Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Depresja w pandemii. Koronawirus szkodzi na psychikę

10
Podziel się

Coraz więcej osób doświadcza zaburzeń psychicznych. W zeszłym roku lawinowo wzrosła liczba zwolnień lekarskich, jakie lekarze wypisali z tego powodu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Depresja w pandemii. Koronawirus szkodzi na psychikę
Do lekarzy coraz częściej zgłaszają się pacjenci z depresją (123RF)
bDZexpIl

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w ubiegłym roku lekarze wystawili 1,5 mln zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych. 385,8 tys. dotyczyło samej depresji.

- Nie powinno dziwić, że w sytuacji pandemicznej następuje wzrost zaburzeń psychicznych, szczególnie depresyjnych, w których czynnik stresowy często jest językiem spustowym, czy wyzwalaczem choroby. Zrozumiałe, że w sytuacji przewlekłego stresu, deprywacji finansowej, śmierci bliskich czy ciężkiej choroby takie sytuacje się zdarzają - mówi "DGP" prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant ds. psychiatrii.

bDZexpIn

Prawie 45 proc. wszystkich zaświadczeń dotyczących depresji wystawiono osobom w wieku 35-49 lat. Zwolnienia wystawione osobom w tym przedziale wiekowym są też zazwyczaj dłuższe. Jak mówi prof. Gałecki, stan pacjentów poprawia się zwykle w ciągu 2 - 3 miesięcy.

Zobacz także: Paszporty covidowe wejdą w życie. "Jesteśmy w przededniu decyzji"

Jak wynika z danych ZUS, rośnie też liczba leków przeciwdepresyjnych, przepisywanych pacjentom. W 2020 roku psychiatrzy wystawili o 3 proc. więcej recept.

bDZexpIt

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2021 roku depresja stanie się drugim najpoważniejszym schorzeniem na świecie. Z ostatnich danych wynika, że na cierpi na nią już 264 mln osób na całym świecie.

Gdzie szukać pomocy? W sytuacji zagrożenia życia Twojego bądź innej osoby nie wahaj się, tylko dzwoń pod numer alarmowy 112. Jeżeli potrzebujesz rozmowy z psychologiem przez telefon, w tygodniu dzwoń na numer 22 484 88 01 (godziny pracy numeru znajdziesz na stronie stopdepresji.pl) lub 22 594 91 00 (czynny w środy i czwartki między 17 a 19). Codziennie między 14 a 22 jest też czynny telefon dla dorosłych 116 123.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZexpIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
yxyxy
4 tyg. temu
jestem kadrową, te zwolnienia od psychiatry to w większości dlatego, że ta osoba była do zwolnienia i chciała się ratować idąc na półroczne zwolnienie.
Pati
4 tyg. temu
Co ten facet gada psychiatrzy na potęgę wystawiają na prawo ilewo zwolnienia każdy kto chce ściemniać w pracy każdy w Polsce wie ze nie idzie podważyć takiego zwolnienia tzw zwolnienia taktyczne najlepsze od psychiatry a leki trzeba wykupić bo ZUS sprawdza a potem laduja w śmieciach taka jest smutna prawda a ludzie którzy pracują musza na to wszystko robić żeby inni mogli ściemniać na L 4
Firefox
4 tyg. temu
A u mnie w firmie płacą postojowe tylko w wysokości minimalnej płacy 2000 zł. Więc wszyscy zwiali na na zwolnienia bo tam dostaną 80% czyli ok 5000 zł. Pracodawca zachęca do tego choć przed pandemią za zwolnienie lekarskie wywalali z roboty.
bDZexpIP
Polak
4 tyg. temu
Chodzi o złamanie percepcji Covid to przygotowany przez psychiatrów i psychologów socjotechniczny plan odwrócenia percepcji ,kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą!!!
chyba nienorm...
4 tyg. temu
tak...a te 70 tysięcy dodatkowych zgonów w zeszłym roku w porównaniu z poziomem z kilku lat wstecz to też po prostu zwykły przyrost statystyczny...to może niech nam statystycznie przyrasta tyle samo co roku...wszystkie Polaki wymrą i przynajmniej nikt nie będzie pierdzielił głupot w internecie, że nie ma pandemii...poza tym jak za granicą tak super to pakuj walizy i w drogę...