Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

"Dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia". Minister Moskwa o Fit for 55

21
Podziel się:

Pakiet Fit for 55, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia - stwierdziła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. W poniedziałek wieczorem w Luksemburgu podsumowała spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki.

"Dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia". Minister Moskwa o Fit for 55
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odniosła się do unijnego pakietu Fit for 55 (Getty Images, 2022 Global Images Ukraine)

"Prace nad pakietem Fit for 55, który w całości jest dla nas bardzo wymagający, trudny, a wręcz niemożliwy do osiągnięcia, trwają. (...) Ostatnie miesiące to był ogromny wysiłek dla nas, żeby wytłumaczyć polski system ciepłownictwa, czyli ciepłownictwo systemowe, w którym mamy ponad 40 proc. społeczeństwa. To co jest na dzisiaj osiągnieciem i ważnym elementem do podtrzymania w kolejnych pracach, to zrozumienie dla naszego ciepłownictwa i jednocześnie wykluczenie ciepłownictwa z obowiązkowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii" - podkreśliła minister Anna Moskwa.

Dodała też, że we wtorek podczas Rady w formacie ministrów ds. środowiska tematem dyskusji będzie unijny system uprawnień do handlu emisjami.

Jest to dyskusja niezwykle dla nas istotna i najważniejsza na dziś. Widzimy światło w tunelu, możliwość wprowadzenia mechanizmu kontroli ETS. Na dziś jest on praktycznie niemożliwy. (...) Istnieje minimalna szansa na reformę ETS. Będziemy też podnosić po raz kolejny wniosek o zawieszenie ETS, korzystając też z tej dyskusji - zapowiedziała polska minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Kongres Sportu i Turystyki 2023: Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego

Moskwa: mamy pełne magazyny gazu

Relacjonowała, że w poniedziałek nie zabrakło rozmowy o tym, jak państwa zachowują się w sytuacji ograniczeń związanych z wojną w Ukrainie.

"Zaraportowaliśmy dzisiaj pełne magazyny [gazu - red.] w Polsce i z zadowoleniem przyjęliśmy regulacje o obowiązku magazynowania. W całej Unii został wreszcie wprowadzony obowiązek magazynowania do 80 proc. przed rozpoczęciem sezonu, który postulowaliśmy od lat. Oczywiście my ze spokojem patrzymy na tę regulację; możemy powiedzieć, że chcemy zwiększenia tych ambicji. Co jest ważne, te magazyny mają też obowiązek certyfikacji. Jest to istotne, żeby móc wykluczyć podmioty rosyjskie, ale jednocześnie daje ta regulacja możliwość uwłaszczenia tej infrastruktury, która jest infrastrukturą rosyjską. (...) My nie mamy żadnych magazynów, które byłyby własnością Federacji Rosyjskiej. Wszystkie magazyny polskie są w stu procentach w polskich rękach. Ale są państwa, które są w takim kłopocie i stąd mają puste magazyny. Ta regulacja umożliwi im przejęcie tych właśnie magazynów" - wyjaśniła Anna Moskwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Reza
11 miesięcy temu
Czy w takiej sytuacji politycznej w Europie , nie czas na zmniejszenie stosunków dyplomatycznych z Rosją a także zastanowieniem się nad podjęciem tematu obw. KALININGRADZKIEGO CZYLI SPRAW Z TYM TERYTORIUM ZWIĄZANYCH, ABY GO ODEBRAĆ, SKORO 1945 STALIN KTÓRY W TAMTYM CZASIE BRAŁ UDZIAŁ W PODZIAŁ EUROPY WOLAŁ GO ZACHOWAĆ DLA SIEBIE. DZISIAJ MAMY INNY ŚWIAT, WIĘC TEN TEREN POWINIEN BYĆ W POLSKICH GRANICACH.
Wilk
11 miesięcy temu
A skąd Pani Minister wie co będzie w 2035 roku, że taka pewna jest ze My tego czy tamtego nieuczynimy. Napewnosprawa motoryzacji elektrycznej nie osiągnie jakiegoś planu, ale jakiś krok to na pewno uczyni czyli ceny, i zasięg , który w okresie zimowym nie osiągnie na jednym ładowaniu dojechać że Szczecina to Siedlec czy Warszawy.. A przede wszystkim czy Polska będzie jeszcze w U. E., skoro tak bardzo szkodzi jej jak i Polsce takimi wypowiedziami jej rządu, a także ignorowaniu umów i prawa, a także nie realizowaniu podjętych uzgodnień Rządu z KE., TZN ZOSTAŁY złamane umowy, czyli możne partner zagraniczny stwierdzić, że nie można słowom wierzyć rządu w polsce. To jest przykre, dlatego ten Rząd wy.maga kompletnej zmiany czyli wyborów przedterminowych., gdyż wiele spraw zostało popsutych przez nieodpowiedzialnych Ministrów.
***** ***
rok temu
PiS doprowadził do poważnego zapóźnienia w Polsce w segmencie OZE. W latach 2017-2018 tylko budynki użyteczności publicznej były wyposażane w panele PV. Prosumenci byli zablokowani od stycznia 2016 roku za sprawą działań PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawa była przygotowana, przegłosowana przez sejm i senat tylko prezydent nie podpisał a teraz macie drogi prąd. PiS walczy z OZE bo w 2006 roku to górnicy i pielęgniarki zmusiły Kaczora by rozpisał nowe wybory i przegrał. Dlatego tak teraz za węglem stoi bo się boi że mu kolejny raz będą protestować. A przez to cierpią Polacy bo powietrze u nas jest coraz gorsze. Koszty ogrzewania rosną a rząd swoimi decyzjami zmusił ludzi do wydania masy pieniędzy na piece tylu pellet i na groszek a teraz okazuje się że i tym palić nie wolno będzie. Patrzcie na efekty tej władzy a nie na to co o sobie mówią i w jakich barwach przedstawiają. Ziobro łamie prawo, Kaczor łamie prawo, Morawiecki łamie prawo ale wszyscy obrażeni na Tuska bo w TVP1 tylko o nim się mówi.
d2az
rok temu
moskwa
Moskwa
rok temu
To nazwisko jest symbolem polityki PiS
...
Następna strona