Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Pięć i pół minuty. Tyle zajęło mi złożenie wniosku o e-dowód osobisty

86
Podziel się:

Obiecywali: będzie łatwo, miło i przyjemnie. Mówię: sprawdzam. Tuż po uruchomieniu możliwości wnioskowania o dowody elektroniczne faktycznie tak jest. Sam proces zajął pięć i pół minuty.

Złożenie wniosku o wydanie e-dowodu to niewiele ponad 5 minut
Złożenie wniosku o wydanie e-dowodu to niewiele ponad 5 minut (MC/Money.pl, MC/Screen)

Jest krótko po północy 4 marca. Od niespełna dwudziestu minut system składanie wniosków o e-dowody powinien być aktywny. Mój wydany jeszcze w 2009 r. dowód traci ważność za niecałe pół roku - decyduję się skorzystać z możliwości darmowej wymiany na elektroniczny jeszcze przed ostatecznym terminem.

Dlaczego tuż po północy? Pamiętam rozliczanie PIT-u online przez Sebastiana Ogórka - w środku nocy system działał idealnie, rano miał już poważne problemy. A skoro mam sprawdzić, czy system jest przyjazny dla obywatela, muszę mieć pewność, że zadziała.

I faktycznie działa. Jest dokładnie 00:18, gdy włączam portal obywatel.gov.pl. Żeby nie było za łatwo, nie robię tego z redakcji czy domu. Akurat wypoczywam "z dala od cywilizacji". Za źródło internetu musi wystarczyć mi hotspot w smartfonie.

Zobacz także: Zobacz też: Tak będzie działać warstwa elektroniczna

Po przeczytaniu kilku zdań i wybraniu opcji składania wniosku online, zostaję przekierowany pod adres: login.gov.pl. Tam mam wybrać metodę logowania do systemu. Wybór nie jest zbyt wielki: Profil Zaufany lub e-dowód. Skoro tego drugiego nie mam, pozostaje mi PZ.

Po podwójnym uwierzytelnieniu - hasłem i bramką SMS - trafiam do formularza wniosku. Tam zgodnie z instrukcją Ministerstwa Cyfryzacji zaznaczam, że wymieniam dokument, ponieważ obecny nie ma warstwy elektronicznej.

Wybieram również urząd, w którym będę e-dowód odbierał. Decyduję się na najbliższy miejscu zamieszkania. To o tyle istotne, że z urlopu mogę zamówić go do Warszawy czy dowolnego innego miasta, w którym zamierzam spędzić kolejne kilkanaście dni lub się w nim pojawić. Decyzję lepiej przemyśleć, bo cały proces wydawania i dostarczania dowodu to od kilku dni do nawet 2-3 tygodni.

W tym momencie decyduję się także na dowód z osobistym podpisem elektronicznym.

Kolejna strona to pozytywne zaskoczenie. We wniosku nie muszę podawać żadnych danych. Dzięki korzystaniu z Profilu Zaufanego (a w przyszłości e-dowodu - red.) wszystkie pola są wypełnione. Sprawdzam tylko, czy PESEL, data i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców się zgadzają.

W międzyczasie dorzucam zdjęcie, które system weryfikuje i jeszcze przed ostatecznym zatwierdzeniem wniosku system prezentuje mi wizualizację mojego nowego dokumentu.

Ostatnim krokiem jest "podpisanie" formularza. System proponuje mi trzy możliwości - PZ, e-dowód oraz podpis kwalifikowany. Zgodnie z moimi preferencjami domyślny jest Profil Zaufany. Dostaję SMS-a z kodem autoryzującym i gotowe. Wniosek trafił do realizacji, co potwierdziło UPO na skrzynce ePUAP.

Cały proces zajął niewiele ponad 5 minut, a wierzę, że lepiej przygotowane osoby, które nie będą robić co krok zrzutów ekranu, mogą zamknąć się w 3, no może 4 minutach. Możliwości, które docelowo ma zaoferować dowód z warstwą elektroniczną, wydają się być warte tego czasu. Choć to sprawdzę dopiero, gdy nowy dokument otrzymam. Mam nadzieję, że będzie większym ułatwieniem niż mDokumenty. Aplikacja w swoim zamyśle świetna, ale rzadko gdzie honorowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
dffd
5 lata temu
"redaktor" niepotrzebnie wymieniający dowód-bo chce go mieć jako pierwszy..
popolo
5 lata temu
ubezpieczeni powinni dostać blaszkę z numerem upoważniającą do leczenia...na której zapisany jest dostęp tylko do tej usługi.W e-dowodach z zapisu będą orzystać np.firmy ubezpieczeniowe taxując klienta wg .karty zdrowia
jala
5 lata temu
Zapomniales o oplatach, ktore ci zajma kilka godzin pracy.
iThom
5 lata temu
niestety system nie działa :) wniosku nie udaje się wysłać przez internet i procedura składania wniosku kończy się komunikatem: wniosek nie został wysłany. Help Desk tonie w telefonach, a odpowiedź brzmi: administratorzy pracują :) Brawo wy! :)
T.
5 lata temu
W takim razie do czasu składania tego wniosku trzeba doliczyć czas poświęcony wcześniej na uzyskanie Profilu Zaufanego.
...
Następna strona