Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Długo wyczekiwane e-dowody z odciskami palców. W poniedziałek ruszają zapisy

26
Podziel się:

E-dowód osobisty, jaki znamy od 2019 r., uległ pewnej przemianie i ma nową wersję. Urzędy będą przyjmowały wnioski o nowy dowód z odciskiem palca i własnoręcznym podpisem od poniedziałku.

Długo wyczekiwane e-dowody z odciskami palców. W poniedziałek ruszają zapisy
Od 8 listopada rusza przyjmowanie wniosków o e-dowód osobisty z odciskiem palca (money.pl, Rafał Parczewski)

Niedziela, 7 listopada to termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nowych dowodów osobistych. W warstwie elektronicznej dowodów znajdzie się druga cecha biometryczna, czyli dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powróci zaś podpis posiadacza.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

E-dowody osobiste w nowej formie

Zmieni się także wzór nowo wydawanych dokumentów. Zmiany to m.in. dodanie na awersie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast napis "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie. O takie dowody w związku z tym nie będzie można wnioskować online.

Takiej możliwości nie ma od końca lipca. Od niedzieli jednak można składać wnioski online o dowód dla dzieci do 12. roku życia, które nie muszą odwzorowywać podpisu ani odcisków palców.

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Nowe dowody osobiste początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu. Pod koniec września nowe czytniki były we wszystkich gminach i rząd ogłosił termin wdrożenia rozwiązań.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
keks26
2 lata temu
Ja mam nowy dowód od pewnego czasu i z tego co wiem, mogę dodać swój odcis do niego w urzędzie. To chyba jakieś informacyjne nieporozumienie
AntyC
2 lata temu
Kto czekał? Chyba rządzący, bo na pewno nie normalny obywatel.
J.W.
2 lata temu
To może pobierać też od razu próbkę nasienia?
Dziadek Włade...
2 lata temu
A kto na to tak wyczekiwał ? Odciski pobiera się od zatrzymanych i przestępców a nie normalnych obywateli ! Ale jeśli Unia to mafia faszystowska to odciski jak najbardziej trzeba pobierać !
Tomasz
2 lata temu
Przez kogo wyczekiwane ????! Zapewne większość Polaków marzy o pozostawieniu swoich odcisków bez zarzutów pod swoim adresem
...
Następna strona