Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Debata prezydencka. Duda: "Pieniędzy na 500 plus nie zabraknie"

416
Podziel się:

- Uszczelniliśmy system podatkowy. 50 mld złotych z VAT-u wypływało. Z tego finansujemy programy 500 plus, 300 plus czy 13 emerytury. Pieniędzy do tej pory nie brakowało i na pewno nie braknie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty organizowanej przez Telewizję Polską

Debata z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Debata z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. (PAP)

Jakie będzie źródło finansowania programów socjalnych? - to pierwsze pytanie, jakie padło w czasie debaty zorganizowanej przez TVP w Końskich.

- Sytuacja Polski jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, mimo kryzysu, jest niezła. Polska, jeśli chodzi o bezrobocie, jest na drugim miejscu. Więc te działania, które podjąłem wraz z rządem, są skuteczne - powiedział Duda. - Pierwszymi działaniami, jakie podjęliśmy, było obniżenie wieku emerytalnego. potem wprowadziliśmy 500 plus. Uszczelniliśmy system podatkowy. 50 mld złotych z VAT-u wypływało. Z tego finansujemy programy 500 plus, 300 plus czy 13 emerytury. Pieniędzy do tej pory nie brakowało i na pewno nie braknie.

Duda zadeklarował też, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, polityka socjalna zostanie utrzymana.

Kiedy dopłaty bezpośrednie dla rolników będą zrównane z tymi, które dostają rolnicy z Europy zachodniej? - tak brzmiało kolejne pytanie, zadane w debacie.

- Obecnie dopłaty bezpośrednie wypłacane są według stawek ustanowionych za rządów PO-PSL. Nowa perspektywa finansowa rozpocznie się w 2021 roku. Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji stawek - powiedział Andrzej Duda. - Budżet na wspólną politykę rolną został zwiększony. Tak jak się zobowiązywałem, i tak jak zobowiązaliśmy się jako Zjednoczona Prawica, te dopłaty sięgną takiej wysokości, jak dostają rolnicy w Europie zachodniej.

Kolejne pytanie dotyczyło migracji zarobkowej. Pytano o działania, jakie rząd podejmie, by zatrzymać w Polsce specjalistów.

W odpowiedzi prezydent Duda wspomniał o działaniach już podejmowanych, jak obniżenie pierwszego progu podatkowego, czy zerowy PIT dla młodych.

- Ja mam przekonanie, że tylko 2 czynniki są w stanie zatrzymać młodych w Polsce. To wynagrodzenie i koszty życia. Chciałbym, żeby młodzi ludzie znajdowali w Polsce konkurencyjną pracę za konkurencyjne wynagrodzenie - powiedział Duda. Wspomniał też o inwestycjach Microsoft i Google w Polsce, które mają taką pracę oferować.

Padły też pytania o to, w jaki sposób prezydent ma zamiar wspierać polskich przedsiębiorców.

- Generalnie staram się promować polskich przedsiębiorców wszędzie tam, gdzie to możliwe - powiedział Duda i opowiadał o wspólnych wizytach zagranicznych z polskimi start-upami.

W debacie padło te pytanie o to, w jaki sposób prezydent zamierza wspierać rozwój małych miast, jak np. Końskie, gdzie zorganizowano program.

- Od samego początku byłem zwolennikiem modelu równego rozwoju kraju, na wzór Unii Europejskiej. Dzięki takiemu modelowi takie kraje jak Polska dostają pieniądze z funduszu spójności - powiedział Duda. - Nie mam żadnych wątpliwości, głównym zadaniem polityków jest dbanie o rozwój kraju. Powinniśmy realizować wielkie inwestycje, ale również te mniejsze, które powinny być wspierane przez rząd. By każda gmina miała pieniądze na inwestycje, które poprawią jakość życia mieszkańców.

Jako przykład poprawy jakości życia mieszkańców, w kolejnej części debaty, Duda podał budowę dróg i sieci kolejowych, które połączą mniejsze miasta z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Jak zadeklarował prezydent, po zakończeniu inwestycji do CPK będzie można dojechać w 50 minut, a do Warszawy w godzinę i 5 minut.

W debacie organizowanej przez Telewizję Polską nie wziął udziału drugi kandydat, Rafał Trzaskowski, co kilkakrotnie zostało wspomniane przez prowadzącego program.

Wcześniej to Duda odmówił udziału w debacie, organizowanej przez WP, Onet i TVN.

Trzaskowski był za to gościem Areny Prezydenckiej w Lesznie. Rozbudowana konferencja z udziałem kandydata była transmitowana przez Wirtualną Polskę, Onet, TVN i Polsat. W czasie spotkania Trzaskowski odpowiadał również na pytania dziennikarzy TVP, a na scenie stała druga mównica, przygotowana dla Andrzeja Dudy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(416)
olkry
4 lata temu
Nie zabraknie, bo dokręcą śrubę pracującym i przedsiębiorcom:(
Krystyna
4 lata temu
Kochani Rodacy, brońmy polskiego Prezydenta przed pro niemieckimi mediami _ POkażmy jak bardzo kochamy Nasza Ojczyznę !
fver3333
4 lata temu
a odpowiedź traska : pieniędzy na nic nie będzie!!! głosujcie dalej na peofcof. Mam nadzieję że zabiorą wam wszelkie świadczenia, wszelkie pieniądze i dofinansowani. Mam nadzieję z dnia na dzień zostaniecie bez pieniędzy na te wasze bahory, a jednocześnie pracy nie będzie. Mam nadzieję że cofniemy się do do czasów poprzednich rządów peło ale pamiętajcie że teraz będzie 10 razy gorzej, w jedną kadencję Polskę zrównają z ziemię
Roberto
4 lata temu
Mam ja i moja żonawyższe wykształcenie , rodzinę , dwœjkę dzieci dwójkę babci,dwójkę dziadków. Dobrze nam się żyje i głosujemy na Dudę oraz Pis. Tak mamy rozum. Nie chcę lgbt w rodzinie szkole i życiu
henryk j.
4 lata temu
bajka pana jarka: propaganda i sukces. wspaniały i sprawny system łapowniczy, koryto zagwarantowane!
...
Następna strona