Notowania

e-dokumenty
04.03.2019 08:49

Pięć i pół minuty. Tyle zajęło mi złożenie wniosku o e-dowód osobisty

Obiecywali: będzie łatwo, miło i przyjemnie. Mówię: sprawdzam. Tuż po uruchomieniu możliwości wnioskowania o dowody elektroniczne faktycznie tak jest. Sam proces zajął pięć i pół minuty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MC/Money.pl)
Złożenie wniosku o wydanie e-dowodu to niewiele ponad 5 minut (Fot: MC/Screen)

Jest krótko po północy 4 marca. Od niespełna dwudziestu minut system składanie wniosków o e-dowody powinien być aktywny. Mój wydany jeszcze w 2009 r. dowód traci ważność za niecałe pół roku - decyduję się skorzystać z możliwości darmowej wymiany na elektroniczny jeszcze przed ostatecznym terminem.

Dlaczego tuż po północy? Pamiętam rozliczanie PIT-u online przez Sebastiana Ogórka - w środku nocy system działał idealnie, rano miał już poważne problemy. A skoro mam sprawdzić, czy system jest przyjazny dla obywatela, muszę mieć pewność, że zadziała.

Koniec z zabawą w rozliczanie PIT-ów. Zrobiłem to w środku nocy, w kilka minut.
PIT 2018. Kiedy wy spaliście, ja stałem się bogatszy o 1936 zł. Jak? Dzięki e-PIT

I faktycznie działa. Jest dokładnie 00:18, gdy włączam portal obywatel.gov.pl. Żeby nie było za łatwo, nie robię tego z redakcji czy domu. Akurat wypoczywam "z dala od cywilizacji". Za źródło internetu musi wystarczyć mi hotspot w smartfonie.

Zobacz też: Tak będzie działać warstwa elektroniczna

Po przeczytaniu kilku zdań i wybraniu opcji składania wniosku online, zostaję przekierowany pod adres: login.gov.pl. Tam mam wybrać metodę logowania do systemu. Wybór nie jest zbyt wielki: Profil Zaufany lub e-dowód. Skoro tego drugiego nie mam, pozostaje mi PZ.

(Ministerstwo Cyfryzacji)
Wybór metody logowania (Fot: Screen: Money.pl)

Po podwójnym uwierzytelnieniu - hasłem i bramką SMS - trafiam do formularza wniosku. Tam zgodnie z instrukcją Ministerstwa Cyfryzacji zaznaczam, że wymieniam dokument, ponieważ obecny nie ma warstwy elektronicznej.

Tak wygląda e-dowód. W ciągu 10 lat wszyscy Polacy mają korzystać z dokumentów wyposażonych w warstwę elektroniczną
Nowe dowody osobiste od 4 marca. Zobacz, co się zmienia

Wybieram również urząd, w którym będę e-dowód odbierał. Decyduję się na najbliższy miejscu zamieszkania. To o tyle istotne, że z urlopu mogę zamówić go do Warszawy czy dowolnego innego miasta, w którym zamierzam spędzić kolejne kilkanaście dni lub się w nim pojawić. Decyzję lepiej przemyśleć, bo cały proces wydawania i dostarczania dowodu to od kilku dni do nawet 2-3 tygodni.

W tym momencie decyduję się także na dowód z osobistym podpisem elektronicznym.

(Ministerstwo Cyfryzacji)
Powód, dla którego wymieniam dokument (Fot: Screen: Money.pl)

Kolejna strona to pozytywne zaskoczenie. We wniosku nie muszę podawać żadnych danych. Dzięki korzystaniu z Profilu Zaufanego (a w przyszłości e-dowodu - red.) wszystkie pola są wypełnione. Sprawdzam tylko, czy PESEL, data i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców się zgadzają.

W międzyczasie dorzucam zdjęcie, które system weryfikuje i jeszcze przed ostatecznym zatwierdzeniem wniosku system prezentuje mi wizualizację mojego nowego dokumentu.

Ostatnim krokiem jest "podpisanie" formularza. System proponuje mi trzy możliwości - PZ, e-dowód oraz podpis kwalifikowany. Zgodnie z moimi preferencjami domyślny jest Profil Zaufany. Dostaję SMS-a z kodem autoryzującym i gotowe. Wniosek trafił do realizacji, co potwierdziło UPO na skrzynce ePUAP.

(Ministerstwo Cyfryzacji)
Wybór metody podpisu formularza (Fot: Screen: Money.pl)

Cały proces zajął niewiele ponad 5 minut, a wierzę, że lepiej przygotowane osoby, które nie będą robić co krok zrzutów ekranu, mogą zamknąć się w 3, no może 4 minutach. Możliwości, które docelowo ma zaoferować dowód z warstwą elektroniczną, wydają się być warte tego czasu. Choć to sprawdzę dopiero, gdy nowy dokument otrzymam. Mam nadzieję, że będzie większym ułatwieniem niż mDokumenty. Aplikacja w swoim zamyśle świetna, ale rzadko gdzie honorowana.

(Ministerstwo Cyfryzacji)
Potwierdzenie wysłania wniosku o e-dowód (Fot: Screen: Money.pl)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-dokumenty, e-dowód, cyfryzacja, gospodarka, wiadomości, dowód osobisty
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2019

Czolem Wielkiej PolsceMiliony mlodych ludzi wyjechalo z Polski . Gdy sie dowiedza , ze mamy edowody , edowody w komorce i ze trzeba czekac ino 6 minut , to rozpoczna sie … Czytaj całość

04-03-2019

ab negatioNie. Dziękuję.

04-03-2019

waldekJuż nie pamiętam kiedy ostatni raz wyciągnąłem dowód z portfela. Chyba w 2017r jak podpisywałem umowę z PLAY

Rozwiń komentarze (86)