Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Daniel Ozon odwołany. Górnicy z JSW protestują w Warszawie: "Dymisja Tchórzewski!"

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują przed ministerstwem energii w związku z odwołaniem z funkcji prezesa Daniela Ozona. Wyszedł do nich minister Krzysztof Tchórzewski. I nie został ciepło przyjęty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Tchórzewski wyszedł do górników demonstrujących w Warszawie (Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Odwołanie z funkcji prezesa JSW Daniela Ozona i zamiany w zarządzie spółki spowodowały ostrą reakcję górniczych związkowców. Kilkadziesiąt osób od rana protestuje przed ministerstwem energii. Sterty nad spółką przejął Robert Małłek.

Do demonstrantów wyszedł minister energii. Jak powiedział górnikom, gdyby nie było powodu, to nie odwołano by prezesa Ozona.

Minister Tchórzewski zaprosił przedstawicieli górników do rozmów. Część skandowała "Tchórzewski - dymisja", ale ostatecznie do spotkania doszło. - Powiedzieliśmy ministrowi, że w świetle zmian w Radzie Nadzorczej oczekujemy rzetelnego konkursu. Możliwość udziału w nim powinien mieć prezes Ozon - powiedział Sławomir Kozłowski, cytowany przez PAP.

Ministrowi energii protestujący zarzucają próbę ręcznego sterowania spółką, m.in. przez osobę szefowej rady nadzorczej powołanej przez ministra, która ma w spółce coraz mocniejszą pozycję. Zmiany w regulaminie dały jej decydujący głos Radzie Nadzorczej, jednocześnie marginalizując pozostałych członków.

Górnicy ostrzegli ministra, że mogą zorganizować znacznie ostrzejszy protest, w dużo liczniejszym gronie. Górny obawiają się również, że środki wypracowane w JSW będą wykorzystywane do finansowania innych sektorów. Przed ministerstwem skandowali: "Złodzieje, złodzieje!".

Górnicy mieli również pretensje, że nie zostali wpuszczeni do budynku JSW i nie mogli rozmawiać z władzami spółki. Budynek otoczył kordon policji i ochrony, co relacjonował dziennikarz BiznesAlert na Twitterze

- Tak się nas boicie? – pytali związkowcy. – To pana inicjatywa? – zwracali się do ministra. Ten zaprosił ich do siebie, ale tłum wybuchł okrzykami: "Za późno!"; "Dymisja Tchórzewski!".

Minister miał spotkać się ze związkowcami z JSW jeszcze w poniedziałek, ale niespodziewanie odwołał spotkanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

e49Najpierw głosują na PiS, a później jakieś protesty. Paranoja...

11-06-2019

dedepanie tchórzewski oto rada: zamknąć nierentowne kopalnie, rozgonić tę bandę roszczeniowych kopidołów, budować wiatraki i fotowoltaikę

11-06-2019

naderNie zaluje gornikow przez caly czas ze swoim bosem z solidarmosci Duda wspieraja Pis.Zabrac im wszelkie przywileje i zaorac te kopalnie ,ktore … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (171)