Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

PIT 2018. Kiedy wy spaliście, ja stałem się bogatszy o 1936 zł. Jak? Dzięki e-PIT

509
Podziel się

Zrobiłem to. W środku nocy, bez żadnych papierowych dokumentów, znając swój PESEL i mając profil zaufany rozliczyłem PIT. I powiem wam, że na taką cyfryzację czekałem: banalnie prostą, bez ramek, wypełniania formularzy i obaw, a czy to na pewno zadziała?

Koniec z zabawą w rozliczanie PIT-ów. Zrobiłem to w środku nocy, w kilka minut.
Koniec z zabawą w rozliczanie PIT-ów. Zrobiłem to w środku nocy, w kilka minut. (WP.PL, eastnews)
bDeRxXSJ

Zawsze czekałem z tym na ostatnią chwilę. Raz nawet dosłownie biegłem na pocztę, byle tylko zdążyć dostać potwierdzenie nadania PIT-u. A teraz? Poczekałem do północy, włączyłem komputer i się rozliczyłem. De facto w mniej niż… 5 minut.

Jak to możliwe. Po raz pierwszy w historii w piątek ministerstwo finansów udostępniło Polakom ok. 20 mln wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych. Nie PIT-ów od pracodawców, ale już wstępnie przygotowanych deklaracji.

Najpierw zalogowałem się przez Profil Zaufany na stronie podatki.gov.pl. Zgodnie z tym, co obiecał resort finansów, strona ruszyła dosłownie minutę po północy. Dwa kliknięcia, wpisanie hasła i już mogę wypełniać e-PIT.

bDeRxXSL

Formularz jest uproszczony do granic możliwości. Nie ma okienka numer 10, do którego z PIT-11 muszę wpisać sumę z ramek o numerach 35 i 36. Nie. Mam po prostu przygotowane całe rozliczenie. Przeraża mnie tylko kwota do zapłaty podatku – na czerwono świeci się 944 zł.

Pierwsza myśl? To niemożliwe. Zawsze mam nadpłatę. PIT był jednak przygotowany tylko dla mnie. Klikam więc wspólne rozliczenie z małżonką. Muszę wpisać jej PESEL – mam wykuty na pamięć. Dalej przychód za 2017. Ściągam sobie z poczty zeszłorocznego PIT-a i przepisuję. Trzecie hasło: przychód za 2018 rok. I tu pojawiają się problemy.

Żona jest na macierzyńskim, a jej PIT pracodawca ma w swoim intranecie. Ola oczywiście hasła nie pamięta. Próbuję jej standardowe - nie działają, a intranet na 5 minut się blokuje.

bDeRxXSR

- Przecież mówiłam ci, że mam zapisane na swoim komputerze. A poza tym idź spać, a nie PIT po nocy rozliczasz - mówi przez sen. No cóż, jest parę minut po północy.

Obejrzyj: Teresa Czerwińska w Money. To się liczy opowiada o podatkowej rewolucji

Loguję się u niej, sprawdzam w zapisanych hasłach. Udało się. PIT ściągnięty, przychód wpisany, a mi automatycznie humor się poprawia, bo kwota nadpłaty maleje o kilkaset złotych. Cały czas jednak muszę dopłacać.

E-PIT sam jednak mi podpowiada: „ulga na dzieci: masz prawo do ulgi? Wskaż je”. Rok wcześniej urodziło mi się dziecko, więc muszę je dopisać. Wklepuję jego PESEL, za ile miesięcy przysługuje mi ulga (10, bo młody jest z marca), pyk i już. Dopisuję jeszcze PESEL pierwszego dziecka, 12 miesięcy i gotowe.

bDeRxXSS

Kwota niedopłaty zamienia się w kwotę nadpłaty. Znika czerwony kolor, pojawia się miłe i przyjemne 1936 zł. Wakacje uratowane. A może jakaś majówka? Od tego roku fiskus ma 45 dni na zwrot pieniędzy. Ponieważ będę jednym z pierwszych rozliczonych, to pewnie kasa przyjdzie nawet szybciej. W głowie już planuję wyjazd.

Przypominam sobie jeszcze, że przysługuje mi ulga dla krwiodawcy. W zeszłym roku wyjątkowo krew oddawałem jednak tylko raz, więc kwota zwrotu już się nie zmienia.

1 proc. ? Wpisaną miałem z automatu fundację, której pieniądze przekazałem rok wcześniej. W tym roku nic nie zmieniam. Upewniam się jeszcze, że wszystkie dane są poprawne. Klikam w "złóż PIT". System pyta mnie jeszcze raz, czy na pewno chcę złożyć zeznanie. Potwierdzam. I gotowe.

bDeRxXST

Samo wypełnianie nie trwało dłużej niż 5 minut, więcej zajęło mi znalezienie potrzebnych danych do zalogowania. Jest 30 minut po północy. Na koniec na stronie e-PIT pokazuje się jeszcze komunikat: „PIT w trakcie weryfikacji (status 302)”.

