Notowania

Deficyt budżetowy coraz większy. Spadają wpływy z VAT

Sprawdziły się informacje money.pl. Deficyt budżetowy w marcu sięgnął czterech miliardów złotych - wynika z danych Ministerstwa Finansów. W kontekście planów wydatkowych państwa groźnie wygląda spadek wpływów z VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Morawiecki nie cieszy się z późniejszej w tym roku Wielkanocy. Spadły wpływy podatkowe

Na początku kwietnia informowaliśmy, że deficyt budżetu państwa po marcu będzie liczony już w kilkumiliardowych wartościach. I mamy potwierdzenie.

Była szansa na nadwyżkę budżetową i spłatę długów państwa, ale o tym na czas dłuższy możemy zapomnieć. Deficyt budżetu wyniósł w pierwszym kwartale 4,5 mld zł, a w samym marcu 3,7 mld zł. A przecież nie ruszyły jeszcze programy Emerytura+ i 500+ na pierwsze dziecko.

Bolesne dla rządu jest, że skurczyły się dochody z podatku VAT. Były w pierwszym kwartale o 0,6 proc. niższe (-0,2 mld zł) niż rok wcześniej. Spadły też wpływy z akcyzy o 3 proc. (-0,5 mld zł). Inny termin Wielkanocy niż rok temu - wtedy niedziela wielkanocna przypadała na 1 kwietnia - przesunął świąteczne zakupy, więc i mniej podatków wpłynęło do kasy państwa.

Zobacz też: Strajk nauczycieli 2019. Zalewska żaliła się posłowi. Jakubiak uchylił rąbka tajemnicy

Rosły za to dochody państwa z podatków dochodowych: z PIT o aż 6 proc. (+0,8 mld zł) i z CIT o 10,1 proc. (+0,9 mld zł). Większe pieniądze do budżetu wpłaciły też instytucje finansowe z tzw. "podatku bankowego".

Na większy deficyt najbardziej wpłynęły jednak nie spadki VAT i akcyzy, ale większe wydatki budżetu. Wzrosły w pierwszych trzech miesiącach roku o 11,1 proc., czyli o aż 9,4 mld zł.

W górę o aż 3,5 mld zł poszły kwoty wpłacane do UE, co jest prostą konsekwencją zwiększenia dochodów z VAT przy likwidacji "luki vatowskiej". To od VAT wyliczana jest składka unijna.

Więcej państwo wpłaciło też do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (o 1,9 mld zł rok do roku) i w subwencji dla samorządów (o 1,4 mld zł rok do roku).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet państwa, deficyt budżetowy, finanse państwa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

KajaGdy się daje LUDZIOM, to gospodarka sie rozkręca itd. TAK trzymać - RZĄD PiS!!!!!BRAWO!!!!!

24-04-2019

JaśWenezuela na horyzoncie,dobra zmiana pisowców

24-04-2019

:(Proponuję jeszcze kilka dni wolnych po co jedną niedziela handlowa w soboty też pozamykać i Na pewno wzrosną wpływa Vat

Rozwiń komentarze (630)