Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Długi Polaków. Tysiące osób nie spłacają na czas kredytów, czynszu czy rachunków

63
Podziel się:

W ubiegłym roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano 6570 upadłości konsumenckich. To aż o 18,7 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Tysiące osób nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań.
Tysiące osób nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. (East News)

Wiele wskazuje na to, że w tym roku nie będzie lepiej. Do końca maja odnotowano już 3 tys. 368 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami o upadłość konsumencką.

- Łatwy dostęp do chwilówek, oferowanych często przez nieuczciwych pośredników, może doprowadzić nas do spirali zadłużenia, kiedy to jeden dług będziemy chcieli spłacić poprzez zaciągnięcie kolejnego. To nie rozwiąże naszego problemu. Lepiej zgłosić się do specjalisty, który pomoże wybrać odpowiednie wyjście, np. dzięki skonsolidowaniu kredytów - mówiła Interii Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Prawo przewiduje, że postępowanie upadłościowe jest możliwe tylko wtedy, gdy dłużnik utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych i sytuacja ta jest trwała. Przy czym niewypłacalność nie może być skutkiem umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa. Ale niedługo może się to zmienić.

Jest projekt zmian w prawie upadłościowym, który zakłada wyłączenie badania przez sąd umyślności i rażącego niedbalstwa przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. Okoliczności powstania stanu niewypłacalności będą miały znaczenie dopiero na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli, co oznacza, że nie będą już podstawą do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.

Zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Prawie jedna trzecia dłużników mieszka w małych miastach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
Bartis
4 lata temu
No właśnie kolega z pracy też nie płacił i utonął w długach, ale mówi, że dobrą stroną jest to, że trafił do kruka, a oni to pomagają
Aleks
4 lata temu
Bo telewizor to trzeba mieć nowy na całą ścianę a na wakacje tyłki moczyć w ciepłym morzu. A gdy przyjdzie spłacać kredyt za te przyjemności i wesele córuchny na 200 osób to upadłość konsumencka! To ja się pytam: kto kogo bardziej w trąbę robi: banki naiwnych czy cwaniaczki banki?
daria
4 lata temu
mam długi, spłacam, ale o tyle spoko, bo to kruk mi bardzo pomaga
Sadinternetow...
4 lata temu
Wezwanie do zapłaty, pozew o zapłatę i komornik
ewa
4 lata temu
A podobno Polakom żyje się lepiej według pisu
...
Następna strona