Myślę sobie wtedy, że pewnie jakaś pani Halinka przegląda właśnie mój PIT i szuka haków. Jednak po dosłownie 20 sekundach status zmienia się na "PIT poprawnie złożony".

Na koniec pobieram jeszcze z systemu UPO. To tzw. urzędowe potwierdzenie odbioru. Mając je, mam pewność, że moje dokumenty trafiły do skarbówki. Zamykam komputer. Idę spać spokojniejszy i bogatszy o 1936 zł. Lubię taką cyfryzację.

bDeRxXSU

Masz newsa? Wyślij go do nas przez dziejesie.wp.pl

bDeRxXTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(509)
Get
2 lata temu
A kiedy został napisany ten artykuł? Przed czy po spaniu?
jojo
2 lata temu
Morawiecki a 8000 zł. wolnych od podatku to gdzie wpisać ?????????????
Tuptuś
2 lata temu
Czyli znając czyjś PESEL i wiedząc ze ma zawieszona działalność wiec składał zerowy PIT mogę wejść i zmienić mu zeznanie jak się mi podoba ?
bDeRxXTn
Panie
2 lata temu
Bosze co za głupi tytuł. No ale tak, 65 procent społeczeństwa w PL uważa, że US wypłaca im co roku jakieś pieniądze, a ponadto większość uważa, że nie płaci vatu. Zniewolony umysł to przy tym bajka.
emerytowana i...
2 lata temu
Jak dobrze mają młodzi i bogaci, emerytom nic się nie odliczy. Dzieci wychowali bez odliczeń, za to harując i stojąc w kolejkach po nocy. Teraz zastanawiają się czy kupić pół chleba czy 2 bułki. o luksusach nawet nie pomyślą. Młodzi martwią się o wakacje w ciepłych krajach i władza im to umożliwia, emeryt myśli jak zapłacić czynsz, żeby go nie wyrzucono z mieszkania i czy wystarczy choć na część leków i jedzenie. Brawo rządzący. My nie miałyśmy rocznego , płatnego urlopu macierzyńskiego i odliczeń za dzieci. Teraz płacimy podatek na bogatych.
Najnowsze komentarze (509)
UWAGA-!!!
8 miesięcy temu
z PIT-40A wynikała nadpłata, e-Pit owszem dochody widzi ale kwoty wpłaconych zaliczek przez ZUS nie ma i nie mam nic do zwrotu ani do płacenia! UWAGA na to OSZUSTWO!!!
noob
2 lata temu
Wyszło 6899 zł do zapłaty aż mnie przeraziło ... teraz tylko to uzbierać do kwietnia. W sumie 30 tys zł podatku, a później śmieszek będzie mówił 500+ nie dla osób które więcej zarabiają ... Tylko zapomina że włozyłem w to już 30 tys +23% z VAT od kwoty którą zarobiłem co daje drugie 30tys ...
ja
2 lata temu
Co to za kłamstwa? System był zawieszony całą noc. Nikt nie mógł się tam zalogować.
Majka
2 lata temu
No też wielkie mecyje. 15 lutego ohoho. 28 stycznia juz miałam rozliczony i wysłany przez edeklaracje. Tak więc drogi autorze nie byłeś pierwszy 😂😂😂
Spox
2 lata temu
Artykuł sponsorowany przez Ministerstwo Finansów. Przecież tam się nie da zalogować!
Doncarlos
2 lata temu
To jakas porazka. Logowalem sie trzy razy i blad. Potem mnie zablokowalo na dzis. Jak zwykle mokry kapiszon. Trzeba probowac co dziennie to moze do konca kwietnia jakos sie zaloguje.
Jasiu
2 lata temu
Bogatszy będziesz jak dostaniesz kasę na konto. Artykuł sponsorowany przez MF. Ja żeby kobiety w US się nie nudziły, złożę papierowo. Rząd miał obniżyć VAT, a tego nie zrobił, ceny na wszystko rosną, mija pensja stoi w miejscu.
Jui
2 lata temu
Chwila, chwila, teraz dopiero zaczną sprawdzać..
bDeRxXTf
Ck
2 lata temu
Bogatszy? Wszystko u Ciebie gra? Zwrot swoich własnych pieniędzy to wzbogacenie?
nick
2 lata temu
Nachalna propaganda kolejnej, tym razem technologicznej, niedoróby tego pseudo(nie)rządu.I ,baranku, nie jesteś bogatszy- po prostu oddają ci twoje pieniądze.
Nowy
2 lata temu
Ale macie radoche
Luna
2 lata temu
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona (podchodziłam sceptycznie) rozliczeniem PIT na stronie Ministerstwa Finansów. Prosto i szybko. Nareszcie coś fajnego! Oby jeszcze tylko serwery były bardziej wytrzymałe.
As
2 lata temu
Fajnie napisany artykuł.... witamy w 21 wieku;)
Rajo
2 lata temu
Też mi coś, w Norwegii za pomocą internetu rozliczam się tak już od 8 lat !
...
Następna strona