Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

"Dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia". Minister Moskwa o Fit for 55

19
Podziel się:

Pakiet Fit for 55, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia - stwierdziła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. W poniedziałek wieczorem w Luksemburgu podsumowała spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki.

"Dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia". Minister Moskwa o Fit for 55
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odniosła się do unijnego pakietu Fit for 55 (Getty Images, 2022 Global Images Ukraine)

"Prace nad pakietem Fit for 55, który w całości jest dla nas bardzo wymagający, trudny, a wręcz niemożliwy do osiągnięcia, trwają. (...) Ostatnie miesiące to był ogromny wysiłek dla nas, żeby wytłumaczyć polski system ciepłownictwa, czyli ciepłownictwo systemowe, w którym mamy ponad 40 proc. społeczeństwa. To co jest na dzisiaj osiągnieciem i ważnym elementem do podtrzymania w kolejnych pracach, to zrozumienie dla naszego ciepłownictwa i jednocześnie wykluczenie ciepłownictwa z obowiązkowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii" - podkreśliła minister Anna Moskwa.

Dodała też, że we wtorek podczas Rady w formacie ministrów ds. środowiska tematem dyskusji będzie unijny system uprawnień do handlu emisjami.

Jest to dyskusja niezwykle dla nas istotna i najważniejsza na dziś. Widzimy światło w tunelu, możliwość wprowadzenia mechanizmu kontroli ETS. Na dziś jest on praktycznie niemożliwy. (...) Istnieje minimalna szansa na reformę ETS. Będziemy też podnosić po raz kolejny wniosek o zawieszenie ETS, korzystając też z tej dyskusji - zapowiedziała polska minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Moskwa: mamy pełne magazyny gazu

Relacjonowała, że w poniedziałek nie zabrakło rozmowy o tym, jak państwa zachowują się w sytuacji ograniczeń związanych z wojną w Ukrainie.

"Zaraportowaliśmy dzisiaj pełne magazyny [gazu - red.] w Polsce i z zadowoleniem przyjęliśmy regulacje o obowiązku magazynowania. W całej Unii został wreszcie wprowadzony obowiązek magazynowania do 80 proc. przed rozpoczęciem sezonu, który postulowaliśmy od lat. Oczywiście my ze spokojem patrzymy na tę regulację; możemy powiedzieć, że chcemy zwiększenia tych ambicji. Co jest ważne, te magazyny mają też obowiązek certyfikacji. Jest to istotne, żeby móc wykluczyć podmioty rosyjskie, ale jednocześnie daje ta regulacja możliwość uwłaszczenia tej infrastruktury, która jest infrastrukturą rosyjską. (...) My nie mamy żadnych magazynów, które byłyby własnością Federacji Rosyjskiej. Wszystkie magazyny polskie są w stu procentach w polskich rękach. Ale są państwa, które są w takim kłopocie i stąd mają puste magazyny. Ta regulacja umożliwi im przejęcie tych właśnie magazynów" - wyjaśniła Anna Moskwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
***** ***
miesiąc temu
PiS doprowadził do poważnego zapóźnienia w Polsce w segmencie OZE. W latach 2017-2018 tylko budynki użyteczności publicznej były wyposażane w panele PV. Prosumenci byli zablokowani od stycznia 2016 roku za sprawą działań PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawa była przygotowana, przegłosowana przez sejm i senat tylko prezydent nie podpisał a teraz macie drogi prąd. PiS walczy z OZE bo w 2006 roku to górnicy i pielęgniarki zmusiły Kaczora by rozpisał nowe wybory i przegrał. Dlatego tak teraz za węglem stoi bo się boi że mu kolejny raz będą protestować. A przez to cierpią Polacy bo powietrze u nas jest coraz gorsze. Koszty ogrzewania rosną a rząd swoimi decyzjami zmusił ludzi do wydania masy pieniędzy na piece tylu pellet i na groszek a teraz okazuje się że i tym palić nie wolno będzie. Patrzcie na efekty tej władzy a nie na to co o sobie mówią i w jakich barwach przedstawiają. Ziobro łamie prawo, Kaczor łamie prawo, Morawiecki łamie prawo ale wszyscy obrażeni na Tuska bo w TVP1 tylko o nim się mówi.
d2az
miesiąc temu
moskwa
Moskwa
miesiąc temu
To nazwisko jest symbolem polityki PiS
Ania
miesiąc temu
Wyjść z UE, którą rządzą lewicowi komuniści!
Emeryt
miesiąc temu
Możecie mieć cały gaz świata ale problem jest w tym że mnie musi być na niego stać! A złożyło się tak że mnie nie jest stać na ten tani zdywersyfikowany sojuszniczy gaz.