Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Wiadomo, kiedy rząd zajmie się projektem

178
Podziel się:

Rząd zajmie się w piątek 9 czerwca projektem ustawy ws. bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat – wynika z informacji zamieszczonej na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Wiadomo, kiedy rząd zajmie się projektem
Minister zdrowia Adam Niedzielski z premierem Mateuszem Morawieckim (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

W połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" zapowiedział, że wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu informację na temat projektu w tej sprawie zamieszczono 1 czerwca.

Darmowe leki jeszcze w tym roku?

Regulacja ma na celu rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Po zmianie uprawnienie to będzie przysługiwało świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Seria wyzwisk senatora PiS. Wiceszef PO zwrócił się z apelem

W przypadku osób po ukończeniu 65. roku życia zapotrzebowanie na leki, wynikające z naturalnych procesów starzenia się, jest – jak wskazano w uzasadnieniu - zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych grup świadczeniobiorców. Podniesiono też, że osoby te zasadniczo zakończyły już aktywność zawodową, więc związane z leczeniem wydatki stanowią poważne obciążenie dla ich domowego budżetu.

Podobnie jest, jak stwierdzono, w przypadku osób niepełnoletnich pozostających na utrzymaniu swych opiekunów faktycznych albo przedstawicieli ustawowych, co również powoduje duży poziom obciążenia finansowego.

Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że program darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważany jest też scenariusz, by wystartował we wrześniu 2023 r. - Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki – przekonywał Niedzielski.

Ja nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne takie decyzje jeszcze nie zapadły – stwierdził pod koniec maja premier Mateusz Morawiecki.

Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 lat wprowadzono we wrześniu 2016 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(178)
Mariusz
rok temu
Tak jest mówili że pieniędzy niema nie będzie teraz na wszystko jest tylko PiS opozycja to nędza i bieda teraz godne życie nie wegetacja jak kiedyś bylo
Daniel
rok temu
Dzięki PiS Polacy dzieci emeryci żyją godnie to podstawa demokracji to państwo jest dla obywatela nie odwrotnie a nie nędza jak było za platformy obywatelskiej jak polska cię zmieniła 500plus 300 plus darmowe leki 13 14 emerytura nowoczesna kolej drogi szkoły inwestycje i 800plus godne życie a nie bieda
Taka prawda
rok temu
Po przebytym zatorze płucnym lekarze przypisali nowoczesny lek xarellto. Teraz po trzech latach lekarze przestali przypisywać ten lek za darmo bo jest drogi 140 zł na miesiąc . Więc muszę za niego płacić. Dostałem rewaloryzację w wysokości 250 zł ale muszę zapłacić 140 zł za lek więc zostało mi z rewaloryzacji emerytury 90 zł. Jak dorzucę wzrost inflacji to jestem w plecy. To jest prosty przykład że PiS daje nieswoje pieniądze głośno a zabiera po cichu.
Rychu
rok temu
Bambik ty to się pakuj a nie obiecuj ...Cela już czeka...
Normal Obywat...
rok temu
Hmmm ciekawe kto za to zapłaci ??
...
Następna strona