Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Dobre wyniki budżetu. Ponad cztery miliardy nadwyżki w kwietniu

302
Podziel się:

Po miesiącu gorszym przyszedł lepszy dla budżetu. W kwietniu dochody były wyższe niż wydatki. I to o aż 4,4 mld zł. Po kwietniu budżet w tym roku jest zbilansowany. Zadecydowały wyższe podatki od firm.

Mateusz Morawiecki może teraz zbierać gratulacje. Po kwietniu deficyt budżetu praktycznie znikł
Mateusz Morawiecki może teraz zbierać gratulacje. Po kwietniu deficyt budżetu praktycznie znikł (East News, Jacek Dominski)
bETAHWBN

W okresie styczeń - kwiecień 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosły 130 mld zł i były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Z podatków wpłynęło o ok. 3,9 mld zł więcej. Dzięki temu deficyt zszedł prawie do zera i po kwietniu wynosi zaledwie 75,1 mln zł.

To olbrzymia poprawa w porównaniu do danych po marcu. Wtedy deficyt zszedł do 4,5 mld zł, a w ciągu samego marca wpłynęło do budżetu mniej o 4 mld zł niż z niego wypłynęło. To wyglądało groźnie w kontekście prezentowanych wtedy przez prezesa Kaczyńskiego planów socjalnych państwa, czyli tzw. "piątki Kaczyńskiego".

Na koniec kwietnia groza jednak opadła. To co stracono w marcu, nadrobiono z naddatkiem w kwietniu. W tym miesiącu nadwyżka budżetowa wyniosła aż 4,4 mld zł.

bETAHWBP

Zobacz też: Marek Belka: to co PiS dał, trzeba zostawić. To co zabrał, trzeba oddać

Co zadecydowało? Przede wszystkim dochody z CIT. Firmy najwyraźniej zanotowały skok dochodów, bo liczony od nich podatek skoczył o aż 2 mld zł w górę w porównaniu z kwietniem 2018. Już w pierwszym kwartale wpływy państwa z CIT były wyższe o 10 proc. rok do roku, ale w okresie styczeń-kwiecień są wyższe już o ponad 19 proc.

Wniosek nasuwa się jeden - przesunięte święta Wielkiej Nocy przesunęły też strumienie pieniądza, więc zyski z marca przeniosły się na kwiecień.

bETAHWBV

Ale też i same zyski firm jak widać szybko rosną. Z danych z giełdy papierów wartościowych widać, że najbardziej poprawiają się wyniki: Grupy Azoty (zysk netto wzrósł 123 mln zł rok do roku w pierwszym kwartale), grupy PZU (+120 mln zł rdr) oraz KGHM (+113 mln zł rdr).

W górę poszły też wpływy z podatku akcyzowego - były w kwietniu o 0,8 mld zł wyższe niż rok wcześniej. Zakupy alkoholu i paliwa były jak widać tej Wielkanocy dużo bardziej obfite.

Co więcej, sytuację budżetu państwa poprawiają rosnące zarobki ludności. Dochody z PIT były w kwietniu wyższe o 0,2 mld zł rok do roku, a od początku roku skoczyły w górę o 5,5 proc.

13. emerytura rozliczona częściowo w kwietniu

Wydatki państwa w kwietniu wzrosły o 4,8 mld zł rok do roku. Głównym powodem jest dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych większa o 1,9 mld zł rok do roku. Widać tu już początek wypłat 13. emerytury.

bETAHWBW

Aż 5 mld zł kosztowała budżet w kwietniu obsługa długu państwowego. Od początku roku państwo wydało na to łącznie 11,3 mld zł w porównaniu do 8,5 mld zł w takim samym okresie ubiegłego roku.

Licząc cały okres styczeń-kwiecień w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego "dochody z podatku VAT były niższe o 0,8 proc. rdr (tj. ok. 0,4 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 1,5 proc. rdr (tj. ok. 0,3 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 5,5 proc. rdr (tj. ok. 1,0 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 19,4 proc. rdr (tj. ok. 2,9 mld zł), dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,0 proc. rdr" - podaje ministerstwo.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - kwiecień 2019 r. wyniosło 130,0 mld zł, tj. 31,2 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2018 (115,8 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 14,2 mld zł, tj. 12,3 proc., głównie w ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 3,6 mld zł), z tytułu rozliczenia z budżetem UE (więcej o 3,4 mld zł), oraz z tytułu obsługi długu Skarbu Państwa (więcej o 2,8 mld zł).

bETAHWBX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETAHWCq
KOMENTARZE
(302)
ajwop
2 lata temu
Bla bla bla. Jak widzą lemingi. Pensja większa. Nadwyżka budżetu. Modernizacja Armii. Jak widzi ktoś rozumny. Wyższe koszty. Sztuczny wskaźnik. Reanimacja Trupów. Pozdrawiam wszystkich! Kochajmy się i szanujmy!
arek
2 lata temu
Nie chwal dnia przed zachodem słońca
tom
2 lata temu
w maju bedzie kolejny wzrost z tyt podatku dochodowego bo tamten rok był na plus a czerwiec i lipic to wzrost vat z tyt wiekszej konsumpcji
bETAHWCr
Runburak
2 lata temu
To jest tak, że Rząd zaplanował np 40 mld deficytu, ale wychodzi mu że jest deficytu tylko 36 mld więc ogłaszają sukces że jest 4 mld nadwyżki, ale zapominają napisać że względem planowanego zadłużenia.... A mogli zaplanować 50mld deficytu.... to by była "nadwyżka"
figo fago
2 lata temu
aka to nadwyżka? To jest tak że Rząd zaplanował np 40 mld deficytu, ale wychodzi mu że jest deficytu tylko 36 mld więc ogłaszają sukces że jest 4 mld nadwyżki ale zapominają napisać że względem planowanego zadłużenia.
...
Następna strona