Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.11.2020 14:40

Deficyt budżetowy wyniósł 12 mld zł. Sam październik na plusie

Ledwie kilka dni temu Ministerstwo Finansów zaprezentowało oficjalny bilans budżetu po pierwszych dziewięciu miesiącach, a już minister Tadeusz Kościński zdradził październikowe statystyki. Skąd pośpiech? Jest się czym chwalić. Deficyt jest mniejszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krajowa Administracja Skarbowa)
Minister finansów Tadeusz Kościński zdradził, ile wynosi deficyt w budżecie. (Fot: KAS)

Po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wydatki z budżetu państwa przekraczały jego dochody o 13,75 mld zł. To oznacza stosunkowo nieduży wzrost deficytu w porównaniu do poprzedniego miesiąca - taka treść płynęła z ostatniego komunikatu Ministerstwa Finansów blisko tydzień temu.

Minęło kilka dni i Tadeusz Kościński pochwalił się, że jest lepiej. Udało się ograniczyć deficyt do 12 mld zł. To oznacza, że sam październik zamknął się na plusie i to dość wyraźnym.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kościńskiego, w okresie styczeń - październik tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 3,3 proc., a dochody podatkowe niższe o 1,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Jak przekazał, w październiku dochody budżetu państwa z podatku VAT były wyższe o około 8,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku. Zauważył, że począwszy od lipca wpływy są wyższe niż rok wcześniej, chociaż od września ich tempo wzrostu jest coraz wolniejsze.

- Taka sytuacja spowodowana jest m.in. sprawną realizacją zwrotów VAT w poprzednich miesiącach oraz spadkiem tempa wzrostu zapasów w gospodarce - tłumaczy minister.

Resort finansów szacuje, że w październiku dochody z PIT (podatek dochodowy osób fizycznych) wyniosły 6,3 mld zł i były wyższe o 3,3 proc. niż w październiku 2019. W sumie po 10 miesiącach są na poziomie 51,3 mld zł (niższe o 4,9 proc. w skali roku).

Według Kościńskiego wpłynęło na to pogorszenie sytuacji społeczno-gospodarczej w związku ze stanem epidemii oraz reformy z 2019 roku związane z obniżeniem stawki podatkowej oraz ulgą dla młodych.

Z CIT (podatek dochodowy firm) dochody za ostatni miesiąc były wyższe o około 1 proc., ale całoroczny bilans wychodzi podobnie jak rok temu.

Według danych resortu finansów w październiku dochody budżetu państwa z podatku akcyzowego nieznacznie spadły - o około 0,1 proc.

"W porównaniu ze wzrostami rzędu 6-10 proc. w dwóch poprzednich miesiącach, wynikającymi ze zwiększonej aktywności społeczeństwa w okresie wakacyjnym, spadek wpływów w październiku oznacza najprawdopodobniej początek wpływu ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną na rynek towarów akcyzowych" - wyjaśniono.

Choć bilans budżetu poprawił się i dziura w kasie państwa jest mniejsza, nie należy oczekiwać zdecydowane poprawy całorocznych statystyk. Wciąż obowiązuje znowelizowana wersja budżetu, która zakłada, że na koniec 2020 roku deficyt będzie na poziomie 109,3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2020

pollKłamią ile wlezie, I tylko oni tak potrafią

18-11-2020

JOrgjak moze byc deficyt 109,3 skoro zostaly dwa miesiace a wynosi dopiero 12 mld,moze mi ktos to wytlumaczyc.

18-11-2020

grzegorznie testują, nie leczą oszczędzają, a ciemny lud mrze jak muchy i tak wyje z zachwytu !

Rozwiń komentarze (11)