Notowania

PIT 2018: Podatkowa rewolucja już w piątek. Miliony Polaków rozliczą się w jednej chwili

Bez wizyty w urzędzie, zbierania PIT-ów od pracodawców, płacenia biurom rachunkowym - taki ma być "Twój e-PIT". W piątek miliony Polaków będą mogły rozliczyć się automatycznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Teresa Czerwińska sprawiła, że urzędnicy w tym roku za nas rozliczą PIT. (Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Dotąd było tak: dostawałeś PIT od swojej firmy, siadałeś nad skomplikowanymi formularzami i walczyłeś. Ci co sprytniejsi korzystali z darmowych programów do rozliczeń, które znaleźli w sieci albo jako dodatek do gazety. Ci, którzy nie ufali technologii, szli do księgowej lub korzystali z półlegalnych ofert rozliczeń. I płacili: 50, 70, 100 zł.

Zobacz: Minister Czerwińska inauguruje "Twój e-PIT"

Jak pracodawca się pospieszył i PIT-y wysłał do nas w lutym, to na początku marca zdążyliśmy rozliczyć się z fiskusem. Po miesiącu, dwóch dostawaliśmy zwrot podatku.

A jak będzie teraz? W piątek praktycznie każdy Polak znajdzie na portalu podatkowym podatki.gov.pl swoje zeznanie roczne. Tak, dokładnie rozliczone zeznanie roczne, a nie tylko PIT-y od naszych wszystkich pracodawców.

- Jesteśmy gotowi, aby w piątek ponad 20 mln podatników po wejściu na portal zobaczyło gotowy, wypełniony PIT. Gotowe rozliczenie roczne - mówiła w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska. Minister dodała, że podobne rozwiązanie jest tylko w Hiszpanii. - Ta usługa plasuje nas w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o rozliczenie podatków - zaznaczała.

(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
(Fot: Ministerstwo Finansów)

Dzięki czemu to możliwe? Firmy w tym roku wcześniej i w formie elektronicznej przekazały do urzędów skarbowych nasze PIT-y - miały na to czas do końca stycznia. W formie papierowej na wszelki wypadek muszą wysłać je do nas do końca lutego.

- To jest bezpieczeństwo i pewność. Testowaliśmy to rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa, ale też prostoty dla użytkowników - mówiła Czerwińska. Z "Twojego e-PIT" będzie można skorzystać i na komputerze, i na tablecie, i nawet na komórce.

Jak rozliczyć PIT za 2018 rok przy pomocy e-PIT?

Na konferencji prasowej urzędnicy MF zaprezentowali, jak dokładnie rozliczać się przy pomocy e-PITu. Zalogowanie przy pomocy numeru PESEL, kwoty przychodu z poprzedniego rozliczenia (w tym roku za 2017 rok) oraz przychodu za 2018 z jakiegokolwiek PIT o pracodawcy (jeśli mamy ich kilku to każdy powinien zadziałać), dodanie ulg oraz sprawdzenie danych zajęło jedynie 4 minuty. I to razem z objaśnieniem systemu.

Co, jeśli jeszcze nie mamy ani jednego PIT-u od pracodawcy? Można na portal podatki.gov.pl zalogować się przy pomocy profilu zaufanego.

(WP.PL)
bty (Fot: Sebastian Ogórek)

Formularz rzeczywiście jest banalnie prosty – to zaledwie kilka cyferek z krótkimi opisami. Nie ma tam żadnych tabelek, formuł, itp. Ministerstwo Finansów szacuje, że 4 miliony Polaków nawet nie będzie musiało nic klikać ani logować się do systemu. Chodzi tu głównie o osoby, które nie mają żadnych ulg i rozliczają się same.

Kolejne 3,9 mln Polaków PIT w wersji elektronicznej wypełni przy pomocy zaledwie dwóch kliknięć – mąż i żona zaznaczą rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Więcej pracy będą mieć ci, którzy będą chcieli dodać ulgi na nowo narodzone dzieci (te, na które mieliśmy ulgę rok temu, już będą w e-PIT) czy rehabilitacyjną. Na pokazie w MF wraz z objaśnieniem urzędnikom zajęło to wszystko... 7 minut.

Kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Na razie osoby, które pracują na etacie, umowie o dzieło lub zlecenie. To jednak zdecydowana większość Polaków. Do urzędów skarbowych napłynęło aż 35 mln dokumentów. Na ich podstawie MF przygotowało 23 mln rozliczeń PIT-37.

Dodatkowo z usługi skorzystają też osoby, które grają na giełdzie. PIT-38, a więc rozliczenie z dochodów osiągniętych ze zbycia papierów wartościowych pomoże 250 tys. osobom.

Masz newsa? A może problemy z rozliczeniem PIT? Napisz do nas przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: twój e-pit, pit, podatki 2019, teresa czerwińska, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2019

NickNie bądźcie naiwni. Tu chodzi o opóźnienie zwrotów nadpłaconego podatku oraz zagarnięcie 1%. Dojna zmiana w pełnej krasie.

14-02-2019

Nie będą mogły, bo jak narazie system leży i kwiczy. (Pracuję w US.)

14-02-2019

robertCzy jak zmienię długopis do wypełniania PiT to też będzie rewolucja w podatkach. Ogłupianie Polaków jest standardem w ministerstwie.

Rozwiń komentarze (30)