty podwyżek cen prądu. Odpowiedni projekt ustawy jest już przygotowany i czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu - ogłosił minister klimatu Michał Kurtyka w Radiu Plus.

Ceny prądu w górę. Będą rekompensaty dla najbiedniejszych gospodarstw
Ceny prądu urosną. Ale najbiedniejsze gospodarstwa mogą liczyć na rekompensatę, co zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

- Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu - zapowiedział Michał Kurtyka w rozgłośni.

Nowa ustawa ma dać nowe możliwości prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. Szef resortu klimatu podkreślił, że dzięki niej uda się przyhamować wzrost cen energii na tyle, by nie był on skokowy.

- Będziemy kierować nasze działania na odbiorcę wrażliwego, zagrożonego ubóstwem energetycznym, a więc takiego, którego udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10 proc. Szukamy sposobu, aby połączyć to z wiedzą, w jakim budynku ta osoba mieszka. Wiedzę o tym posiadają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej - wyjaśnił Michał Kurtyka w Radiu Plus.

Zobacz także: Ceny prądu wzrosną w 2022 roku. "PiS stracił 6 lat"

Zaznaczył przy tym, że grupa osób zagrożonych ubóstwem energetycznym spadła w ciągu ostatnich 10 lat. Według niego obecnie problem ten dotyka 6 proc. odbiorców prądu, a jeszcze przed dekadą było to ponad 10 proc.

Nie chciał na razie mówić o kosztach tego programu. Zaznaczył, że wszystko zależy od tego, jaki system pomocy zostanie przyjęty. Michał Kurtyka ujawnił, że o konkretnych kwotach na razie trwają rozmowy z ministrem finansów.

A o tym, że podwyżki cen prądu są nieuniknione, mówią już w zasadzie wszyscy. Skręcająca w stronę prośrodowiskową Europa nie zważa na Polskę, która wciąż chce bronić energii powstającej z węgla. Dlatego też rosnące koszty emisji gazów cieplarnianych wkrótce odbiją się na rachunkach odbiorców końcowych prądu.

Jednak problem rosnących cen za energię jest odczuwalny nie tylko przez polskich konsumentów. Cała Europa się z nim zmaga, a to głównie przez zwiększone zapotrzebowanie firm i pojedynczych odbiorców po wyjściu z lockdownów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(133)
Ludwik
2 lata temu
nie każdy mieszka w dużym mieście gdzie się zarabia ponad 2 tyś większość ludzi na prowincjach ma zaledwie nie całe 1500 zł z których musi opłacic rachunki ubrać się nakarmić dzieci itp sprawy a to że ludzie chodzą do mopsów to jest główna zasługa platformy która podpisała pakiet klimatyczny sam Tusk zarobił krocie natomiast ludziom nikt nie jest w stanie zapewnić godziwej pracy ta platforma tylko szczuje jeden na drugiego jak widać ci z PO chcą ażeby Polacy wrócili na pola Niemiec itd bo tym z afryki nie chce się pracować ale socjal trzeba im dać
inka
2 lata temu
wspierajmy klientów MOPSów, im się już w ogóle przestało opłacać do roboty chodzić, a walmy w przedsiębiorców, którzy na tych klientów MOPSów zapieprzają od świtu do nocy - Polska pisu
oburzona
2 lata temu
I znowu dopłaty dla wybrańców którzy pracy się boją dla pracowitych tylko podwyżki podatków .Taka polityka PIS!
Mick
2 lata temu
Tylko podwyżki i podwyżki,... Kiedy się to skończy ? Jak rząd upadnie ?
123,5
2 lata temu
""""Będą rekompensaty dla najbiedniejszych gospodarstw""""" ----------- Dla najbiedniejszych. A dla zwykłych ludzi co ? W takim razie, może zarządzić aby ci, którzy mają jakieś oszczędności na koncie podzielili się nimi z tymi, którzy mają tylko nieustany debet. Jak szaleć to szaleć. Najbiedniejszym wszelkie plusy, wyższe waloryzacje, dopłaty do czynszów, jakieś dodatki itp, a ja zwykły podatnik muszę dopłacać do tego interesu tylko dlatego, że uczciwie pracując MUSZĘ płacić podatki bo jestem bogaty 2900 zł brutto i według wszelkich znaków na tym łez padole nie należy mi się nic. Całujcie mnie w.... aortę.
...
Następna strona